کد خبر: 79242

زنگنه خبر داد

وزیر نفت با تاکید بر این که هم اکنون فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی مراحل نهایی خود را طی می کند و حتی تولید گاز در این فاز آغاز شده است، گفت: این فاز آماده افتتاح است و پیش بینی می شود اوایل سال آینده به صورت رسمی به بهرهبرداری برسد.

به گزارش کرمان خبر به نقل از تسنیم،بیژن زنگنه صبح امروز پیش از برگزاری آیین گشایش رسمی فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی در جمع خبرنگاران با تاکید بر این که هم اکنون فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی مراحل نهایی خود را طی می کند و حتی تولید گاز در این فاز آغاز شده است، گفت: این فاز آماده افتتاح است، اما برای افتتاح، استانداردهای لازم را ندارد و پیش بینی می شود اوایل سال آینده به صورت رسمی به بهره برداری برسد.

وی با اشاره به افزایش 180 میلیون مترمکعبی ظرفیت پالایشی کشور در پارس جنوبی گفت: هم اکنون فازهای ١٢، ١٥-١٦ و ١٧ گاز خود را از دریا دریافت می کنند.

وزیر نفت با بیان این که اجرا و تکمیل فازهای اولویت نخست پارس جنوبی باوجود شرائط تحریم، کاهش شدید درآمدهای نفتی کشور و مشکلات دیگر انجام شده است، گفت: اگر اولویت بندی در پارس جنوبی انجام نمی شد ما این فازها را نمی توانستیم به بهره برداری برسانیم.

زنگنه تصریح کرد: امسال تلاش می شود بخشی از فازهای 19 ، 20و 21 پارس جنوبی با گاز خودشان از دریا به بهره برداری برسد.

وزیر نفت افزود: اگر منابع مالی لازم برای اجرای پروژه های پارس جنوبی تامین شود، به جز بخشی از فاز ١٤ پارس جنوبی، همه فازهای این میدان مشترک گازی تا پایان دولت یازدهم تکمیل می شود که این خواست ملت ایران از دولت تدبیر و امید است.

زنگنه گفت: در طول دو سال و نیم گذشته ٦ فاز پارس جنوبی معادل 150 میلیون مترمکعب گاز در کشور به بهره برداری رسیده است که این موضوع سبب کاهش مصرف سوخت مایع در نیروگاههای کشور شده است.

وی با بیان این که تا اواسط سال ٩٦ تولید میعانات گازی ایران به حدود یک میلیون بشکه در روز خواهد رسید، یادآور شد: تقریبا همه این میزان تولید در واحدهای پالایشی جدید همچون ستاره خلیج فارس، طرح فراگیر پالایشی سیراف و پالایشگاه دوم شیراز فرآورش می شود ضمن این که حجم زیادی از اتان و ال پی جی تولیدی در فازهای پارس جنوبی به عنوان خورا ک به پتروشیمی ها تحویل می شود.

زنگنه با تاکید بر مصرف بهینه گاز از سوی مردم افزود: هم اکنون با توجه تحریمها و تهدیدهای موجود هر مترمکعب گاز برای ایران، 10 تا 15 سنت هزینه در بر دارد.

وزیر نفت با اشاره به اجرائی شدن برجام طی چند روز آینده گفت: امیدواریم با اجرای برجام هزینه های صنعت نفت کاهش یابد و ما بتوانیم برای ساخت تجهیزات و ارتقای توانمندی ملی در این صنعت تلاش بیشتری انجام شود.

انتهای پیام/