کد خبر: 78425

آیت‌الله سبحانی در این پیام گفتند: بررسی سیره زندگانی علمی، اخلاقی و پژوهشی علامه طباطبایی(رحمت‌الله علیه) می­‎تواند مشکات هدایت راه طلاب و دانشجویان جوان باشد.

به گزارش "کرمان خبر "متن پیام «آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی» که توسط «حجت الاسلام حسین الله وردی» مدیر حوزه های علمیه استان کرمان قرائت شد بدین شرح است:

عالمان عمل اختران فروزانی هستند که همواره روشنی بخش محفل بندگان خدا و سالکان الی‌الله هستند. چهره  مفسرگرانقدر قرآن، فقیه مدقق و فیلسوف متأله حضرتعالی آیت‌الله علامه طباطبایی یکی از درخشان­ ترین ستارگان آسمان علم و تقواست که سال‌ها بعد از ارتحال نیز روشنگر طریق سعادت است.

بررسی سیره زندگانی علمی، اخلاقی و پژوهشی ایشان می ­تواند مشکات هدایت راه طلاب و دانشجویان جوان باشد.

در میان تفاسیر فراوان تفسیر ارزشمند المیزان درخشش ویژه­ای دارد که توانسته است با بهره­گیری از علوم و دانش­های پیشینیان و نظرات آنان به ضمیمه تفکردرآیات، اسراری را بازگو کند و  به قول شهید مطهری قرنی باید بگذرد تا منزلت  و ارزش این کتاب روشن گردد.

تأکید علامه طباطبایی به  روش تفسیر قرآن به قرآن به عظمت المیزان افزوده است. انگیزه علامه از روش تفسیر قرآن به قرآن این است که قرآن  را با محکم­ترین و استوارترین دلیل تفسیر کند و به جای اینکه به قول این مفسر یا آن مفسر اعتماد کند یا از خبر واحد کمک به گیرد، از خود آیات که صدور و دلالت آنها قطعی است کمک گیرد و با  متقن‌ترین دلیل، آیه را به سخن در آورد.

انگیزه دیگر او از این روش که بنده خود شفاهاً از ایشان شنیده­ام این است که می‌خواهد به بسیاری از روایاتی که در مورد تفسیر آیات وارد شده است اعتبار بیشتری بخشد و پس از فراغ از تفسیر آیات به روش روایی می­رسد و می­کوشد مفاهیم بسیاری از روایات را از خود آیات استفاده کند و ثابت کند که روایات تفسیری جنبه تعلیمی دارند و نه جنبه تعبدی و به اصطلاح  و­جه استفاده امام  را از آیات  بیان می­کند.

اینجانب از مسئولان حوزه علمیه خواهران کرمان و مؤسسه  آموزش عالی حوزه فاطمیه که همایش بررسی روش پژوهشی علامه طباطبایی را برگزار می­ نمایند، تقدیر و تشکر می­نمایم و امید دارم با تبیین روش پژوهشی علامه خصوصاً در تفسیر المیزان قدمی درجهت شناساندن منزلت و جایگاه علمی آن بزرگوار و شیوه تفسیری ایشان برداشته شود و برای همه برگزار کنندگان و شرکت کنندگان این همایش آرزوی موفقیت روز افزون دارم.

انتهای پیام/