کد خبر: 77528

بیش از ۲۷ درصد مردم استان دچار افسردگی هستند

فضاهای تفریحی و فرهنگی همواره می تواند نقش چشمگیری در سلامت جسمی و به تبع آن روانی، برای اقشار مختلف جامعه داشته باشد؛ اماهمواره یکی از دغدغه های اصلی مردم کرمان، کمبود فضاهای تفریحی و فرهنگی در مناطق این شهر پرجمعیت است ...

به گزارش کرمان خبر، فضاهای تفریحی و فرهنگی همواره می تواند نقش چشمگیری در سلامت جسمی و به تبع آن روانی، برای اقشار مختلف جامعه داشته باشد؛ اماهمواره یکی از دغدغه های اصلی مردم کرمان، کمبود فضاهای تفریحی و فرهنگی در مناطق این شهر پرجمعیت است.

طبق نتایج نظرسنجی ای که از مردم کرمان صورت گرفته، اغلب آنان دچار افسردگی خفیف و بعضی از آنان دچار افسردگی شدیدی شده اند که اگر فضاهای رفاهی و تفریحی مناسبی برای آنان فراهم بود، بسیاری از این افراد از افسردگی رنج نمی بردند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان نیز با اشاره به اینکه ۲۷ درصد مردم استان دچار افسردگی هستند، گفت: این آمار در کل کشور حدود ۲۳ درصد است که در استان کرمان ۴ درصد بیشتر از میانگین کشوری است.

از طرفی کمبود امکانات ورزشی و تفریحی موجب شده تا نسل جوان و نوجوان ما از این قضیه متضرر شوند و سلامت جسمی و روانی آنان به خطر بیفتد، این در حالی است که طبق تصویب هیئت وزیران در سال ۱۳۸۷سازمان ها و نهادهای متعدد موظفند نه به عنوان متولی، بلکه به عنوان نوعی همراهی و همکاری با سازمان ملی جوانان در کنار وظیفه اصلی خود برنامه های تابستانی و فراغتی برای نسل جوان در نظر داشته باشند.

اکبر مردانی، یکی از باز نشستگان سازمان تأمین اجتماعی می گوید: در شهر کرمان با وجود وسعت زیاد و جمعیت فراوانی که دارد، کمبود امکانات رفاهی و تفریحی را به شدت حس می کنیم.

وی ادامه می دهد: فرزندان ما علاقه ای به بیرون آمدن از منزل برای تفریح ندارند، آنان خود را با وسایل الکترونیکی و ارتباطی همچون تلفن همراه، تبلت یا رایانه مشغول می کنند و در آینده ای نزدیک نشاط و شادابی خوانی خود را از دست می دهند.

علی شاه حسینی، راننده اتوبوس داخل شهری در این رابطه می گوید: از چهره بسیاری از مسافران، می توان فهمید که آنان علاوه بر مشکلات شخصی فراوان، دچار کسالت و بی حوصلگی خاصی هستند، آستانه تحمل بعضی از آنان به شدت پایین آمده و با هر بهانه ای می خواهند عقده های پیچیده درونی خود را بیرون بریزند!

وی با بیان راهکارهای مناسب در این مورد می گوید: نمی توان نقش فضاها و امکانات رفاهی و تفریحی را در حل این معضل نادیده گرفت، مسئولان نهادهای مختلف، به ویژه شهرداری کرمان باید با یک برنامه ریزی مناسب فضاهای رفاهی کرمان را گسترش دهند تا مردم در محیطی آرام و بدون تنش، روابط اجتماعی خود را بهبود ببخشند.

مریم رضایی، از کارمندان آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: سالخوردگان در سنینی هستند که نیاز به آرامش و جوانان و نوجوانان نیاز به هیجان و شادابی بیشتری دارند لذا با وجود امکانات و فضاهای تفریحی مناسب می توانیم این شادابی را به آن ها منتقل کنیم و با کمبود آن، احساس سرافکندگی و خمودگی می کنند.

وی بر این باور است که اگر مسئولان به گسترش فضاهای تفریحی و رفاهی اهمیت ندهند، متاسفانه جامعه ما از نظر فکری و تجربه، عملا بسیاری از این استعداد ها را از دست خواهند داد.

با وجود این مشکلات عدیده، متاسفانه گاهی مشاهده می شود که پیمانکاری، پروژه عظیم احداث پارک بزرگی را بر عهده گرفته، اما با بی درایتی آن را تکمیل نکرده است، اینجاست که مسئولان شهرداری، توجه بیشتری به عمران و آّبادی شهر کرمان داشته باشند و بدون تحقیق، پروژه های عظیم ملیاردی را به دست افراد بی کفایت ندهند.

یکی از شهروندان می گوید: چند سالی است که قرار است در منطقه ما شهر بازی و پارک مخصوص بانوان احداث کنند، اما متاسفانه در این سالها حتی بیست درصد هم پیشرفت فیزیکی نداشته است، گفته می شود پیمانکار اصلی در خارج از کشور حضور دارد و هر چند سال به این پروژه ها سر می زند!

علیرغم تلاش فروان برای برقراری ارتباط با مسئولین مربوطه در بحث فضاهای تفریحی و گردشگری موفق به صحبت با آن ها نشدیم ولی از مسئولین امر که نقشی در عمران شهر و سلامت جسمانی و روحانی مردم کرمان دارند خواهشمندیم برای این مسئله، ارزش قائل شوند و با احداث فضاهای تفریحی و امکانات مناسب برای تمام سنین و اقشار جامعه، سلامت روانی را به جامعه باز گردانند و از صرف هزینه های گزاف در غیر از مسیر رفاه مردم بپرهیزند.

بوتیا

  • ناشناس |

    واقعا کمبود احساس میشه فقط پارک مادر هست که اونم شب ها وقت استفاده مردم نور پارک خیلی ضعیف هست بیشتر تاریکی به چشم میخوره