کد خبر: 76404

خبرنگاران کرمان در حالی از جلسه شورای اداری استان اخراج شدند که استاندار کرمان شب گذشته از راه‌اندازی دولت شیشه‌ای در استان کرمان؛ دادِ سخن سر داده و گفته بود به این امر اعتقاد نداریم که مردم را نامحرم تلقی کنیم و واقعیت این است که مردم به خوبی از اتفاقات زیر پوست جامعه خبر دارند و نگفتن‌های ما دردی را از جامعه درمان نمی‌کند.

هجرت نوشت :  جلسه شورای اداری استان که از روز گذشته(دهم خرداد) چندین بار برای حضور خبرنگاران در آن با ارسال پیامک روابط عمومی استانداری و تأکید بر حضور میرباقری،  رییس مرکز و قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشوردر این جلسه، دعوت به عمل آمد؛ امروز(۱۱خرداد)در سالن شهید مرتضوی استانداری در حالی برگزار شد که ناراحتی خبرنگاران را به دنبال داشت.

در این جلسه امام جمعه و استاندار کرمان بیانات مختصری ایراد کردند و در ادامه کلیپی حاوی مهمترین رویدادهای استان طی چند وقت اخیر پخش شد که از جمله محتویات این کلیپ؛ صدور پیام مشترک امام جمعه و استاندار کرمان در پی در گذشت آیت الله موحدی کرمانی، امضای تفام نامه موسیقی با وزیر ارشاد، انتصاب ذکاء اسدی به عنوان رئیس ستاد انتخابات استان اعلام گردید.

نماینده ولی فقیه در استان در سخنان خود با احترام خاصی از امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف)نام برد؛ اما صدای صلواتی از جمعیت مدیران حاضر در جلسه شنیده نشد.

خبرنگاران که به اذعان مسئولان چشمان باز و زبان گویای جامعه هستند در این لحظه سراپاگوش بودند تا سخنان میرباقری میهمان ویژه‌ی جلسه شورای اداری را بشنوند و منعکس کنند؛ محترمانه به خروج از جلسه دعوت و فراخوانده شدند.

گول‌زَنَگِ این اخراج هم؛ بازدید خبرنگاران از نمایشگاه جنب استانداری اعلام شد!

مجری این را هم گفت که در جلسات بعدی در خدمت خبرنگاران خواهیم بود؛ خبرنگاران به رسم ادب و احترام و رعایت شأن جلسه به ویژه که میهمان کشوری هم بود، جلسه را ترک کردند اما جای این سئوال مطرح است که اگر جلسه خبری نبود؛ چرا قبل از آن چندین بار از خبرنگاران دعوت شده بود؟ و اگر نشست، خبری نبود چرا مجری اعلام کرد که متوای جلسه از طریق روابط عمومی به رسانه‌ها ارسال می‌گردد.

شخص یا اشخاصی که تصمیم گرفتند خبرنگران هنگام سخنان  رییس مرکز و قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشورحضور نداشته باشند حداقل برای اعتماد متقابل اجازه می دادند خبرنگاران در جلسه حضور داشته باشند اما بخش‌های غیر قابل انعکاس را پوشش ندهند.

خارج کردن خبرنگاران از جلسه آن هم به دلیل محرمانه بودن بعضی از مسائل، تنها پاک کردن صورت مسئله است زیرا امروز آنقدر شبکه‌های اجتماعی گسترده و فراگیر شده‌اند که هر فردی از داخل این جلسه ممکن است مسائل را به بیرون منتقل کند.

مسئله بعدی این است که آیا این چشمان باز و زبان‌های گویای جامعه تنها باید در حد خبرنویس باشند؟! و نباید از دردهای پنهان جامعه خبر داشته باشند تا با دقت نظر بیشتری مسائل و مشکلات را رصد کنند؟

این اتفاق در حالی روی داد که استاندار کرمان شب گذشته در جلسه شورای معاونین استانداری با حضور قائم مقام وزیر کشور از راه‌اندازی دولت شیشه‌ای در استان کرمان داد سخن سر داده و گفته بود به این امر اعتقاد نداریم که مردم را نامحرم تلقی کنیم و واقعیت این است که مردم به خوبی از اتفاقات زیر پوست جامعه خبر دارند و نگفتن‌های ما دردی را از جامعه درمان نمی‌کند.

وی بر افزایش رابطه مسئولان با مردم تاکید کرد و گفت: اگر اطلاع‌رسانی مناسبی در زمینه آسیب‌های اجتماعی به مردم صورت گیرد، بی‌شک خانواده‌ها مراقبت بیشتری از فرزندان خود می‌کنند.

استاندار کرمان از انجام مخفی‌کاری توسط برخی دستگاه‌ها انتقاد کرد و گفت: ناآگاهی مردم موجب بروز مشکلات بیشتر در جامعه می‌شود.

لازم به یادآوری است هفته گذشته در سفر وزیر کشاورزی به استان کرمان؛ خبرنگار رسانه ملی مورد اهانت از سوی وزیر و محافظ وی قرار گرفت.