کد خبر: 77512

کارشناس امور تربیتی و تبلیغ مدیریت حوزه علمیه خواهران کرمان :

کارشناس امور تربیتی و تبلیغ مدیریت حوزه علمیه خواهران کرمان گفت: بر اساس آیات و روایات اسلامی کسب روزی حلال یکی از مهم ترین زمینه های تقویت دینداری شمرده شده است؛ به گونه ایی که امام صادق علیه السلام به یکی از یارانش فرم ...

کرمان خبر/ طیبه توکلی حامد در رابطه با کسب روزی حلال از دیدگاه امام جعفر صادق (ص) گفت: یکی از مباحث مهمی که در روایات امام صادق (ع) وارد شده  و بر آن تاکید کرده است کسب روزی حلال است.

کارشناس امور تربیتی و تبلیغ مدیریت حوزه علمیه خواهران کرمان ادامه داد: بر اساس آیات و روایات اسلامی کسب روزی حلال یکی از مهم ترین زمینه های تقویت دینداری شمرده شده است؛ به گونه ایی که امام صادق علیه السلام به یکی از یارانش فرمودند: ” روزی حلال را رها نکن چرا که تو را در دینت کمک می کند”.

این استاد دانشگاه آزاد عنوان داشت: از دیدگاه اسلام انسان دارای دو بعد جسم و روحی است و تاکید شده که اصالت از آن روح است و باید تمام برنامه های انسان درمسیر دستیابی به کمال شایسته روح باشد.

وی با اشاره به اینکه اسلام به سرنوشت و کمال انسان ها توجه ویژه دارد خاطر نشان کرد:  اسلام در هر مرحله ایی از زندگی نسبت به سرنوشت و کمال انسان توجه و کسب مال حلال را در ارتقای روحیه ی معنوی موثر می خواند و تاکید دارد که سلامت روح در گرو استفاده صحیح از مال حلال و بی توجهی به این موضوع عواقب و پیامدهای منفی و مخربی را برای انسان بوجود می آورد.

توکلی حامد خاطر نشان کرد: بر اساس جهان بینی اسلامی روزی رسان خداوند متعال است و او است که روزی را تقسیم می کند اما در کنار این موضوع همه موظفند منبع درآمد حلالی را داشته باشند زیرا خداوند به وسیله اسباب روزی می دهد.

این استاد دانشگاه پیام نور با اشاره به سخن پیامبر اکرم (ص) در رابطه با کسب روزی حلال گفت: پیلمبر گرامی اسلام(ص)  در حجة الوداع نسبت به این مساله تاکید کرده و فرمودند ” خداوند روزی ها را در میان مخلوقاتش تقسیم کرده و نه به صورت حرام پس هرکس با تقوا باشد و صبر کند خداوند روزی اش را به او می دهد ولی هرکس بر اثر کم صبری ،پرده دری ، شتاب کند و از راه غیر حلال روزی را بیابد روزی اش کم می شود و روز قیامت مورد بازخواست قرار می گیرد”.

وی تاکید کرد: با نگاه در آیات قرآن خواهیم یافت قرآن هرگز ما را به سر پوشی از مواهب الهی دعوت نکرده است و فقر را ارزش و نعمت به حساب نیاورده است؛ زیرا بعضی از افراد با این بیان که ” خداوند روزی رسان است” در خانه می نشینند و می گویند ما توکل می کنیم به خداوند و هیچ تلاشی برای کسب درآمد نمی کنند در صورتیکه این در روایات ما نهی شده است.

توکلی حامد در ادامه اذعان کرد: امام علی (ع) در رابطه با روزی حلال می فرماید:” یکی از ویژگی هایی که برای پارسایان بیان شده تلاش برای روزی حلال است” به همین دلیل است که امام صادق (ع) رئیس مذهب جعفری درباره ی کار و تلاش خویش در زمین زراعی فرمودند ” من در زمین خود تلاش می کنم و عرق می ریزم در حالیکه خدمت کارانم می توانند این کار را انجام دهند، ولی با این کارم می خواهم خداوند متعال ببیند که من در پی روزی حلال هستم”.

کارشناس امور تربیتی و تبلیغ مدیریت حوزه علمیه خواهران کرمان تشریح کرد: در قرآن در سوره ی جمعه علاوه بر این که توصیه شده به شرکت در نماز جمعه و ذکر خداوند ؛ خداوند بیان می دارد که هنگامی که نماز پایان یافت شما آزادید در زمین پراکنده شوید و فضل خدا را بطلبید و خدا را بسیار یاد کنید شاید رستگار شوید.

این استاد دانشگاه آزاد افزود:از آیات سوره ی جمعه دریافت می شود که بجا آوردن اعمال عبادی در روز جمعه مانعی برای فعالیت های اقتصادی سازنده نیست.

وی در پایان گفت: کسب روزی حلال در هر زمان و مکانی مسائل خاص خود را دارد ولی به نظر می رسد که امروزه و شرایط موجود کسب روزی حلال سخت تر شده است چنانچه امام صادق (ع) در هزار و چهار صد سال پیش می فرمایند “شمیشر زدن و جنگیدن آسانتر از به دست آوردن روزی حلال است”.

آرمان