کد خبر: 77745

اعتراض هایی که سریال ها را متوقف می کند

این روزها شاهد اعتراض و ابراز ناراحتی صنف درگیر و مرتبط با داستان سریال "تنهایی لیلا" ؛ یعنی وکلا هستیم . آغاز ماجرا را میتوان نامه ی اعتراضی 350 وکیل به رییس صدا و سیما دانست .

کرمان خبر/اعتراضات مردمی یا صنفی همواره قسمتی از حواشی برخی فیلمها و سریال های پخش شده از صدا و سیما بوده است. یکی از سریال هایی که چندی پیش به این حواشی دچارشد ؛ " تنهایی لیلا " به قلم حامد عنقا و کارگردانی محمدحسین لطیفی می باشد . اثری که تا کنون تعداد بالایی از مخاطب را پای تلویزیون کشانده است . اما از آنجایی که طبیعی است که یک فیلمنامه خالی از اشکال نباشد ، این روزها شاهد اعتراض و ابراز ناراحتی صنف درگیر و مرتبط  با داستان این سریال ؛ یعنی وکلا می باشیم .

 
 آغاز ماجرا را میتوان نامه ی اعتراضی 350 وکیل به رییس صدا و سیما دانست . در این نامه آمده است :  "  متأسفانه در سریال تلویزیونی مورد اشاره که نمایش آن از سوم مردادماه سال جاری به کارگردانی آقای محمد حسین لطیفی از شبکه سه سیما آغاز شده است؛ آنچنان چهره وقیح و پلیدی از وکلای دادگستری به نمایش گذارده شده است که قضاوت افکار عمومی را به شدت در خصوص یکی از شریف ترین مشاغل و پاکدامن ترین اقشار جامعه که عهده دار امر دفاع و احقاق حقوق شهروندان هستند، به چالش کشیده است."
 
به عقیده ی وکلای معترض به داستان این سریال ، "در حالی که در جریان این سریال، قاضی دادگستری و مأمور نیروی انتظامی بعنوان افرادی بسیار شریف و مصلح نمایش داده می شوند، وکیل دادگستری در تقابل با این دو چهره بسیار شریف، با چهره ای بسیار خبیث و وقیح به تصویر کشیده و چنین القاء می نماید که وکلای دادگستری نه تنها بالی از فرشته عدالت نیستند بلکه افرادی هستند که با ارتکاب جرم، سندسازی و اتهام پراکنی و... سعی در وارونه جلوه دادن واقع و قلب حقیقت و جلوگیری از تحقق عدالت دارند! لازم به تذکر و تنبه است که متأسفانه رویه سیمای جمهور اسلامی ایران در طول سنوات گذشته نیز بر همین مدار و منوال بوده و به صورتی مغرضانه در عمده سریال ها یا فیلم های تلویزیونی، وکلای دادگستری مستمرا با چهره ای منفی و وقیح نمایش داده می شوند! "
 
 
وکلای معترض نهایتا درخواست خود را از ریاست صدا و سیما اینگونه بیان میکنند : " مقتضی است، سیمای جمهوری اسلامی ایران ضمن آنکه از این پس در ساخت و نمایش سریال های تلویزیونی، حرمت و جایگاه و شأن وکلای دادگستری را رعایت کرده و از نمایش اموری که هتک حرمت وکلای دادگستری را در پی دارد اجتناب نماید؛ در سریال در حال نمایش اخیر نیز با تغییر سناریو یا هر اقدام دیگری که لازم باشد از ادامه نمایش چهره وکیل دادگستری با اوصافی که شرح آن گذشت ممانعت به عمل آورده یا ادامه پخش این سریال را متوقف نماید "
 
سخنی با وکلا
اولین سوالی که در مورد این نامه به ذهن متبادر میشود این است که آیا براستی در دنیای حقیقی ، در هیچ صنف و ارگان و شغلی، شاهد حضور افرادی که به موازین اخلاقی و دینی و شرعی خود پایبند نبوده و حقوق دیگران را ضایع میکنند ، نبوده ایم ؟ حقیقتا در این نکته که تعداد چنین افرادی در هر شغل و موقعیت و جایگاه ، انگشت شمار و محدود است شکی نیست اما آیا براستی در دنیای واقعی و پیرامون خود ، وکلایی که با موکل خود در جرم و ظلم همدستی کنند وجود خارجی ندارند ؟ هیچ وکیلی تا به حال  تعهدات شغلی و دینی خود را از یاد نبرده و برای رسیدن به هوا و هوس خویش دست به خلاف و شراکت نادرست نزده است ؟ آیا تا به حال پیرامون خود شاهد وجود افرادی مانند وکیل داستان سریال تنهایی لیلا نبوده ایم؟ سوال بعدی این است که آیا هنگامی که یک وکیل بد در داستان به نمایش گذاشته میشود ، نماینده ی تمامی وکلای حقیقی در دنیای واقعی خواهد بود ؟
 
طبیعی است که همانطور که در دنیای واقعی و پیرامون ما ، در هر شغل و صنف و موقعیتی ، بستگی به طینت ، ذات ، خلقیات و میزان تقید به موازین شرعی و اخلاقی ؛ انسان های خوب و بد وجود دارند ، در داستان هم امکان نمایش این مقوله بلا اشکال است .
 
