کد خبر: 76352

رییس انجمن توسعه صادرات سنگ های تزیینی استان گفت: سیستم اقتصاد کشور متاسفانه یک چرخه منفی پیدا کرده و این چرخه منفی بزودی باعث انفجار اقتصاد ایران خواهد شد،لذا درخواست می کنیم که مسئولین به این موضوع توجه بیشتری کنند. کارآفرین متهم به عدم پرداخت بدهی های خود به بانک است در حالی که متهم اصلی کس دیگری است و نقص در برنامه ریزی کل کشور است که کارآفرین به اینجا رسیده است.

به گزارش کرمان خبر محمد آیت الهی موسوی، با اشاره به دلایل خام فروشی سنگ های معدنی در استان کرمان اظهار کرد: دلیل خام فروشی سنگ های معدنی، حذف سرمایه در استان کرمان است، ضمن آنکه عدم توجه مسئولین به بخش معدنی نیز مزید بر علت شده است.
 
وی ادامه داد: در بخش کشاورزی بیشترین توسعه را پیدا کرده ایم، به دلیل اینکه، کار ساده بوده و همچنین کشاورزان می توانستند، از آبهای زیرزمینی استفاده کنند، که با این اقدام ما را به یک فاجعه بزرگ نزدیک کرده اند.

رییس انجمن توسعه صادرات سنگ های تزیینی استان کرمان افزود: اکنون بهترین راهکار برای برون رفت از بحران آب، سرمایه گذاری معدنی در راستای اقتصاد مقاومتی است. بطوریکه، واحدهای کوچک دانش بنیان و مردم بنیان بوجود آوریم تا بتوانند در این بخش ها، شامل استخراج ماده معدنی، فرآوری و صادرات نقش آفرینی کنند.

وی اضافه کرد: برای اینکه این اتفاق رخ دهد، قطعا باید تغییری در ساختار اقتصادی، فرهنگی، بانکی،  فضای کسب و کار وحتی بخش سیاسی ایجاد شود.

کارآفرینان بخش خصوصی، ستاره دار شده اند

آیت اللهی موسوی اظهار کرد: باید یک تغییر ساختاری در این بخش ها داده شود تا بتوانیم ادعا کنیم که در راستای توسعه اقتصادی حرکت جدی صورت گرفته است.

وی افزود: خوشبختانه در این زمینه گام های اولیه‌ایی برداشته شده است، اما این کافی نیست. اکنون کارآفرین بخش خصوصی متهم به عدم پرداخت بدهی های خود به بانک ها است و سه ستاره شده است، لذا نمی تواند حرکتی انجام دهد بطوریکه هر کس دیگر از سرمایه داران به وضعیت آنها بنگرد، دیگر حاضر به سرمایه گذاری نیست.

آیت اللهی موسوی گفت: دولت خودش یکسری مشکلات در برنامه ریزی اقتصادی بوجود آورده است در حالی که ما توقع داشتیم که دولت حلال مشکلات باشد. به عنوان مثال علیرغم توصیه استاندار به معاون اول رییس جمهور که بدیهی های بانکی واحدهای صادراتی تا زمانی که از رکود خارج شوند، فریز گردد و سرمایه در گردش به آنها داده شود که با این کار سرمایه گذاران نیز تشویق به سرمایه گذاری می شوند ولی متاسفانه تاکنون اقدامی انجام نگرفته است و حتی فشار بانک ها برای وصول مطالباتشان بیشتر شده است.

رییس انجمن توسعه صادرات سنگ های تزیینی استان کرمان عنوان کرد: تا زمانی که سرمایه گذاری در بخش فراوری صورت نگرفته است، نمی توانید توقع داشته باشید، مردم خام فروشی نکنند و کار فرآوری انجام دهند. این کار مستلزم تغییر ساختارها است، که مهمترین آن در یک کلام بهبود فضای کسب و کار می باشد.

وی با اشاره به تعداد کارخانه های فعال در استان کرمان اذعان کرد: در کرمان 77 کارخانه سنگ تزیینی، پروانه بهره برداری دارند و 25 واحد کوچک سنتی نیز کارهای تولید مصنوعات سنگی را انجام می دهند.

آیت اللهی موسوی با بیان اینکه، در کل کشور 6 هزار واحد فراوری سنگ وجود دارد اضافه کرد: گردش مالی این صنعت در دنیا 22 میلیارد یورو است که سهم ما از دنیا بسیار اندک است و بیشتر به دنبال خام فروشی هستیم این در حالی است که 80 درصد محصولات سنگی بصورت خام از کشور خارج می گردد.

رییس انجمن توسعه صادرات سنگ های تزیینی استان کرمان گفت: ما در این زمینه بازار سنگ های تزیینی در دنیا 1.37 درصد سهم داریم این در حالی است که کشور چین با داشتن 34 درصد بازار جهانی سنگ، رتبه اول و بعد از آن هندوستان، ترکیه، برزیل و ایتالیا دارا هستند.

وی با اشاره به اینکه، بیشتر سنگ های معدنی بصورت خام از ایران به چین صادر می گردد اظهار کرد: این سنگ خام ، پس از فراوری متاسفانه مجددا در استان فروخته می شود.

