کد خبر: 76580

صفار هرندی در کرمان:

اینکه اتفاق‌هایی بیفتد و هشت ماه کشور درگیر ناملایمات می‌شود، محصول فکر یکسری افراد لجوج، عنود و گاهی عقده‌ای است که حاضر هستند برای اینکه جایگاهشان تنزل نیابد، زمین و زمان را به هم بریزند.

به گزارش کرمان خبر، محمدحسین صفارهرندی دقایقی پیش در جمع روحانیان کرمان در حسینیه ثارالله اظهار داشت: بعضی وقت‌ها شنیده می‌شود چرا ما باید خودمان را فدای یمن و عراق کنیم، چرا سرمایه‌های ما در سوریه هزینه می‌شود، غافل از اینکه این حرف‌ها سوهانی است که کناره مشروعیت ما را سایش می‌دهند.

وی ابراز داشت: اگر این حرف‌ها در زبان بعضی از مقامات ما ننشسته بود، گفتن آنها ضرورت نداشت، ورثه فکری همان کسانی که می‌گفتند «نه غزه نه لبنان» وقتی به کانون حکومتی دست یابند، همان جا هم این حرف‌ها را می‌زنند.

صفارهرندی عنوان کرد: شما خیال می‌کنید با کنار گذاشتن سوریه و عراق زورتان در ایران زیاد می‌شود، کسی که در سوریه حملات ضدداعش، ضدصهیونیستی و دشمنان خبیث را هدایت می‌کند، خاکریزهایی را که شما باید در کنار خود درست می‌کردید، هزار کیلومتر جلوتر برده است.

 

روحانیت در معرکه خون و دفاع هم جلودار بود

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش روحانیت و تبیین گفتمان ولایت در سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی افزود: از افتخارات روحانیت این است که با وجود کار اصلی یعنی ارشاد و تبلیغ، وقتی پای معرکه دفاع با خون از همه ارزش‌ها به میان آمد در آن جا هم جلودار بود.

وی بیان داشت: در جامعه‌شناسی بحثی را در شناخت پایه‌های قدرت برای نظام‌ها مطرح می‌کنند که از آن به عنوان مجموعه سه‌گانه‌ای نام می‌برند و شامل قدرت نظامی، اقتصادی و قدرت مشروعیت است.

صفارهرندی عنوان کرد: قدرت اقتصادی که در دهه‌های گذشته در دنیا مطرح شد از قدرت نظامی هم بالاتر است و می‌تواند سلاح‌ها را از کار بیندازد یا آنها را پر اثر کند، قدرت مشروعیت شامل سیاسی، فرهنگی، مذهبی است، اینها از مواردی است که اعتباربخشی دارد و یک گروه را نسبت به دیگر موارد ممتاز می‌کند.

قدرت‌های مسلط جهان 4 هزار کلاهک هسته‌ای دارند

عضو مجمع تشخصی مصلحت نظام با بیان اینکه ما تکیه زده بر این سه پایه هستیم، اگر این سه پایه محکم باشد، انسان احساس استقرار و استوار می‌کند، ادامه داد: به لحاظ دارایی‌های امروز ما کشوری از حیث ظاهری متوسط هستیم و در رده کشورهای جهان سوم قرار داریم، لذا از اقتصاد بسیار پیشرفته و قدرتمند برخوردار نیستیم، البته دور از دسترس نیست، اما زمان می‌برد.

صفارهرندی با اشاره به رتبه علمی ایران تصریح کرد: در سال 83 تعداد مقالات علمی ما در پایگاه استنادی علم در جهان 3 هزار و 500 مقاله بود و اکنون به 50 هزار مورد رسیده است.

وی ابراز داشت: در بعضی از شاخه‌های علم این شتاب بسیار برجسته‌تر بوده و با وجود همه مضیقه‌های اقتصادی که داریم، رتبه ما در دنیا زیر 20 است.

صفارهرندی بیان داشت: به لحاظ نظامی ما هرگز نمی‌توانیم خودمان را با قدرت‌های مسلط جهان و مسلح به همه سلاح‌ها مقایسه کنیم که دارای 4 هزار کلاهک هسته‌ای هستند.

