کد خبر: 75774

جلوه‌های زیبای طبیعت در دل کویر

رییس شورای دهستان کشیت با گلایه از عدم رسیدگی به این روستا گفت: در سه دهه گذشته هیچ مسوولی به این دهستان نیامده و ما غیر از فرماندار و نماینده مردم را ندیده ایم.

به گزارش کرمان خبر به نقل از ایسنا؛ جمعی از خبرنگاران خبرگزاری ها، سایت ها و نشریات کرمان از روستاهای تابعه گلباف در شهرستان کرمان بازدید کردند.

این سفر خبری – تفریحی یک روزه سختی و خوشی توام داشت و در مجموع خبرنگاران از این سفر و آشنایی با روستاهایی در دل کویر و مشکلات مردم و امید به تاثیر انعکاس خبری آن، راضی بودند.

نخستین مقصد این سفر یک روزه روستا حُرمک بود که سفره صبحانه در امامزاده زید محمود این روستا پهن شده بود. این روستا یک شهید نیروی انتظامی داشت که در ایرانشهر توسط اشرار مسلح به شهادت رسیده بود.

"غلامرضا ابراهیمی" رییس شورای روستای حرمک در جمع خبرنگاران گفت: جمعیت روستا در سرشماری سال 90 تعداد 746 نفر ساکن بوده و شغل مردم این منطقه کشاورزی و تک محصول تولیدی آنها خرماست.

وی مشکلات روستا را نبود گاز، آنتن دیجیتال و نبود آب آشامیدنی بهداشتی عنوان کرد و افزود: کسانی که خودرو دارند، آب شرب را از گلباف می آوردند و بقیه مردم از همین آب غیربهداشتی استفاده می کنند. البته قرار است آب و فاضلاب روستایی با تانکر آب آشامیدنی را تامین کند.

ابراهیمی تصریح کرد: با وجود امامزاده و چشمه آب گرم در داخل روستا، ظرفیت گردشگری وجود دارد، اما تاکنون ساماندهی نشده است.

وی مشکل فروش صنایع دستی روستا از جمله فرش، نبود امکانات و سالن ورزشی و ... را از دیگر مشکلات روستای حرمک بیان کرد و افزود: متقاضیان دریافت تسهیلات برای اشتغال، با مشکل مواجه هستند.

در ادامه مسیر، روستای نَسک قرار داشت که به گفته "رحمان ابراهیمی" دهیار روستا، جمعیت 284 نفری براساس سرشماری سال 90 به کشاورزی و دامداری اشتغال داشته و محصولات روستای نسک خرمای مضافتی، گندم و جو می باشد.

وی با اشاره به دمای 48 درجه ای منطقه در تابستان افزود: کم آبی فصل تابستان موجب مهاجرت روستائیان به مناطق سردسیر شده و آب آشامیدنی این روستا غیربهداشتی است.

ابراهیمی با اشاره به نقش دلالان در خرید محصولات کشاورزی منطقه تصریح کرد: فقر مردم مانع توسعه دامداری و کشاورزی شده و در صورتی که وام در اختیار آنها قرار داده شود، می توانند این کار را انجام دهند.

وی خشک شدن قنوات روستا بر اثر خشکسالی و تخریب برخی از سطح جاده براثر سیلاب را از دیگر مشکلات روستای نسک عنوان کرد.

مسیر بین روستای نسک و آخرین مقصد، از دشتی عبور می کرد که یکپارچه سفید و شوره زار بود و تا چشم کار می کرد، تنها دشتی بدون پوشش گیاهی دیده می شد.

گرمای ظهر به خوبی خود را نشان می داد و در حالی که خبرنگاران در حال گمانه زنی درباره گم کردن مسیر می پرداختند، خودرویی که ما را همراهی می کرد، توقف کرد.

بعد از پیاده شدن، کسی فکرش را نمی کرد در دل کویر با منظره به این زیبایی رو به رو شود. دره ای با درختان نخل و چشمه ای جوشان.