رییس انجمن توسعه صادرات سنگ های تزیینی استان کرمان ادامه داد: این درحالی است که در استان کرمان، کارخانجاتی وجود دارد که ماشین آلات بسیار مدرنی دارند و می توانند محصول معادن کرمان را پس از فرآوری  صادر کنند و به بیشترین ارزش افزوده برسانند.

وی با اشاره به دلیل عدم فروش سنگ های تزیینی استان کرمان گفت: تمرکزی در بازار نداریم . یعنی بازارچه سنگ برای رقابتی سالم وجود ندارد تا تولید کنندگان کرمانی بتوانند محصولات خود را در آن بازارچه عرضه کنند. این امر باعث شده است، واسطه هایی به وجود آیند که به ناحق، سنگ استان های دیگر را در استان تبلیغ و عرضه می کنند و موجب ورشکستگی کارخانه های استان می شود.

آیت اللهی موسوی با اشاره به حمایت استانداراز صنعت سنگ کرمان افزود: استاندار در اولین جلسه ای که مشکل خود را مطرح کردیم، یک زمین در کنار شهرک صنعتی خضرا برای این کار تخصیص دادند، که متاسفانه بروکراسی اداری باعث شده تاکنون این زمین واگذار نگردد تا بتوانیم با طراحی مناسب، مکانی در خور استان و برای صادرات در اختیار کارخانه داران و تولیدکنندگان قرار دهیم که در رقابت با دیگر استان ها به عرضه مستقیم سنگ در راستای حفظ زنجیره ارزش،از معدن تا محصول صادراتی بپردازیم.

بالا بودن، کیفیت سنگ تزیینی کرمان

وی با تاکید بر لزوم کیفی سازی در محصولات فرآوری شده تولید کرمان، اضافه کرد: کیفیت فراوری در استان کرمان با توجه به اینکه صادرات از طریق شرکت نقش کریمان که مجموعه ای مستقل ولی متشکل از اعضای انجمن می باشد صورت می گرفت، کنترل کیفی مطابق استانداردهای جهانی دقیقا اجرا می‌گردید و این باعث شده بود کیفیت سنگ تزیینی تولیدی استان پایین تر از دیگر استان ها نباشد.

آیت اللهی موسوی با بیان علت خرید محصولات فرا استانی گفت: شبکه غلطی که از طریق دلالان در کرمان ایجاد شده باعث شد که محصولات خارج از استان در کرمان فروش رود و دلیل آن نیز به این علت بود که شبکه فروش کاملی در کشور وجود دارد ولی هیچ کارخانه ای از کارخانه های کرمانی در این شبکه فروش دفتری ندارند و بازار یابی نمی توانند بکنند.

رییس انجمن توسعه صادرات سنگ های تزیینی استان کرمان تصریح کرد: اکنون یک واحد کوچک در اختیار گرفته ایم که بتوانیم سنگ خود را در بازار داخلی عرضه کنیم، و با وجود کنسرسیوم صادراتی و این واحد فروش داخلی در کرمان خواهیم توانست سنگ کرمان را معرفی و نیز مانند سنگ های سایر استان ها در پروژه های کرمان تعریف و به مصرف رسانیم و همه از این امر سود ببرند.

وی اذعان کرد: 183 معدن در استان کرمان ثبت شده است که عده ای روی آنها سرمایه گذاری کرده اند بطوریکه، 75 معدن به بهره برداری رسیده است و 96 معدن در حال اکتشاف  و 12 معدن دیگر گواهی کشف گرفته اند. این معدن ها شامل مرمریت، تراورتن، گرانیت، کونگلومرا، مرمر   می باشند که این آخری (مرمر)مزیت بسیار بالایی در کشور دارد و بیشتر معادن آن در کرمان متمرکز است.

آیت الهی موسوی با اشاره به میزان ارز آوری سنگ های تزیینی ادامه داد: اگر بخواهیم آنها را در کرمان فراوری و صادر کنیم، سالانه حدود 1.5 میلیارد دلار می توانیم ارزآوری داشته باشیم.

وی بیان کرد: این اتفاق زمانی خواهد افتاد که ما 100 کارخانه فراوری سنگ مدرن در کرمان داشته باشیم. (اکنون 4 کارخانه مدرن در کرمان و 2 کارخانه در سیرجان داریم) ولی متاسفانه در حال حاضر از 77 کارخانه موجود هم تعداد بسیاری تعطیل و نیمه تعطیل شدند و علیرغم تلاش انجمن و اطلاع رسانی به مسئولین و نهادهای ذیربط،هیچ اقدام موثری برای جلوگیری از این امرنمی شود و بالطبع این امر باعث تعطیلی معادن استان هم خواهد گردید.

