کد خبر: 74428

روحانیت باید روحیه انقلابی و ولایت مداری داشته باشد

رئیس شورای حوزه علمیه استان کرمان گفت: کسب تقوا باید در رأس فعالیت های یک طلبه باشد و روحانیت باید روحیه انقلابی و ولایت مداری داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین سید یحیی جعفری، امام جمعه کرمان در مراسم عمامه گزاری طلاب استان کرمان،با اشاره به اینکه طلاب باید طبق سنتی که سال ها در حوزه های علمیه جاری است درس بخوانند  بیان کرد:چون دانش دین بسیار توصیه شده و هر چه بهتر خوانده شود و مباحثه شود بسیار ثمر بخش خواهد بود.

نماینده ولی فقیه در کرمان در ادامه تصریح کرد: روحانیت برای این که مفید باشند لازم است یک خصوصیاتی را در خود نهادینه کنند؛ تقوا لازمه یک روحانی است چون روحانی بی تقوا مفید نبوده و زیانش بیشتر از دیگران است بنابراین کسب تقوا باید در رأس فعالیت های یک طلبه باشد؛ شهید مطهری علمیت و تقوایی کسب کرده بود که هم چنان مرجع بسیاری از دانش اندوزان امروزی است.

حجت الاسلام و المسلمین جعفری ابراز کرد: چیزی که لازم است مورد توجه جامعه روحانیت قرار گیرد تزکیه نفس است و اگر انسان تزکیه کرد اوج گرفته و حرفش تأثیرگذار خواهد بود.

رییس شورای حوزه علمیه استان کرمان گفت: یکی از ویژگی هایی که باید یک روحانی رعایت کند ساده زیستی آن بوده و این امر مورد توجه امام خمینی(ره) بوده است؛ اگر روحانیت زی طلبگی را فراموش کند و دنبال زرق و برق دنیا باشد ضررش به جامعه روحانیت می رسد؛ اگر طلبه و روحانی کار خلافی مرتکب شد پای همه روحانیت نوشته می شود.

وی با بیان اینکه  همان گونه که امام خمینی(ره) و رهبر عظیم الشأن ما روحیه انقلابی داشتند یک طلبه و روحانی هم باید روحیه انقلابی داشته و ولایت مدار باشد؛ خاطر نشان کرد :مراجع ما ولایت مدار هستند و عملکرد ایشان برای ما درس است؛ آیت الله جوادی آملی که یکی از مراجع است از قم به تهران برای عیادت مقام معظم رهبری می رود که درس ها در این حرکت است.

رییس شورای حوزه علمیه استان کرمان افزود: اگر روحانی علاوه بر علم متواضع شد توانایی جذب جوانان را پیدا می کند؛ تواضع باید از نبی اکرم یاد گرفت؛ باید جاذبه جامعه روحانیت از دافعه ایشان بیشتر باشد که همان گونه که شهید بهشتی گفت جاذبه در حد اعلی بوده و دافعه اش در حد ضرورت باشد.

ویدر پایان با اشاره به اینکه  یک عالم و روحانی باید بصیر بوده و درک صحیح از حوادث اجتماعی سیاسی داشته باشد همان گونه که مقام معظم رهبری به داشتن بصیرت تأکید می کنند ؛ گفت:وقتی عالمی دینی تلاش کرده و به جایگاهی رسیده است اگر بصیرت نداشته باشد خسارت زده و خسارت می بیند.بوتیا