018.jpg

به گفته رییس شورای روستای کشیت، آب این چشمه با پیوستن به رود دیگری، آب کشاورزی چند روستا را تامین می کرد.

بعد از طی کردن مسیری برای رسیدن به چشمه و شستن دست و صورت در آب نیمه شور رودخانه، به آخرین روستای کویر در حد فاصل بخش های گلباف و شهداد شهرستان کرمان رسیدیم.

"سعدالله قادری" رییس شورای دهستان کشیت به خبرنگاران گفت: جمعیت روستا 395 خانوار با 1900 نفر است که به کشاورزی و دامداری اشتغال داشته و تعدادی از بانوان قالی و حصیر می بافند و خرما، گندم، کنجد و حنا از محصولات کشاورزی این روستا است.

وی با گلایه از عدم رسیدگی به دهستان کشیت، افزود: در سه دهه گذشته هیچ مسوولی به این دهستان نیامده و ما تنها فرماندار و نماینده مردم را در این دهستان دیده ایم.

قادری مشکلات دهستان کشیت را کمبود ترانس برق، افت ولتاژ در تابستان، نبود سالن ورزشی و ... عنوان کرد و افزود: آسفالت کوچه های دهستان مربوط به سال 60 می باشد.

وی تصریح کرد: دهستان کشیت چهار شهید را تقدیم نظام اسلامی کرده که دو نفر از این شهدا در این دهستان دفن شده اند و 95 درصد مردم روستا در زمان جنگ به جبهه رفته اند.

رییس شورای دهستان کشیت گفت: فاصله روستا تا بخش گلباف زیاد است و یک آمبولانس نداریم تا در زمان نیاز، بیماران را به بیمارستان برسانیم و تا آمبولانس از گلباف برسد، بیمار جان خود را از دست می دهد و تاکنون چند زن باردار به علت این مشکل جان خود را از دست داده اند.

وی با اشاره مشکلات بیکاری و فقر مردم گفت: چهار حلقه چاه آب در این دهستان وجود دارد که پلمپ شده اند، در صورتی که هر یک از این چاه ها به 20 نفر واگذار شود، مردم می توانند از طریق کشاورزی ارتزاق کرده و بخشی از مشکلات حل می شود.

قادری اظهار کرد: در سال 70 از مردم دهستان 100 هزار تومان گرفته و در این چاه ها موتور زده و گفته شد مردم در این آب سهیم هستند. اما بعد از آن چاه ها پلمپ و اعلام شده که بخشی از آن به شهرداری گلباف و بخشی به خیریه مولی الموحدین فروخته شده است.

وی در پایان با اشاره به ظرفیت های گردشگری دهستان کشیت و قلعه تاریخی آن تصریح کرد: این قلعه ثبت ملی است و آب و هوای این منطقه قابلیت برگزاری تورهای گردشگری یک روزه در پاییز و زمستان را دارد.

به گزارش ایسنا، این سفر یک روزه بعد از حضور دکتر پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس در روستاهای محروم گلباف صورت گرفت تا خبرنگاران مشکلات و محرومیت مردم را از نزدیک دیده و منعکس کنند.

با خودم فکر می کنم مسوولانی که بر عدم مهاجرت روستائیان به شهرها تاکید دارند، آیا امکانات را برای ماندگاری در روستا فراهم کرده اند؟ مردم روستایی که در گرمای بیش از 40 درجه دل کویر در تابستان، باید آب غیربهداشتی مصرف کنند!

در ادامه مسیر، خبرنگاران بر سر قبور مطهر شهدای دهستان کشیت احمد جهری و ماشاءالله اکبری نژاد حضور یافتند.

گزارش از «فاطمه افضلی» خبرنگار ایسنای منطقه کویر

عکس از«مژده موذن زاده» عکاس ایسنای منطه کویر

015.jpg

07.jpg