وجود بازار در خارج از کشور

رییس انجمن توسعه صادرات سنگ های تزیینی استان کرمان با اشاره به اینکه،75 درصد معادن سنگ در اختیار بخش خصوصی و 25 درصد آن در اختیار دولت است معتقد است: اگر چنانچه سرمایه گذاری مناسبی در این بخش صورت پذیرد، می تواند جایگزین پسته شود. اکنون سهم بسیار کمی از صادرات سنگ تزیینی در جهان داریم و 80 درصد آن، بصورت خام صادر می شود و فقط 20 درصد سنگ فراوری شده صادر می گردد. سهم ما از صادرات سنگ فراوری شده فقط 0.04 درصد است.

وی عنوان کرد: بازار مناسبی در خارج از کشور وجود دارد، خصوصا در قطر،امارات، عراق و کشورهای خاور دور و حتی کشور کره جنوبی. اما باید در قالب یک کنسرسیوم بزرگ که بتواند هزینه ها را کاهش داده و نظارت کافی بر تمام کارخانه ها داشته باشد و با ارائه محصولی که دارای  کنترل کیفیت بالایی باشد، صادرات انجام شود.

آیت اللهی موسوی تاکید کرد: اما متاسفانه مولفه های اولیه صادرات محصول به خارج از کشور را رعایت نمی کنیم، بطوری که هر کارخانه ای سنگ تزیینی تولید کرد، تصور می کند که می تواند، صادرات را انجام دهد. اما باید مدنظر داشت که صادرات یک کار تخصصی است.

وی با اشاره به راهکارها گفت: در زمینه معادن مشکل بهره مالکانه ای که دولت اخیرا درصد را بسیار بالا برده است، داریم؛ باید ماشین آلات مدرن برای استخراج معادن استفاده کرد؛ نیروی ماهر در کارخانه ها نیاز داریم؛ باید سرمایه در گردش مناسب داشته باشیم؛ مدرن کردن ماشین آلات کارخانه ها؛ بهبود فضای کسب و کار؛ توجه به تحقیق و توسعه در کارخانه ها؛ راهکارهایی است که می تواند ما را موفق کند.

رییس انجمن توسعه صادرات سنگ های تزیینی استان کرمان افزود: اما کسی حرف ما را نمی شنود، علی رغم وجود دانش، تخصص و انجام عارضه یابی و اینکه می دانیم که مشکل سنگ استان چیست، اما هنوز منتظر معجزه ای هستند که وضع آبهای زیرزمینی بهتر شود و به کشاورزی بپردازند. این در حالی که اگر عزم استانی باشد و بیشتر از اطلاعات ما استفاده کنند، صنعت و معدن سودآورتر است.

چرخه منفی اقتصاد کشور

وی تصریح کرد: سیستم اقتصاد کشور متاسفانه یک چرخه منفی پیدا کرده و به جای آنکه، پول ها در بخش مولد اقتصادی کشور سرمایه گذاری شوند باماندن در بانک و گرفتن ربا (که از ابتدای انقلاب این کلمه را بکار نمی برند و به جای آن کارمزد می گویند) اما اکنون بانک ها با افتخار اعلام می کنند که ما چند درصد بهره می دهیم و پول خود را در بانک ها ذخیره کنید و بانک ها  نیز پول خود را به کسی نمی دهند.

آیت اللهی موسوی ادامه داد: این چرخه منفی بزودی باعث انفجار اقتصاد ایران خواهد شد،لذا درخواست می کنیم که مسئولین به این موضوع توجه بیشتری کنند. کارآفرین متهم به عدم پرداخت بدهی های خود به بانک است در حالی که متهم اصلی کس دیگری است و نقص در برنامه ریزی کل کشور است که کارآفرین به اینجا رسیده است.

وی تصریح کرد: در حالی ما توقع داریم که کارآفرین را در هر شرایطی حفظ کنند و از این مقام شامخ تجلیل به عمل آید، اما اکنون در دادگاه ها کارآفرینان به جرم مثبت اندیشیدن و به دنبال رشد اقتصادی کشور بودن محاکمه می شوند.

رییس انجمن توسعه صادرات سنگ های تزیینی استان کرمان با اشاره به اینکه، اگر از این چرخه منفی خارج نشویم، این چرخه بزودی همه چیز را نابود خواهد کرد گفت: معادن کرمان همه تعطیل شده اند به جز یکی دو معدن! این در صورتی است که خوشبختانه زنجیره ارزش آن از صفر تا صد در اختیار ایران است و کمتر زنجیره ارزش تولیدی به این گونه در اختیار داریم.

وی خاطر نشان کرد: اما مسئولان به تولیدکنندگانی که ماده اولیه خود را وارد می کنند و در ایران فراوری می نمایند توجه بیشتری نشان می دهند ولی این صنعت که همه چرخه تولید آن در داخل ایران است را اینگونه مورد بی مهری قرار می دهند و بیش از 140هزار نفر که مستقیم و غیر مستقیم در این صنعت شاغل هستند را به همه دلایل فوق الذکر در معرض بیکاری قرار داده اند. ایسنا

  • همشهری |

    از نظر عقلانی و منطقی بنظرمیرسد باید بخشی از درامد این معادن خرج مردم همان مناطق شود. البته استانهایی که دارای ذخایر نفتی هم هستند با همچین مشکلی روبرو هستند!