کد خبر: 78835

نگاهی به اختلافات اصلاح‌طلبان با اصلاح‌طلبان و با حامیان دولت تدبیر و امید

معرفی چهره‌‌‌ای تندرو از میان اصلاح‌طلبان هم به خودی خود میزان رای آوری این جریان سیاسی را کم خواهد کرد. چرا که این چهره‌ها سال‌هاست با کناره‌گیری از سیاست، اولاً در بطن جامعه نبوده‌اند و شناخته شده نیستند، ثانیاً ورودشان به فعالیت‌‌های حاشیه‌دار اقتصادی و تبدیل مجموعه‌شان به کارتل‌های عظیم باعث شده مردم دید خوبی نسبت به آن‌ها نداشته باشند.

کرمان خبر-پ رنجبر /  التماس، خواهش، راهبرد، چینش نیرو و خلاصه هر چه اسمش باشد، کمی زودهنگام و البته کمی عجیب بود. نشریه الکترونیک اصلاح‌طلبان که با آوردن استدلال‌هایی برای آمدن محمدعلی کریمی، آتش تفرقه‌ بین اصلاح طلبان و حامیان دولت را شعله‌ور کرده تا از دوردرست هم دیده شود، حالا با این کار دارد این اختلاف و تفرق را نه جار می‌زند، که در برابرش کم خم می‌کند.

پیش از این هم سیدحسینم مرعشی، پدرخوانده‌ی مدعی لیبرال دموکراسی اسلامی! اصلاح ‌طلبان استان، به لزوم وحدت و کنار گذاشتن اختلافات در بین اصلاح‌طلبان و حامیان دولت اشاره کرده بود که همین سایت آن را منتشر نمود؛ خبری که در کانال‌های اطلاع‌رسانی اصلاح‌طلبان انتشار گسترده‌ای داشت. علاوه بر این، انتقاد تمسخر آمیز سایت نزدیک به رئیس ستاد استانی انتخابات ریاست جمهوری سال هفتاد و شش که منجحر به روی کار آمدن دولت اصلاحات شد، و التماس خواندن این رفتار سایت اصلاح‌طلبان توسط آن، باعث شده ادعای اختلاف‌نظر بین اصلاح‌طلبان نه به عنوان رخنه‌ای کوچک و قابل ترمیم، که به عنوان شکافی عمیق مورد توجه قرار بگیرد.

شکافی که از اختلاف ‌رای بین حامیان دولت و اصلاح‌طلبان عمیق‌تر به نظر می‌رسد. چرا که از یک طرف مدعیان اصلاح‌طلبی سال هفتاد و شش در یک سوی ماجرا قرار دارند و در طرف دیگر، مدعیان کنونی اصلاحات، که تنها به یک گزینه رسیده‌اند برای معرفی. بعید نیست شخصی که به عنوان نقش مکمل در رو‌به‌روی محمدعلی کریمی خسته از سیاست بایستد، کسی باشد که ادعای استقلال داشته و اصلاح‌طلبان از سر عجز و صد البته به صورت یک‌طرفه او را به عنوان کسی که مورد حمایت آن‌هاست به مردم معرفی کنند.

در این صورت هم یک عقب‌نشینی انفعالی از سوی اصلاح‌طلبان صورت خواهد پذیرفت، چرا که به جای ایستادگی در معرفی شخصیت‌‌هایی وفادار به اصلاحات، به چهره‌ای صرفا رای آور تن داده‌اند و این، خود سرعت گرفتنِ افول گفتمانی خواهد بود که به مدد دولت تدبیر و امید توانست تنها صدای نفس‌هایش را به گوش برساند و بس.

معرفی چهره‌‌‌ای تندرو از میان اصلاح‌طلبان هم به خودی خود میزان رای آوری این جریان سیاسی را کم خواهد کرد. چرا که این چهره‌ها سال‌هاست با کناره‌گیری از سیاست، اولاً در بطن جامعه نبوده‌اند و شناخته شده نیستند، ثانیاً ورودشان به فعالیت‌‌های حاشیه‌دار اقتصادی و تبدیل مجموعه‌شان به کارتل‌های عظیم باعث شده مردم دید خوبی نسبت به آن‌ها نداشته باشند. چیزی شبیه خیریه‌ی مورد حمایت مرعشی، سازمان‌های مالی و اعتباری نزدیک به وی، شرکت‌ای خدماتی و تجاری و اقتصادی عظیم حول محور جریان سیاسی مورد نظر وی و امثالهم.

مع‌الوصف، اشتباه ساده‌لوحانه‌ی اصلاح‌طلبان در معرفی چهره‌ای که هر چند مردم تندی یک اصلاح‌طلب افراطی را از وی به خاطر ندارند، و خود نیز با اعلام عدم تمایلش به سیاست، روی خوشی به مورد استفاده قرار گرفتن توسط افراطیون این جریان نشان نداده، و نام بردن از تنها یک نفر، در حالی که تصاحب دو کرسی حوزه‌ی کرمان و راور، به منزله‌ی در دست داشتن قدرت بسیار زیادی در مجمع نمایندگان استان خواهد بود، باعث شده اختلاف‌های به ظاهر جزئی – اما در واقع عمیق بین طیف‌های چندگانه‌ی اصلاح‌طلب، بسیار به چشم بیایند. باید به این اختلافات، تقابل بین اصلاح‌طلبان و حامیان دولت را نیز افزود که نمونه‌ی بارزش در جریان عزل و نصب مدیرکل خاطی سیاسی و انتخابات استانداری کرمان جلوه کرد.

شاید تا تحرکی از سوی اصول‌گرایان در جبهه‌ی ساکت‌شان صورت نگیرد، زودهنگام باشد که درباره‌ی رقابت و چینش رقبا در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی حرفی به میان آورده شود، اما آن‌چه تا کنون از سوی اصلاح‌طلبان روی دایره‌ی آتشین سیاست ریخته شده، تقابل درون گفتمانی، و خوش‌بینانه، تقابل با حامیان دولت تدبیر و امید است.