کد خبر: 77042

چرایی های تعطیلی هیئت‌مدیره نظام مهندسی کرمان

هیئت‌ مدیره سازمان نظام مهندسی استان کرمان به دلیل تخلفات سنگین تعطیل شد و بازرس این سازمان از پیگیری‌های بی‌نتیجه خبر می‌دهد.

به گزارش کرمان خبر، چالش‌هایی در برگزاری دوره ششم انتخابات هیئت‌ رئیسه سازمان نظام مهندسی استان کرمان سبب برملا شدن تخلفات برخی از اعضای قبلی هیئت مدیره شد.

اگرچه علاوه بر اعضای هیئت‌ مدیره و بازرسان بسیاری از مهندسان نیز بر این تخلفات واقف بودند، اما سرانجام با محدود شدن فعالیت این افراد در هیئت‌ مدیره سبب کارشکنی‌های بسیاری شدند.

از جمله اینکه با عدم حضور خود مانع برگزاری دور جدید انتخابات هیئت‌ رئیسه و عدم به تصویب رسیدن تصمیمات هر جلسه شدند و نه تنها عدم حضور خود را اعلام نکردند، بلکه بدون عذر موجه به غیبت‌های خود ادامه می‌دادند.

طبق تبصره یک قانون اصلاحیه ماده 72 آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی چنان چه هر یک از اعضای اصلی هیئت‌ مدیره چهار جلسه پیاپی و یا هشت جلسه متناوب در مدت شش ماه بدون عذر موجه و به تشخیص شورای مرکزی غیبت کنند، مستعفی شناخته شده و عضو علی‌البدل جایگزین آنها می‌شود.

اما اینکه چگونه با گذشت هفت ماه همچنان این گروه به عدم حضور خود ادامه می‌دهند، به دلیل حضور یکی از این اعضا در شورای مرکزی نظام مهندسی کشور است که مانع اجرای قانون شده است.

*ایراد حسابرسی به تراز مالی

موسسه حسابرسی رهیافت حساب تهران که از حسابداران رسمی کشور است، در بررسی تراز مالی سال‌های 90 در 26 بند گزارشی ارائه کرده است و به تمام موارد و اقدامات ایراد می‌گیرد و عناوین «ارائه نشده» و «مقدور نشده» در بندهای این گزارش به چشم می‌خورد و صورت‌های مالی سال 91 به تصویب مجمع عمومی و فوق‌العاده نرسید.

*جعل مدرک تحصیلی و تحت تعقیب بودن

استفاده از عنوان دکترا به جای کارشناسی ارشد در پروانه اشتغال توسط عضو هیئت مدیره صورت گرفته است.

همچنین جعل مدرک تحصیلی برای همسر یکی از اعضای هیئت‌ مدیره که به سادگی عینا با شماره و تاریخ همان مدرک تحصیلی کپی‌برداری شده و با نهایت تاسف اداره راه و شهرسازی از سال 77 برای این خانم پروانه پایه یک نظارت و محاسبه صادر می‌کند.

نظام مهندسی برای تمدید پروانه‌ها باید اصل مدرک تحصیلی را رویت کند و پس از زدن مُهر برابر با اصل بر روی کپی در مورد تمدید پروانه اقدام کند که از آن سال حدود هشت مرتبه این پروانه تمدید شده است.

این خانم با مدرک جعلی تاکنون هزاران مترمربع طراحی و نظارت انجام داده است، در حالی که استعلام از دانشگاه این مدرک را متعلق به شوهر وی معرفی کرده و بیان می‌کند که چنین مدرکی برای این فرد صادر نشده است.

جعل مدارک تحصیلی برای چند نفر دیگر نیز وجود دارد و پس از استعلام مشخص می‌شود، این افراد که در مقطع کارشناسی به دانشگاه وارد شده بودند، طبق ماده 41 آیین‌نامه آموزشی اخراج شده و از آن پس به جرم جعل مدرک تحت تعقیب هستند.

*دریافت حقوق کارشناسی با مدرک دیپلم

علاوه بر این دو کارمند سازمان نظام مهندسی استان کرمان حقوق کارشناسی دریافت می‌کنند، در صورتی که دارای مدرک دیپلم هستند.

اما این تخلفات به همین جا ختم نمی‌شود؛ این گروه که از سال 82 از مهندسان گاز با اعداد و ارقام مشخص مالیات تکلیفی گرفته‌اند، اما به اداره مالیاتی پرداختی صورت نگرفته است.

افلاطون حمزه‌جواران بازرس سازمان نظام مهندسی استان کرمان در بررسی این تخلفات اظهار داشت: در سال 91 بسیاری از مهندسان با مراجعه به من و طرح مشکلات و تخلفات هیئت مدیره خواستار ورود افراد ارزشی و متخصص به دوره ششم شدند.

وی افزود: من هم از این موضوع حمایت کردم و با شناختی که از مهندسان تخصصی و متعهد داشتم در سال 91 موفق شدیم به هیئت مدیره‌ای که تنها در دست عده‌ای خاص بود، پنج نفر جدید را وارد کنیم.

