کد خبر: 75659

مدیر شبکه دامپزشکی ریگان:

مدیر شبکه دامپزشکی شهرستان ریگان گفت: راه‌اندازی کارخانه شیر در شهرستان ریگان به منظور کمک اقتصادی به دامداران این منطقه الزامی است.

کرمان خبر/ محسن دهقانیان اظهار داشت: نظارت بر فرآورده‌های خام دامی یکی از مهمترین وظایف حرفه دامپزشکی‌ است.

وی بیان داشت: یکی از نظارت‌های دامپزشکی، نظارت بر ایستگاه‌های جمع‌آوری، تانکرها و خودروهای حمل شیر است.

دهقانیان افزود: شهرستان ریگان دارای دام با فنوتیپ شیردهی از جمله گاو جرسی، هلشتاین و تولید شیر با کیفیت مطلوب است.

وی تصریح کرد: روزانه چهار تن شیر توسط سه ایستگاه موجود در روستاهای‌ رحمت‌آباد، حسن‌آباد گنبکی و محمدآباد سرحدی این شهرستان جمع‌آوری می‌شود.

دهقانیان گفت: همچنین در مواقع لزوم برای آزمایشات تکمیلی به آزمایشگاه اداره کل دامپزشکی استان موارد ارجاع و تذکرات لازم در مورد شستشوی بهداشتی تانکرها و ظروف پس از تخلیه شیر و همچنین تمیز و تعویض کردن صافی‌ها و... ارا‌ئه می‌شود.

مدیر شبکه دامپزشکی ریگان ابراز داشت: در سال گذشته هفت مورد کلاس آموزشی ویژه متصدیان این صنف برای آشنایی با اصول بهداشتی به منظور جلوگیری از آلودگی‌های میکروبی شیر در شهرستان برگزار شد.

دهقانیان افزود: با توجه به گرم شدن هوا و فساد‌پذیر بودن شیر طرح تشدید کنترل و نظارت روزانه بر این مراکز در دستور کار قرار دارد و از متصدیان درخواست می‌شود بدون هماهنگی و اخذ مجوز حمل بهداشتی اقدام به جابه‌جایی این محصول نکنند.

وی گفت: شیر تولیدی شهرستان در گذشته بیش از 2.5 برابر تولید کنونی بوده و یکی از دلایل مهم گرایش دامداران منطقه به نگهداری دام پرواری‌، کاهش قیمت شیر در شهرستان و نبود کارخانه شیر است. فارس