کد خبر: 75760

برای استان کرمان اجرا می‌شود؛

مدیرعامل بانک صنعت و معدن کشور گفت: با مشارکت بانک صنعت و معدن دو طرح آب‌شیرین‌کن از خلیج فارس با اعتبار 230 میلیون یورو برای استان کرمان اجرا می‌شود.

کرمان خبر/ علی اشرف‌‌افخمی  در نشستی که با حضور فعالان اقتصادی و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی در اتاق بازرگانی استان کرمان برگزار شد، با بیان این‌که بانک صنعت و معدن یک بانک تخصصی و توسعه‌ای است، گفت: در همه‌جای دنیا بانک‌های توسعه‌ای شعبه‌پذیر نیستند و بانک صنعت و معدن نیز شعبات زیادی ندارد.
وی افزود: بنگاه‌های توسعه‌ای در کشور بر اساس سیاست‌های دولت نقش حاکمیتی و حمایت از پروژه‌های بخش خصوصی را دارند.
مدیرعامل بانک صنعت و معدن با اشاره به این‌که در دولت جدید نگاه دولت به اقتصاد متفاوت شده است، گفت: در زمینه‌ی غلبه بر تورم 15 درصد کاهش داشته‌ایم، اما در بخش رونق اقتصادی هنوز اقدامات زیادی باید انجام شود.
افخمی بیان کرد: وام‌های توسعه‌ای برای بخش تولید کشور را تورم‌زا نمی‌دانیم؛ بلکه اعطای این تسهیلات به بنیه‌ی تولید کشور کمک می‌کنند.
وی با اشاره به در دست اقدام بودن طرح‌های هفت‌گانه‌ی فولادی گفت: در خصوص پروژه‌ی فولاد بافت که چند سال نیمه‌کاره مانده بود و مشکل گشایش اعتبار داشت، به‌عنوان رسالت ملی و صنعتی خود وارد شدیم و مشکل گشایش اعتبار این پروژه را برطرف کردیم.
مدیرعامل بانک صنعت و معدن کشور تاکید کرد: باید نشاط را بر فعالیت‌های اقتصادی، صنعتی و معدنی کشور حاکم کنیم و نباید از کاری که انجام می‌دهیم، خسته شویم.
افخمی خاطرنشان کرد: طرح‌های پتروشیمی‌ که چندین سال متوقف بودند، از جمله در مسجدسلیمان و ایلام را نیز گشایش اعتبار و عملیاتی کردیم.
وی با اشاره به این‌که بانک صنعت و معدن در توسعه‌ی زیرساخت‌ها نیز وارد شده است، افزود: در این زمینه گشایش اعتبار 1.8 میلیارد دلاری را برای خط آهن سریع‌السیر «تهران-اصفهان» انجام داده‌ایم.
مدیرعامل بانک صنعت و معدن کشور یادآور شد: در یک سال گذشته بانک صنعت و معدن در صندوق توسعه‌ی ملی بالاترین رقم گشایش اعتبار را با بیش از دو میلیارد دلار به خود اختصاص داده است که این رقم با وجود قرار داشتن در شرایط تحریم‌ قابل توجه است.
افخمی با اشاره به این‌که طرح احداث آب‌شیرین‌کن در سواحل خلیج فارس و انتقال آن به کرمان در حال بررسی است، گفت: در بانک صنعت و معدن، سه آب‌شیرین‌کن مصوب شده که یکی برای هرمزگان و دو آب‌شیرین‌کن نیز برای کرمان است.
وی افزود: اجرای این طرح‌ها 230 میلیون یورو هزینه دارد که تامین اعتبار شده است و در حال انقعاد قرارداد با سرمایه‌گذاران هستیم.
مدیرعامل بانک صنعت و معدن کشور ادامه داد: با توجه به این‌که صنعت ما دچار بحران تامین آب است، احداث سه آب‌شرین‌کن، اتفاق بزرگی در کشور است.
افخمی بیان کرد: ظرفیت دو آب‌شیرین‌کن مربوط به کرمان در مجموع 250 مترمکعب در روز است که در نهایت باید به یک میلیون مترمکعب ارتقا پیدا کند.
وی گفت: در زمینه‌ی رفع موانع قانونی هم‌کاری خوبی با نمایندگان مجلس داریم؛ اما راضی نیستیم و باید در برنامه‌ی ششم از حمایت نمایندگان برای رفع موانع بیش‌تر استفاده شود.
مدیرعامل بانک صنعت و معدن کشور تصریح کرد: مشکل اصلی ما در این بانک، پول نیست؛ اولویت اول‌ ما نداشتن اختیارات لازم است.
افخمی با اشاره به این‌که بانک‌های خصوصی می‌توانند سریع‌تر از بانک‌های دولتی تصمیم بگیرند، گفت: کمیِ اختیارات موجب کاهش کیفیت امور و محدودیت در اجرای وظایف محوله می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: مقررات باید روان‌کننده و تسهیل‌گر امور باشند؛ نه مانعی بر سر راه پیش‌رفت.
مدیرعامل بانک صنعت و معدن افزود: ما هم‌چنین افزایش اختیارات استان‌ها را در برنامه داریم.
افخمی در پاسخ به مشکلات مطرح شده از سوی فعالان اقتصادی استان گفت: تسهیلاتی که برای استان مصوب شده است، بالای صد میلیارد تومان است و غیر از آن میزان تامین مالی پروژه‌ها در استان کرمان سه برابر سایر بانک‌هاست.
وی گفت: مشکل وضعیت شرکت‌های زیان‌ده را بررسی می‌کنیم؛ اگر این مشکلات بر اساس مشکلات ناشی از تحریم‌ها باشد، به آن‌ها کمک می‌شود.
مدیرعامل بانک صنعت و معدن استان هم‌چینن قول برطرف‌کردن مشکل فولاد بافت را داد.
در ادامه‌ی این نشست فعالان بخش خصوصی استان به بیان مشکلات و پیش‌نهادهای خود پرداختند.
گفتنی ا‌ست؛ درخواست تاسیس شعبه‌ی بانک صنعت و معدن در شهرستان‌ها، ایجاد سیستم کامپیوتری برای مراوده‌ی فعالان اقتصادی در شهرستان‌ها با بانک صنعت و معدن، مبنا قراردادن گردش حساب به جای میانگین حساب برای پرداخت وام، در نظر گرفتن تسهیلات برای مشتریان خوش‌حساب، تسهیل در پرداخت تسهیلات در قالب جعاله در بخش سرمایه در گردش، در نظر گرفتن تسهیلات خرید دین، کمک در تامین سرمایه در گردش واحدهای زیان‌ده، حذف بازپرداخت وام‌های مربوط به بازسازی سردخانه‌ها پس از زلزله‌ی بم، حذف و یا کم‌کردن گردش مالی حساب برای طرح‌های سرمایه ثابت و قبول‌کردن پروانه‌ی بهره‌برداری به‌عنوان وثیقه نزد بانک از جمله مهم‌ترین موارد مطرح‌شده از سوی فعالان اقتصادی بخش خصوصی استان در این نشست بود. کرنا