کد خبر: 76860

به عنوان نوزدهمین اثر جمهوری اسلامی ایران

چشم انداز فرهنگی میمند در سی و نهمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) در شهر بن آلمان در فهرست آثار جهانی ثبت شد.

به گزارش کرمان خبر،  مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در شهربابک اظهار داشت: صبح امروز سی ‌و نهمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در شهر بن آلمان برگزار شد که در این دوره از اجلاس یونسکو، پرونده منظر فرهنگی میمند شهرستان شهربابک توسط محمدحسن طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی کشور ارائه و پس از دفاع وی با اکثریت آراء اعضا به ثبت جهانی رسید.

میمند

مهدی حاج‌محمدی بیان کرد: پرونده جهانی شدن میمند دو سال قبل نیز در سازمان یونسکو مطرح شده بود، اما به‌دلیل برخی نواقص به ثبت جهانی نرسید.

وی، خاطرنشان کرد: پس از مطرح شدن نواقص از سوی سازمان یونسکو با همت مسئولان میراث فرهنگی کشور و مسئولان استان و شهرستان نواقص آن رفع و یا در دست اقدام است.

حاج‌محمدی با تبریک ثبت جهانی شدن میمند به مردم شهربابک و استان از مردم بومی میمند خواست در صورت هرگونه ساخت و ساز در حومه طرح، موارد را سریعا به میراث فرهنگی اطلاع دهند.

میمند

پرونده میمند دو سال قبل نیز مطرح شد اما به دلیل برخی نواقص نتوانست به ثبت برسد که در اجلاس بن آلمان با همت مسوولان سازمان میراث فرهنگی، استاندار کرمان و کارشناسان توانمند کشورمان نواقص آن رفع و ملاک های یونسکو محقق شد به گونه ای که با اجماع از تصویب اعضای کمیته گذشت. 

همچنین در این اجلاس محوطه تاریخی شوش به عنوان هجدهمین اثر جمهوری اسلامی ایران در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید. 

با ثبت چشم انداز فرهنگی میمند پس از ثبت ارگ بم و باغ شاهزاده ماهان در فهرست آثار جهانی یونسکو، کرمان دارای سه اثر تاریخی جهانی است. 

استاندار کرمان نیز به دعوت سازمان میراث فرهنگی کشور برای بررسی پرونده روستای صخره ای میمند در کمیته میراث جهانی حضور یافت. 

هیات ایرانی به ریاست محمدحسن طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی کشور و با حضور علیرضا رزم حسینی استاندار کرمان و احمد جلالی سفیر و نماینده دائم ایران در یونسکو و مدیر منطقه میمند به منظور دفاع از پرونده های شوش و میمند در نشست کمیته بین المللی یونسکو حضور یافتند.

هیات ایرانی در بن آلمان ضمن ارایه گزارش های ادواری حفاظتی از سایت های میراث جهانی و دفاع از پرونده های شوش و میمند به پرسش های کشورهای عضو کمیته پاسخ دادند.

در پرونده شوش٬ تپه باستانی آن با در نظر گرفتن معیارهای چهارگانه کمیته میراث جهانی در خصوص حفظ اصالت٬ یکپارچگی٬ مدیریت و حفاظت محوطه و در پرونده میمند نیز منظر فرهنگی آن مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت.

روستای صخره ای و دستکند میمند با قدمت چند هزار ساله از نخستین سکونتگاه های بشری و از مواریث باستانی ایران است که در 38 کیلومتری شمال شرقی شهرستان شهربابک در استان کرمان با وسعت 420 کیلومتر مربع و در ارتفاع 2 هزار و 240 متر از سطح دریا واقع است.

ادامه اخبار