وی افزود: قدرت‌های مسلط جهان به لحاظ تجربه طولانی نظامی‌گری مدرن‌، تسلیحات پیشرفته متعارف، دستاوردهای آنها حتما از ما جلوتر هستند، اما با این همه خودمان را به نقطه‌ای از توانمندی رساندیم که امروز احساس آرامشی داریم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: کشورهای اطراف ما و یا در دوردست سودای غلبه نظامی بر ما را نمی‌توانند به آسانی در ذهن و دلشان بپرورانند.

وی خاطرنشان کرد: اگرچه هم عرض قدرت‌های اول دنیا نیستیم، اما اینگونه نیست که با یک بمب ناکارآمد شویم، امروز به یک قدرت متعارف رسیده‌ایم که دشمنان در جنگیدن با ما می‌گویند به صرفه نیست با آنها هماورد شویم.

صفارهرندی گفت: ما امروز دستاوردهای برجسته‌ای حاصل فکر و تلاش بچه‌های خودمان داریم، اما تکیه‌گاه اصلی ما نظامی‌گری نیست.

فتنه 88 محصول یک جریان متراکم از کج‌فهمی، بی‌دینی و لجاجت‌ها بود

وی با بیان اینکه عنصر سوم قدرت مشروعیت، پشتوانه‌های سیاسی و فرهنگی است، بیان داشت: قدرت مشروعیت را اگر بخواهیم در کشورمان ارزیابی کنیم، بسیاری از کسانی که طرفدار ما نبودند و به عنوان یک ناظر منصف قضاوت می‌کردند، مشروع‌ترین قدرت منطقه را جمهوری اسلامی می‌دانستند.

وی عنوان کرد: در کشورهای اروپایی مردم‌سالاری سابقه طولانی‌تر دارد، اما نسبت مردم با حکومت ضعیف‌تر از آن چیزی است که ما در کشورمان داریم.

صفارهرندی اضافه کرد: در کشورهای اروپایی مردم در مورد مسائل سیاسی داخلی کشورشان بی‌خبر هستند، وزرا را نمی‌شناسند و گاهی مشارکت در انتخابات بسیار پایین می‌آید که اگر در کشور ما اینگونه باشد، فاجعه است.

وی ابراز داشت: اینکه اتفاق‌هایی بیفتد و هشت ماه کشور درگیر ناملایمات می‌شود، محصول فکر یکسری افراد لجوج، عنود و گاهی عقده‌ای است که حاضر هستند برای اینکه جایگاهشان تنزل نیابد، زمین و زمان را به هم بریزند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: فتنه 88 محصول یک جریان متراکم از کج‌فهمی، بی‌دینی و لجاجت‌ها بود.

هدف تحریم‌های گسترده شکاف بین مردم و حاکمیت است

وی با بیان اینکه حال اگر ماجرا همین جا پایان می‌یافت، آن جا مشروعیت ما زخمی شده بود و دیگر نمی‌توانستیم بگوییم حکومت مشروع و مبتنی بر خواست ملت هستیم، اضافه کرد: برای اینکه ثابت شود عاشورا همچنان عزیز است، 9 دی آفریده شد و این به معنی مشروعیت است.

وی ادامه داد: دنیا وقتی این را نگاه می‌کند، می‌گوید سرچشمه جوشش اقتدار این است و نمی‌توان با آن درگیر شد، همه کاری که آنها می‌خواستند بکنند، این بود که نسبت حکومت با مردم و اعتقاداتشان را قطع کنند.  

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: زمانی می‌خواستند تحریم‌ها را به گونه دیگر اعمال کنند، گفتند تحریم‌های گسترده علیه ایران سبب می‌شود مردم به دلیل مشکلات زندگی روزمره فاصله بیشتری با حکومت پیدا کنند و بین زمامداران در ایران هم اختلاف‌ها بالا می‌گیرد.

صفارهرندی تصریح کرد: نگاه دشمن این است که وقتی این اتفاق افتاد، این نظام از اصلی‌ترین منبع خود یعنی مشروعیت خالی می‌شود، اگر ما در فهم منابع اصلی مشروعیت و اقتدار مشروع خودمان درست نیندیشیم، ممکن است به اشتباه بیفتیم.

خاتمی میان دین و آزادی، آزادی را انتخاب کرد

وی ابراز داشت: کسانی با استناد به اینکه اصلی‌ترین منبع مشروعیت مردم هستند، از دوره اصلاحات شروع کردند با تاکید بر دموکراسی در برابر قدرت دین و خاتمی هم رسما این را می‌گفت که در انتخاب میان آزادی و دین، آزادی را باید انتخاب کرد.

