کد خبر: 74814

گرمای زمستانی در کمین محصول کشاورزی

طی روز های گذشته با افزایش دمای هوا شاهد به شکوفه نشستن درختان میوه در استان کرمان بودیم که این مسأله می تواند موجب بروز خسارات قابل توجه به کشاورزی به عنوان محور توسعه اقتصادی استان شود.

کرمان خبر به نقل از مهر گزارش می دهد: استان کرمان استانی کشاورزی محور است محور توسعه در این استان در برنامه های تدوین شده در کشور کشاورزی تعریف شده با نگاهی به آمار کشاورزی در استان کرمان مشخص می شود در این استان ۲۵ درصد از باغ های میوه کشور قرار گرفته اند و کرمان سهم قابل توجهی از تولید محصولات باغی کشور را به خود اختصاص می دهد.

در این میان استان در زمینه تولید پسته رتبه اول، خرما رتبه دوم و مرکبات رتبه سوم  و گردو رتبه دوم کشور را در اختیار دارد این درحالی است که سایر درختان میوه از جمله سیب و گلابی و انار نیز در استان کرمان جایگاه قابل توجهی در راستای تامین نیاز بازار داخلی دارند.

همچنین در زمینه ارزآوری نیز پسته نخستین محصول ارزآوری و صادراتی غیر نفتی و خرما نیز از مهمترین محصولات صادراتی غیر نفتی کشور است.

در چنین شرایطی عوامل تنش زا در زمینه تولید محصولات باغی در کرمان بسیار قابل توجه است و بروز هر گونه تنش در این زمینه می تواند خسارات قابل توجهی به کشاورزان استان کرمان وارد کند.

این روزها به شکوفه نشستن درختان میوه در مناطق مختلف استان کرمان به خصوص در مناطق سردسیر سوژه جالبی برای رسانه ها شده است غافل از اینکه این شکوفه های به ظاهر زیبا می تواند نشان دهنده چهره نازیبای طبیعت به کشاورزانی باشد که چشم امید به میوه این درختان دوخته اند.

محمد بازگیر، کارشناس کشاورزی و باغدار در کرمان  اظهارداشت: در سالهای اخیر یکی از مشکلات کشاورزان استان کرمان تغییر اقلیم استان کرمان است که می توان مظاهر آن را در کم آبی، گرمای زود رس و طولانی تر شدن فصل گرمای هوا مشاهده کرد.

وی تصریح کرد: در واقع به جای اینکه فصل بهار در زمان خود آغاز شود شاهد برگ آوری و شکوفه درختان در یک ماه مانده به بهار هستیم که این امر مشکلات فراوانی را به همراه دارد.

کشاورزان هوشیار باشند

بازگیر افزود: تجربه نشان داده است در این فصل از سال یعنی اسفند و فروردین ماه علیرغم گرمای هوا تغییرات شدید آب و هوایی در کرمان روی می دهد و در نهایت موجب سرماز دگی درختان و خسارات هنگفت به کشاورزان بوده ایم.

شکوفه های بهاری در زمستان

وی ادامه داد: در برخی از سالها خسارات چندین میلیون دلاری به کشاورزان کرمانی وارد شده است به طور مثال دو سال قبل به دلیل سرمازدگی درختان پسته حجم قابل توجهی از محصول پسته استان کرمان که بزرگترین تولید کننده این محصول است کاهش یافت و درنتیجه شاهد خساراتی عمده به اقتصاد کرمان بودیم.

وی افزود: در سال جاری این نگرانی افزایش یافته است زیرا در کنار خشکسالی و کاهش چشمگیر بارندگی در استان بروز طوفان های متوالی و همچنین گرم شدن هوا از هم اکنون خسارتهای خود را به کشاورزی آغاز کرده است.

بازگیر با اشاره به نوسانات دمایی ادامه داد: به خصوص در شبهایی که هوا صاف است شاهد افت ناگهانی دمای هوا هستیم و به همین دلیل بیشترین خسارتها نیز از سرما زدگی در کرمان روی می دهد.

شکوفه هایی که زیر برف رفتند

وی افزود: هم اکنون در مناطق سردسیری مانند رابر، بافت و سیرجان و حتی پاریز شاهد شکوفه زدن درختان هستیم در حالی که امروز به دلیل بارش برف شدید و افت دمای هوا مدارس برخی از این مناطق تعطیل شد این یعنی درختانی که شکوفه داشتند که حجم قابل توجهی از باغها را نیز شامل می شوند امسال ثمر نخواهند داشت.

وی همچنین از گرده افشانی زود هنگام نخلستانها در جنوب و شرق استان کرمان خبر داد و افزود: در ریگان گرده افشانی باید در بهار انجام شود اما این عمل از هم اکنون در سطح شش هزار و ۵۰۰ هکتار نخلستان در حال انجام است که این مسئله شامل نخلستانهای فهرج، نرماشیر و بم نیز خواهد شد.

مریم سلاجقه کارشناس کشاورزی اداره کل هواشناسی استان کرمان  با اشاره به نوسانات هوایی دراین فصل سال به کشاورزان هشدار داد و خواستار مشورت کشاورزان با کارشناسان کشاورزی در راستای جلوگیری از سرمازدگی درختان شد.

سرمازدگی در بویراحمد

وی افزود: مطالعات در زمینه فصول سال  تغییراتی را در دراز مدت نشان می دهد به طوری که شاهد آغاز زود هنگام فصل گرم و دیر آغاز شدت فصول سرد سال در کوتاه مدت هستیم این مطالعات در حال انجام است و نیاز به تحقیقات بیشتر دارد اما بحث تغییر اقلیم را نمی توان در این خصوص به کار برد.

وی افزود: پدیده هایی از جمله خشک شدن خوشه های خرما در فصول گرم سال تنها طی چند روز به دلیل شدت گرما به همین دلیل است در واقع شاهد افزایش دما و طولانی شدن روزهای گرم هستیم.

سرمازدگی نخستین خسارت های خود را به کشاورزی کرمان وارد کرد

سلاجقه ادامه داد: در حال حاضر مسلما شاهد آغاز سرمازدگی محصولات باغی، گلخانه ای هستیم و این امر قطعا به دلیل سرمای هوای این چند روز روی داده است.

وی ادامه داد: از کشاورزان می خواهیم نکات لازم را برای کاهش خسارت های سرمازدگی به کار گیرند و مشورت های لازم را با کارشناسان انجام دهند و از به کار بردن روش های سنتی خودداری کنند.

وی افزود: ایجاد دود به وسیله سوزاندن پلاستیک و لاستیک در مزارع و باغها روشی مناسب برای جلوگیری از سرما زدگی است.

سلاجقه از به کار بردن دستگاه های ایجاد مه مصنوعی در باغها خبر داد و گفت: این روش بسیار تاثیر گذار است چون با بالا بردن رطوبت هوا عملا جلوی سرمازدگی را می گیرد.

وی از کشاورزان خواست در صورت سرد شدن هوا با نظر کارشناسان نسبت به آبیاری درختان در راستای افزایش رطوبت مزرعه و باغها اقدام کنند.