بازرس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان یادآور شد: در پایان سال 91 نیز این افراد از من دعوت کردند تا به عنوان بازرس این مسئولیت را بپذیرم.

حمزه‌جواران با اشاره به اینکه مسئولیت خود را از همان ابتدا و دقیقا بعد از 15 روز تعطیلات نوروز 92 آغاز کرده است، گفت: به شدت پیگیر مشکلات سازمان بودم، اما آن آقایانی که از سال‌های قبل هیئت را به دست گرفته بودند با من مخالفت و در اقداماتم کارشکنی می‌کردند.

*اعضای متخلف هیئت‌ مدیره درصدد حذف من بودند

وی افزود: آن شش نفر هیئت‌ مدیره با بهانه‌های واهی حتی در صدد حذف من بودند و به هیچ وجه خواستار تغییر و تحول در سازمان نظام مهندسی استان کرمان نبودند.

حمزه‌جواران بیان داشت: یادم می‌آید به خاطر جعل مدرک تحصیلی یک خانمی به آنها گوشزد کردم، اما من را تهدید کردند که برادر این خانم در تهران فلان کاره است، می‌خواهی او را به سراغت بفرستیم تا تو را حیران کند.

بازرس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان خاطرنشان کرد: آن آقایان شکایت من را به پورابراهیمی نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی برده بودند و ایشان نیز درمورد توضیح برخی موارد با من صحبت کردند.

وی بیان داشت: مستندات کامل مدارک جعلی توسط اعضای قبلی هیئت مدیره و نیز استعلام‌هایی که از دانشگاه‌ها گرفته بودیم و نیز سندهای تخلف دیگر را به پورابراهیمی ارائه دادم.

*پورابراهیمی به من گفت در این مسائل ورود نکن

حمزه‌جواران با اشاره به اینکه این دیدار را در پایان سال 92 با پورابراهیمی نماینده کرمان در مجلس صورت گرفت، تصریح کرد: آن زمان پورابراهیمی به من گفت که شما مسئول سازمان بسیج مهندسان کرمان هستید و بهتر است به دلیل ضربه نخوردن به بسیج در این مسائل ورود نکنید، اما من وظیفه خود می‌دانستم که پیگیر تخلفات باشم.

وی بیان داشت: ناگفته نماند که از سال 91 هیئت رئیسه و رئیس از همان جمع شش نفره آقایان انتخاب شدند و پنج عضو جدید در راستای تعامل نیز با این گروه نهایت همکاری و همیاری را داشتند.

بازرس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان یادآور شد: بعدها یک نفر از آن جمع شش نفره با پنج نفر عضو جدید همراه شد، آن گروه قبلی هم که احساس کردند در هیئت‌ رئیسه دیگر جایی ندارند، با عدم حضور خود در جلسات هیئت مدیره کارشکنی خود را آغاز کردند.

وی افزود: آقایان حمید بدیعی، علی‌اصغر جلال‌کمالی، ناصر حلاوتی با عدم حضور خود در جلسه انتخابات مانع به رسمیت شناختن شدن جلسات شدند و ما طی این مدت هرچه برای حضور آنها با مسئولان مکاتبه داشتیم، نتیجه نداد.

*ترک جلسه انتخابات توسط نمایندگان راه و شهرسازی!

حمزه‌جواران با اشاره به اینکه در نهایت جلسه‌ای با حضور نمایندگانی از راه و شهرسازی برگزار شد و این آقایان هم برای امضا به جلسه آمدند، اما دقیقا در زمان برگزاری انتخابات هیئت رئیسه باز هم جلسه را ترک کردند و به دنبال آنها دو نفر نماینده راه و شهرسازی که آقایان ایرانمنش و حاجی‌زاده بودند، از جلسه خارج شدند.

وی با ابراز تاسف از عدم همراهی نمایندگان راه و شهرسازی شمال استان کرمان بیان داشت: پس از ترک نمایندگان راه و شهرسازی شمال استان کرمان، آقایان از 11 نفر حاضر در جلسه هنوز هفت نفر باقی مانده بودند و نمایندگان باید به احترام بقیه افراد تا پایان جلسه می‌ماندند.

بازرس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان یادآور شد: از 23 آذر ماه 93 تاکنون که جلسات توسط هیئت‌ مدیره برگزار شده، این آقایان بدون هیچ عذر موجه‌ای در این جلسات حاضر نشدند و جلسات را از رسمیت انداختند.

حمزه‌جواران تاکید کرد: به دلیل عدم حضور این آقایان از آن پس تمام جلساتی که برگزار می‌شد و نیاز مصوبه داشت، بی‌نتیجه ماند، چون جلسات با هشت نفر به رسمیت شناخته می‌شود و تعداد افراد حاضر تنها به هفت نفر می‌رسد.

*اطلاعات مکرر به نمایندگان و مسئولان و عدم پیگیری آنها

وی افزود: بارها طی مکاتباتی این موارد را به وزارتخانه گزارش کردم، حتی با اسنادی که از تخلفات آن آقایان به دست آورده بودیم، باز هم این موارد را به نمایندگان کرمان در مجلس شورای اسلامی گزارش دادم.