صفارهرندی خاطرنشان کرد: این محصول یک فهم و برآورد از اصالت با دموکراسی است و منبع مشروعیت ما آن است نه دین، کسی که اینگونه فکر می‌کند، راحت حاضر است شعائر دینی و منابع دینی را به پای آن چه فکر می‌کند اصالت دارد، قربانی کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه برخی دین را یک امر شخصی فرض می‌کنند، اما نه به عنوان منبع مشروعیت یک نظام حکومتی، افزود: وقتی مکتب ایرانی را در برابر مکتب اسلام مطرح کردند، حرفشان این بود که این می‌تواند به حکومت مشروعیت گسترده دهد.

مواضع ضدصهیونیستی احمدی‌نژاد برد جهانی داشت

وی اظهار داشت: در سایت‌هایی که منتظر گزک گرفتن از ما هستند و گوش خواباندند برای اینکه به ما طعنه بزنند، گفتند اینها دنبال وحدت جهان اسلام نیستند.

صفارهرندی تصریح کرد: در همین سایت‌ها وقتی احمدی‌نژاد مواضع اصولی ضدصهیونیست و جهان اسلام را می‌گفت، چنان بردی پیدا کرده بود که نظرات مسلمان دنیا از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس ستایش‌گرایانه در مورد جمهوری اسلامی به عنوان مشعل‌دار اسلامی نام می‌بردند.

وسوسه‌ کنار مسئولان را نمی‌شود نادیده گرفت

وزیر اسبق ارشاد عنوان کرد: آرامش در این است که در پای مذاکرات اگر طرف مقابل بخواهد عرض اندام‌ کند، من هم عقبه خود را به رخ آنها می‌کشانم که یک مشروعیت دارم.

صفارهرندی تصریح کرد: این اراده از طریق لشکرکشی و تسلیحات نیست، بلکه انتقال نسخه سیاست‌ورزی مبتنی بر نگاه مشروع انقلابی است.

وی گفت: فرض ما این بوده و هست که افرادی به صورت مشروع در جایگاه‌های حکومتی واقع شدند به ولی‌نعمت‌های خود خیانت نمی‌کنند، اما نمی‌توانیم وسوسه‌هایی را که کنار آنها می‌شود، نادیده بگیریم.

توهین مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به امام راحل

صفارهرندی تصریح کرد: فردی در مجمع تشخیص مصلحت نظام تا مقام مشاوره به رئیس مجمع بالا رفته بود، فردی که در مواضع رسمی خود اعلام کرده بود «امام یک دیکتاتور خون‌خوار بود که مردم را فریب داد، بر گرده مردم سوار شد و دوره‌اش هم تمام شده و کسی نخواهد آن را ادامه دهد».

وی عنوان کرد: شخصا در جلسه مجمع اجازه خواستم و با احترام به آقای هاشمی گفتم، شما که جزو شاگردان و وفاداران به امام راحل بودید و فرماندهی در دفاع مقدس را داشتید، آیا پسندیده است، مشاور شما این چنین فردی باشد و آب از آب تکان نخورد، توضیح بدهد چه اتفاقی افتاده و نسبت او را با این تشکیلات تکذیب کنید.

صفارهرندی خاطرنشان کرد: هاشمی هم توضیح داد که ابتدا فکرش خوب بود و مدتی پیش ما نبود و وقتی متوجه این مسئله شدیم، گفتم دیگر این جا نباشد.

باید مواظب رخنه و القائات نفوذی‌ها باشیم

وی تاکید کرد: اما فرض کنید اینگونه افراد در مکان‌های مختلف رخنه کرده و القائات مسموم خود را به بزرگان و مسئولان می‌گویند، آن وقت فردی با سابقه‌های بسیار خوب خدمتی حرفی می‌زند که همه ماتشان می‌برد.

صفارهرندی ادامه داد: این حرفه‌ها بیان یک دغدغه و نگرانی بود که قابل درمان است و برای درمان اصلی آن قرآن کریم فرموده، آلوده شدن مومن به کفار، اخذ دوستی از میان کافران و یارگیری از میان دشمنان دین خدا، اثر وضعی دارد که در نهایت نفاق را در جامعه ما گسترش می‌دهد و چنین چیزی را نپسندیم.فارس