کد خبر: 76200

چین در اقدامی کم سابقه به هواپیماهای جاسوسی آمریکایی که مشغول گشت زنی بر فراز دریای جنوب بودند، هشدار جدی داد.

به گزارش کرمان خبر، دریای جنوبی جایی است که چین آن را قلمرو خود می داند و حتی بر سر مالکیت آن نیز با برخی از همسایگانش مناقشه دارد.

رسانه های گروهی چین امروز - پنجشنبه - با انتشار این خبر اعلام کردند: فراز دریای جنوبی طی چند روز گذشته بارها شاهد پرواز هواپیماهای آمریکایی بود و نیروی دریایی چین با اعلام هشدار، از آنان خواست نباید مزاحم فعالیت های این کشور در حیاط خلوت خود بشوند.

این هشدار در حالی صادر می شود که به گزارش تلویزیون مرکزی چین، پنتاگون در اندیشه اجرای برنامه ای برای اعزام ناوها و هواپیماهای جاسوسی خود به دریای جنوبی است.

چین در حال ساخت جزایر شنی در این دریا است و خود را مالک مطلق آن می داند و آزادی کشتیرانی در این دریا را نیز تضمین کرده است.

نیروی دریایی چین در همین راستا روز گذشته - چهارشنبه - هشت بار به یک هواپیمای جاسوسی آمریکا که بر فراز این جزایر شنی در حال توسعه پرواز می کرد، هشدار داد.

پیشتر نیز ناوهای چینی و آمریکایی در این دریا با یکدیگر روبرو شده اند اما ظاهرا با تبادل کدهای مخصوص سعی کرده اند از هر مناقشه ای پرهیز کنند.

دولت چین از آمریکا خواسته است خود را از دریای جنوبی و مناقشات آن کنار بکشد و این مسایل را به چین و همسایگانش واگذار کند.

تصاویر تلویزیونی نشان می دهد که فردی از ناو چینی به هواپیمای آمریکایی هشدار می دهد که « توجه توجه این ناو چینی است. به شما هشدار می دهیم فورا از این منطقه خارج شوید».

این اخبار نشان از آن دارد که پنتاگون از هم اکنون برنامه پرواز هواپیماهای جاسوسی و شناسایی بر فراز مناطق مورد منازعه با چین در دریای جنوبی را آغاز کرده است.

قرار است در آینده نزدیک هم کشتی های جنگی آمریکا وارد این منطقه شوند.

آمریکا می گوید که چین جزایر شنی را در دریای جنوبی توسعه داده و مساحت آنها اکنون یک هزار و ۵۰۰ متر مربع و معادل یک زمین فوتبال است.

واشنگتن خاطرنشان کرده است که هر چقدر مساحت این جزایر مصنوعی افزایش می یابد به همان میزان چین در مقابل آمریکا گستاخی بیشتری نشان داده و هشدارهای جدی تری صادر می کند.

بسیاری از تحلیلگران، دریای جنوبی را کانون منازعات آینده جهان بخصوص میان چین و آمریکا می دانند.

دولت چین هفته گذشته و در پی اعلام وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) مبنی بر اعزام ناوهای جنگی و کشتی های جاسوسی این کشور به نزدیکی جزایر تحت اختیار خود هشدار داد و از این کشور خواست با اجرای تصمیمات نادرست، به تنش ها در منطقه شرق آسیا و اقیانوس آرام دامن نزند.

چین معتقد است حضور کشتی های جنگی آمریکا همراه با تجهیزات جاسوسی در دریای جنوبی که تحت قلمرو پکن است، شرایط و ثبات منطقه را به خطر می اندازد.
منبع:ایرنا