بازرس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان گفت: بنده تمام اسناد جعل مدارک تحصیلی و گزارشات تراز مالی سال 90 و 91 را به پورابراهیمی نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نشان دادم، وی حتی با دقت تراز مالی سال 90 را بررسی کرد.

حمزه‌جواران ادامه داد: اما ایشان به من گفت با این مدارک جعلی آمده‌ای تا من را قانع کنید تا از شما حمایت کنم که در صورت عدم اثبات باید به زندان بروید، اما اگر اثبات شد، خداداد مقبلی مدیرکل راه و شهرسازی شمال استان کرمان باید به من جواب پس بدهد و اگر اشتباه از سوی هیئت‌ مدیره قبلی یا راه و شهرسازی باشد، باید رسیدگی شود.

*نامه انحلال نظام مهندسی کرمان از سوی پورابراهیمی

وی افزود: پورابراهیمی که به ما قول رسیدگی 10 روزه داده بود، در اسفند ماه 93 متوجه شدیم، ایشان به وزیر راه و شهرسازی نامه‌ای به منظور انحلال سازمان نظام مهندسی استان کرمان ارائه داده است.

بازرس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان عنوان کرد: اعضای هیئت‌ مدیره و من به عنوان بازرس بلافاصله نزد پورابراهیمی رفتیم که چرا به جای پیگیری تخلفات و بازخواست از متخلفان به وزیر راه و شهرسازی نامه درخواست انحلال داده‌اید.

حمزه‌جواران با اشاره به اینکه ابتدا پورابراهیمی از اسناد تخلف اظهار بی‌اطلاعی کرد، گفت: من هم در جواب گفتم که به ناحق این حرف را می‌زنید، زیرا من طی این دو سال حتی کپی مستندات تخلف را به شما داده بودم و پورابراهیمی مدعی شد که نامه انحلال به وزیر را با هماهنگی مقبلی مدیرکل راه و شهرسازی شمال استان کرمان نوشته است.

حمزه‌جواران با ابراز تاسف از اینکه هفته گذشته پورابراهیمی در نشست مطبوعاتی از فاجعه‌ای به نام نظام مهندسی استان کرمان یاد می‌کند، خطاب به پورابراهیمی تصریح کرد: روا نیست به خاطر تخلف چند نفر عنوان فاجعه را برای این سازمان به کار ببرید.

بازرس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان ادامه داد: با این عبارت شما آبروی بیش از 13 هزار مهندس کرمان را زیر سئوال برده‌اید.

وی تصریح کرد: پورابراهیمی حتی هیئت‌ مدیره را غیرقانونی می‌نامد، در حالی که ما خواهان پاسخگویی ایشان هستیم که به جز آن افراد مگر کوچک‌ترین تخلفی از سایر اعضا سر زده است و ما از طریق مراجع قانونی اعاده حیثیت می‌کنیم.

حمزه‌جواران بیان داشت: پورابراهیمی همچنین عنوان کرده است «به گروه قدیم و جدید کاری ندارم» و ما سئوال داریم که چگونه تعدادی از جوانان تحصیل کرده، فرهیخته، مومن، انقلابی و خانواده شهید را تخریب می‌کنید و از آن طرف مدافع متخلفان سازمان می‌شوید.

*جناب نماینده به فکر آبروی خود باشید

وی خطاب به پورابراهیمی تصریح کرد: جناب نماینده! این چند صباح دوران مسئولیت شما می‌گذرد، اما اقدامات و گفته‌های شما از ذهن ما پاک نمی‌شود، اگر به فکر مردم کرمان و جامعه مهندسان نیستید، حداقل به فکر آبروی خود باشید که این روزها برای افرادی خرج می‌شود به جز تخلف و سوءاستفاده کار دیگری نکرده‌اند.

حمزه‌جواران یادآور شد: البته ما تمام این مستندات را به زاهدی دیگر نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی ارائه دادیم و ایشان با قاطعیت دنبال اجرا شدن قانون در این موضوع هستند.

وی عنوان کرد: این در حالی است که پورابراهیمی در نشست مطبوعاتی خود پیگیری دیگر نمایندگان مجلس را خجالت‌آور می‌خواند، آیا کار پورابراهیمی که پیگیر انحلال نظام مهندسی ساختمان کرمان بودند و این موضوع محقق شده است و آن هم به نوعی حمایت از تعدادی متخلف است، خجالت‌آور نیست؟

*تعطیلی هیئت‌مدیره و تعیین هیئت قائم مقامی

به گزارش کرمان خبر به نقل از فارس، طی دو سه روز گذشته تعطیلی هیئت‌ مدیره سازمان نظام مهندسی استان کرمان رسما اعلام و هیئت قائم‌مقامی با ریاست خداداد مقبلی مدیرکل راه و شهرسازی شمال استان کرمان تعیین شد.

عباس طوفان، محسن نکی، حسن محمدحسن‌زاده و غلامعلی آجرلو دیگر اعضای هیئت‌ قا‌ئم‌مقامی سازمان نظام مهندسی استان کرمان هستند.

ادامه اخبار