کد خبر: 79230

مدیرکل انتقال خون کرمان خبر داد

مدیرکل انتقال خون استان کرمان گفت: با توجه به حساسیت و اهمیت موضوع ، افرادی که دارای گروه خونی نادر هستند، برای ثبت‌نام در بانک اطلاعاتی به پایگاه‌های انتقال خون استان کرمان مراجعه کنند.

به گزارش کرمان خبر به نقل از فارس،محمدرضا مهدی‌زاده با اشاره به خدمات سازمان انتقال خون اظهار داشت: سازمان انتقال خون ایران طی 40 سال فعالیت توانسته با توجه به فرهنگ دینی، مذهبی و حس خیرخواهی هموطنانمان در اهدای خون شاخص‌های بسیار مطلوبی را کسب کند‌ و در سازمان بهداشت جهانی در مرتبه بالایی قرار گیرد.‌

وی بیان داشت: سازمان انتقال خون در منطقه امروز مقام اول را دارد و از این رو برای دستیابی به نقطه مطلوب کمی و کیفی وارد برنامه ملی خون‌های نادر شده است‌.

مهدی‌زاده عنوان کرد: نامگذاری 21 دی‌‌ماه به عنوان روز ملی اهداکنندگان خون‌های نادر آغاز سرفصل جدیدی برای کمک‌رسانی بیشتر و ارتقای حوزه انتقال خون است.

وی گفت: تأمین خون‌های نادر الزام‌آور و دارای حساسیت است که باید یک بانک قوی از خون‌های نادر داشته باشیم تا با نگاه به روش‌های نوین بتوانیم در صورت نیاز، خون و فرآورده‌های خونی را در اختیار بیماران دارای خون نادر قرار دهیم.

مدیرکل انتقال خون کرمان بیان داشت: سازمان انتقال خون ایران‌ بانک اطلاعاتی خون‌های نادر را در کشور تشکیل داده و پس از شناسایی و تأیید خون‌های نادر با انجام آزمایش‌های تخصصی نام و مشخصات هویتی فرد در این بانک ثبت می‌شود تا در مواقع لازم مورد استفاده قرار گیرد.

مهدی‌زاده تصریح کرد: در استان کرمان تاکنون در مورد گروه خونی نادر موردی ‌مشاهده نشده است، لذا با توجه به حساسیت و اهمیت موضوع  افرادی که دارای گروه خونی نادر هستند، برای ثبت‌نام در این بانک اطلاعاتی به پایگاه‌های انتقال خون استان کرمان مراجعه کنند.

وی خاطرنشان کرد: ایران در کشورهای اسلامی به عنوان تنها عضو بانک اطلاعاتی خون‌های نادر بین‌المللی قرار گرفته و در آسیا به همراه چین و ژاپن دارای برنامه است.

مهدی‌زاده گفت: تاکنون 5 هزار نفر که دارای خون بسیار نادر بوده در این بانک ملی جهانی ثبت شده‌اند.

ادامه اخبار