کد خبر: 76617

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی کرمان:

کرمان - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمان گفت: ۶۲۸ روستای استان کرمان با جمعیت ۳۰۷ هزار نفر با کمبود آب مواجه هستند.

به گزارش کرما خبر به نقل از مهر، علی رشیدی گفت: این تعداد روستای ذکر شده نزدیک به هزار و ۶۰۰ لیتر در ثانیه آب نیاز دارند درصورتی که میزان تولید آب در این مناطق اکنون حدود ۸۲۰ لیتر در ثانیه است و با احتساب این مقدار این تعداد روستا ۷۸۰ لیتر کمبود آب دارند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه تمام نیاز آبی استان کرمان از منابع زیرزمینی تامین می شود، ناپایداری سفره ها و کمبود آب و نهایتا مشکلات کیفی و شور شدن منابع، چالش اصلی و محدودیت مالی و کمبود اعتبارات چالش بعدی شرکت آبفار استان کرمان می باشد.

این مسئول به برنامه های شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمان برای رفع نیاز آبی روستاهای ذکر شده اشاره کرد و ادامه داد: در تعدادی از ۶۲۸ روستای یاد شده آبرسانی به صورت سیار انجام می شود و پیگیری برای حفر، جابه جایی و کف شکنی تعدادی چاه در آن مناطق در دستور کار است.

رشیدی اظهار داشت: در برنامه های میان مدت این شرکت برای شرق استان کرمان مانند شهرستان های بم، نرماشیر، فهرج و ریگان، پیگیری و اقدام برای تخصیص آب از سد نرماشیر در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت آبفار استان کرمان افزود: در شهرستان های بافت و رابر نیز پیگیری برای تخصیص آب از سد بافت و منابع سطحی در دستور کار قرار دارد.

وی عنوان کرد: استان کرمان با دارا بودن پنج هزار و ۱۷۷ روستا نزدیک به ۱۰ درصد روستاهای کشور را در خود جای داده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمان پیش از این گفته بود: اجرای سریع پروژه های آبرسانی روستایی استان کرمان در سال جاری در دستور کار قرار گرفته است.

به گفته وی با تعیین تکلیف پروژه های بخش آب روستایی، بیش از ۴۸ مناقصه عمومی در استان کرمان در این زمینه برگزار شده و نیز پیمانکاران انتخاب شده اند.

رشیدی افزود: ردیف های اعتباری خوبی به منظور آبرسانی در حوزه روستایی در قانون بودجه سال ۹۴ در نظر گرفته شده است.