کد خبر: 76865

آیا بادهای 120 روزه سیستان منشأ اصلی آلودگی کرمان است؟

استاندار کرمان نیز چندی پیش با اشاره به این موضوع از انتظار چندساله‌ی مسئولین استانی به حضور فردی دلسوز برای کرمان از خارج استان برای چاره‌اندیشی در خصوص پدیده ریز گردها سخن به میان آورده بود

به گزارش کرمان خبر ، هفته گذشته مردم اکثر نقاط کرمان شاهد بادهای شدید همراه با ریز گرد بودند.(1) بادهای تند و قهوه‌ی رنگی که در آخرین نمونه آن شب چهارشنبه گذشته آسمان شهر کرمان را هم قهوه‌ی رنگ کرد. شاید چنین اتفاقاتی در طول سالیان متمادی در حال رخ دادن است. اما امسال در شرایطی این مهمان ناخوانده‌ی کرمانی‌ها از راه می‌رسد که سال گذشته چالش زیست‌محیطی به پهنای یک فاجعه، در اهواز خسارت‌های مادی زیادی بر سر و روی مردم و شهر اهواز بر جای گذاشت که خود زنگ خطری بود برای سایر نقاط کشور.

 

آیا بادهای 120 روزه سیستان منشأ اصلی آلودگی کرمان است؟

استان کرمان به دلیل قرار گرفتن در جنوب شرق کشور و مجاورت با استان سیستان و بلوچستان، شرایط ویژه‌تری نسبت به سایر استان‌های کشور دارد. بادهای معروف 120 روزه سیستان سال‌هاست بلای جان مردم محروم استان سیستان و بلوچستان شده و دامنه‌ی خود را تا استان کرمان نیز کشانده است. هرچند بیان نقش و توانایی دستگاه‌های اجرایی استان با ابتکار عمل و اجرای طرح‌های زیست‌محیطی برای به حداقل رساندن خسارت‌های ناشی از این طوفان و بادها خود فرصتی دیگر را می‌طلبد، اما استان سیستان و بلوچستان تنها عامل هجوم ریز گردها به کرمان نیست، بلکه بررسی‌ها نشان می‌دهد عوامل محلی نقش پررنگ‌تری در ایجاد این پدیده زیست‌محیطی در استان دارند.

کرمان 4 میلیون هکتار زمین مستعد تولید ریز گرد دارد!

چندی پیش رئیس سازمان محیط‌زیست استان کرمان در حاشیه‌ی جلسه کمیته استانی مقابله با پدیده گردوغبار در استانداری کرمان آمار قابل ‌توجهی را اعلام کرد. محمود صفر زاده در ابتدای مصاحبه‌ی خود بدون اشاره به مسئله تأثیر بادهای سیستان بر محیط‌زیست کرمان گفت که 4 میلیون و 200 هزار هکتار زمین مستعد برای تولید ریز گرد در استان وجود دارد که در این ‌بین 16 کانون تولید ریز گرد در 10 شهرستان استان کرمان شناسایی‌شده است.(3) بدون شک با صرف‌نظر از تأثیر طوفان 120 روزه سیستان، وجود 4 میلیون هکتار زمین مستعد برای تولید ریز گرد تهدیدی بزرگ و غیر قابل ‌اغماض برای استان کرمان به شمار می‌رود. زمین‌های مستعدی که یک‌شبه به وجود نیامده‌اند و با اطمینان می‌توان گفت در بدبینانه‌ترین حالت خود 10سال قبل تنها یک‌سوم عدد 4 میلیون هکتار اراضی مستعد را به خود اختصاص داده بوده‌اند. استاندار کرمان نیز چندی پیش با اشاره به این موضوع از انتظار چندساله‌ی مسئولین استانی به حضور فردی دلسوز برای کرمان از خارج استان برای چاره‌اندیشی در خصوص پدیده ریز گردها سخن به میان آورده بود.(4) که خود مؤید اثبات بی‌تقصیر نبودن مسئولین و نهادهای دولتی در به وجود آمدن و گسترش روزبه‌روز 4 میلیون هکتار اراضی مستعد تولید ریز گرد است!

 

وعده‌هایی دولتی که نقطه پیگیر آن‌ها خواهد بود

تنها حدود دو هفته قبل از هجوم ریز گردها به کرمان، کمیته‌ای با موضوع مقابله با پدیده گردوغبار در استان تشکیل‌شده بود و در آن پس از اعلام آمار و ارقام و نظرات کارشناسی، استاندار کرمان با تأیید عدم توجه مسئولین استان به خطر پدیده‌ی ریز گردها گفته بود: پیش‌از این منتظر بودیم فردی بیایید و این مشکل استان را حل کند! وی که در ادامه تنها اقدام درست و به‌جا را ارائه‌ی طرحی جامع از داخل استان دانسته بود...

وی در ادامه‌ی آن جلسه پس از اشاره به لزوم نگاه ویژه به شهرستان‌های ریگان و فهرج، سخن از تدوین طرحی جامع برای مقابله با ریز گردها با تعیین وظایف دستگاه‌ها ظرف یک ماه به میان آورده بود که تنها 9 روز از مهلت یک‌ماهه‌ی استاندار برای تدوین این سند زمان باقی‌مانده است. وی همچنین ضمن اشاره به مسئله مالچ پاشی گفته بود ظرف یک هفته‌ی آینده مکاتبات در خصوص مالچ پاشی رایگان و تأمین تجهیزات صورت می‌گیرد (4)که نقطه پیگیر اجرای این دستور استاندار محترم نیز خواهد بود.

نقطه نیوز

ادامه اخبار