طرح جوابیه ی محمد حسین لطیفی ، کارگردان سریال تنهایی لیلا درمورد این اعتراضات در  اینجا خالی از اهمیت نخواهد بود : " من از کانون وکلا می‌خواهم تا اجازه دهند کار پیش برود و نتیجه را ببینند. بی انصافی است که از مصداق‌ها، قضاوت کلی کنیم. به نظرم بی‌دلیل به وکلا برخورده است. منظور ما آنچه که آن ها برداشت کرده‌اند، نبوده و نیست و همه را به یک چشم قضاوت نکرده‌ایم. اتفاقا به دلیل این که وکلا جزو قشر روشن‌بین جامعه هستند، به نظرم نباید اصلا به این موضوع اعتراض می‌کردند. ضمن این که به هر حال از بین قشر وکلا هم مانند سایر مشاغل هستند کسانی که شاید وظیفه‌شان را به درستی انجام ندهند و تخلف کنند "
 
چرا اعتراض ؟
پایین بودن روحیه ی نقدپذیری ، عدم تحمل شنیدن صدای مخالف ، آدم بد قصه را نماینده ی تمامی صنف متعلق دانستن و ... کدام دلیل موجب میشود تا بلافاصله بعد از نمایش چنین فیلم و سریال هایی ، دست به اعتراض گسترده علیه آن بزنیم ؟ اتفاقی که نظیر آن در اعتراض پزشکان به سریال در حاشیه به کارگردانی مهران مدیری رخ داد  و توقف پخش این سریال ، حاکی از این نکته است که اصولا ما نمی خواهیم اشتباهات  برخی همکاران خود که نماینده ی همه ی ما در این شغل نیستند را بپذیریم !
 
سال گذشته با انتشار اخباری مبنی بر ساخت سریال جدید مهران مدیری که آن روزها عنوان "اتاق عمل" برای آن انتخاب شده بود رئیس سازمان نظام پزشکی به این مسئله واکنش نشان داده و در نامه‌ای اعتراضی موضع نظام پزشکی را نسبت به ساخت سریالی پیرامون جامعه پزشکی کشور بیان کرده بود. پس از این اتفاق برای مدت کوتاهی ساخت این سریال متوقف شد و با انجام اصلاحاتی فیلمبرداری مجددا از سر گرفته شد. قبل از شروع سال جدید و در تبلیغات برنامه‌های نوروزی تلویزیون سریال جدید مهران مدیری با عنوان «در حاشیه» نیز به چشم می خورد. در آن زمان نیز وزیر بهداشت با انتشار نامه‌ای که متنی مشابه نامه دکتر زالی داشت، مراتب اعتراض خود به ساخت و پخش این سریال اعلام داشت.
 
اما داستان اعتراض ها پس از پخش سریال وارد فاز جدیدی شد؛ در حالی‌که هنوز از پخش چند قسمتی از این سریال نگذشته بود سایت سازمان نظام پزشکی شیوه اعتراض خود را تغییر داده و با فراخوانی بسیار عجیب، از همکاران خود دعوت کرده است تا در کمپین اعتراضی به این سریال ثبت نام کنند و در صورتی که آمادگی حضور در تجمع را نیز دارند اعلام نمایند.  این اعتراض ها تا آنجا ادامه پیدا کرد که نهایتا صدا و سیما تسلیم و برای توقیف آن دست به کار شد.
 
اما مسئله اساسی اینست که هر گروه یا صنفی از شخصیتهای خوب و شاید بد تشکیل یافته است، که به هنگام نقد به صورت طبیعی آن قشری که با اکثریت گروه نسبتی ندارند برجسته می شوند تا خود را اصلاح نمایند.
 
لازم به ذکرست که نقد و نقادی یکی از مهم‌ترین ویژگی جوامع پیشرفته است و تا زمانی که گروه های مختلف، ظرفیت خود را برای شنیدن انتقادها ولو این انتقادها به جا هم نباشند، بالا نبرند، پیشرفتی به دست نخواهد آمد.
 
مسلماً یکی از ارکان پیشرفت هر جامعه ای نقد درونی آن است و حال سوال اینجاست که تا چه زمانی قرار است جامعه ایرانی بخاطر عدم تحمل نقد پذیری ضربه بخورد و جامعه ای بسته، محافظه کار و بدون توان پیشرفت باقی بماند.
 
وقتی که قشر تحصیل کرده و دانشگاهی ما با نقد اینگونه برخورد می کند، از دیگر قشرها و مردم عادی چه انتظاری می توان داشت؟ نکته منفی ماجرا نیز وقتی بیشتر می شود که این اعتراض به صورت تشکیلاتی انجام می شود .
 
تعجیل در تصمیم گیری ؛ ضعف مدیریتی سیما
نکته ی حائز اهمیتی  که باید به آن اشاره کرد ضعف مدیریتی مدیران سیما در مواجهه با چنین کمپین های اعتراضی می باشد . شایسته است که مدیران سیما به جای توقیف سریالی که به ذائقه اکثریتی خوش آمده  ، جلساتی متشکل از عوامل سازنده اثر و معترضین را در رفع کدورت ها و اعتراضات به وجود آمده تدارک ببینند.
 
اصلاح به جای اعتراض
نکته ی آخر این که به هرجهت از اقشار فرهیخته ای همچون وکلا و  پزشکان توقع می رود که از این سریالها  در جهت بالا بردن سطح کیفی خدمات مملکت استفاده شود تا اگر موارد معدودی هم از این جامعه باعث بی آبرویی سایرینمی‌شوند به صراحت با آن ها برخورد شود.نه این که به حرکت های نخ نمایی مثل اعتراض های این گونه ای و تجمع مقابل صدا و سیما و ارسال نامه روی آورند.
فرهنگ نیوز