کد خبر: 79253

معاون میراث فرهنگی کرمان خبر داد:

عاون میراث فرهنگی استان کرمان از افت هشت درصدی حضور گردشگران داخلی در کرمان به دلیل شیوع بیماری آنفلوانزا خبر داد وگفت: در حال حاضرشرایط برای حضور گردشگران در کرمان کاملا مساعد است.

بهگزارش کرمان خبر به نقل از مهر،محمد جهانشاهی ظهر یکشنبه در اولین جلسه ستاد سفرهای نوروزی استان کرمان گفت: براساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در برنامه ششم، آمار گردشگران خارجی باید تا پایان برنامه ششم حداقل پنج برابر افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: برای نخستین بار به صورت جدی بحث گردشگری  در توسعه استان و کشور نقش خواهد داشت و می توان از این ظرفیت برای رفع مشکلات و جدا شدن از اقتصاد وابسته به نفت استفاده کرد.

جهانشاهی با اشاره به بررسی پرونده ثبت جهانی لوت در یونسکو تصریح کرد: ایجاد هتل کپری یکی از اقداماتی است که در زمینه گردشگری در استان کرمان صورت گرفته است.

سرمایه گذاری ۸۰۰ میلیارد تومانی در حوزه گردشگری

وی حجم سرمایه گذاری در حوزه گردشگری ۸۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: چندی پیش نیز یک پروژه گردشگری با سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد تومان در سیرجان کلنگ زنی شد.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: با اقداماتی که در حال انجام است کرمان به زودی به یکی از بهترین نقاط کشور برای سرمایه گذاری تبدیل خواهد شد.

وی با اشاره به وجود ۲۷ باب هتل در کرمان، افزود: ضریب اشغال هتل ها در سال های گذشته زیر ۲۰ درصد بود که امسال به ۳۸ درصد رسیده است.

جهانشاهی گفت: متاسفانه اخیرا برخی هتل های کرمان تغییر کاربری داده اند؛ اتفاقی که در یزد رو به رشد و در استان کرمان منفی است.

کرمان پیشرو در پروژه های بوم گردی

وی ادامه داد: یکی از اقدامات در حال انجام در کرمان سوق دادن خدمات از مراکز توسعه یافته شهری به سمت روستاها در قالب پروژه های بوم گردی است.

جهانشاهی کرمان را در این زمینه پیشرو دانست و یادآور شد: از ۹۱ پرونده بوم گردی در استان کرمان ۵۱ پرونده به بهره برداری رسیده است که با اجرای پروژه های بوم گردی ضمن اشتغالزایی زمینه مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها نیز فراهم شده است.

وی از کرمان به عنوان بزرگترین مهمان خانه ایران نام برد و افزود: تعداد گردشگران خارجی کرمان طی سال ۱۶ هزار نفر بوده است.

وی با اشاره به اینکه شمار گردشگران خارجی این استان از متوسط هفت هزار نفر در سال به ۱۸ هزار و ۶۵۰ نفر در ۹ ماه نخست سال جاری رسیده است، تصریح کرد: در این زمینه رشد ۲۰ درصدی را شاهد هستیم.

جهانشاهی اما از افت هشت درصدی آمار گردشگران داخلی خبر داد و علت این امر شیوع آنفلوانزا دانست.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: در سال جاری ۱۶۰ هزار و ۵۳۰ گردشگر داخلی در استان کرمان حضور پیدا کردند.

وی آمار مسافر نوروزی سال گذشته در کرمان یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر عنوان و تصریح کرد: از این تعداد ۴۱۴ هزار و ۳۸۱ نفر در استان اسکان داده شدند که ۳۲هزار و ۶۳۴ نفر در اماکن رسمی و ۱۱۹ هزار و ۲۳۵ نفر در آموزش و پرورش و مابقی در سایر فضاها اسکان داده شدند.

وی با اشاره به اینکه جلسه ستاد سفرهای نوروزی یک ماه زودتر از سال های گذشته در استان کرمان تشکیل شده است، گفت: کمیته های ۱۰ گانه تخصصی تابعه ستادها اجرایی خدمات سفر در استان تشکیل می شوند.