کد خبر: 79294

در چهارمین نشست علمی خیر ماندگار مطرح شد

چهارمین نشست علمی خیر ماندگار بنیاد آلاء با عنوان «نهاد خیر در نماد برنامه؛ بررسی توجه برنامه ششم به فعالیت‌های خیریه» با سخنرانی استاد نادر ریاحی؛ محقق و پژوهشگر در حوزه وقف و امور خیر؛ به همت بنیاد آلاء و به میزبانی دانشگاه فرهنگیان برگزار شد.

به گزارش کرمان خبر به نقل از تسنیم،در چهارمین نشست علمی خیر ماندگار بنیاد آلاء که به میزبانی دانشگاه فرهنگیان برگزار شد، جمعی از خیرین و نیکوکاران کشوری همچون آقای سلیمی آشتیانی؛ خیر مدرسه‌ساز، آقای جعفری؛ مسئول دفتر جذب مشارکت‌های مردمی سازمان نوسازی مدارس کشور حضور داشتند.

نعمت‌الله موسی پور؛ دبیر علمی سلسه نشست‌های علمی خیر ماندگار بنیاد آلاء در ابتدای جلسه با ارائه گزارشی از برگزاری سه نشست قبلی این سلسله نشست‌ها بیان داشت: ما در نشست‌های قبلی با سیر تاریخی فعالیت‌های خیر نوین در کشور و همچنین علل کم‌توجهی به پژوهش در حوزه خیریه‌ها و به‌ویژه خیریه‌های حوزه سلامت کشور به بحث و تبادل‌نظر پرداختیم. در این نشست قرار است با توجه به تدوین برنامه ششم توسعه کشور در دولت، میزان توجه دولت‌مردان و نقاط ضعف و قوت این برنامه را در موضوع خیریه‌های کشور بررسی کنیم.

دبیر علمی سلسه نشست‌های علمی خیر ماندگار بنیاد آلاء افزود: از همین رو مشارکت فعال مدیران خیریه‌ها و همچنین علاقه‌مندان و فعالان حوزه امر خیر می‌تواند به ارائه بحث جامع و کامل در خصوص موضوع جلسه منجر شود.

نادر ریاحی سخنران نشست چهارم خیر ماندگار نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از مباحث عنوان‌شده در 5 برنامه توسعه کشور در قبل از انقلاب و 5 برنامه اجرایی شده در بعد از انقلاب، بیان داشت: یکی از نکات قابل‌توجه در تدوین این برنامه‌ها این است که غالباً قانون‌گذاران به لزوم تدوین قوانین و مقررات لازم در بحث خیریه‌ها کم‌توجه بوده‌اند.

وی افزود: از طرف دیگر تصویب قانون تأسیس وزارت معارف و اوقاف و صنایع مستظرفه در سال 1289 به‌عنوان کلیدی‌ترین قانون خیریه‌های کشور و همچنین ماده 584 قانون تجارت به‌عنوان اصلی‌ترین قوانین مطرح در حوزه امر خیر کشور هستند.

این محقق و پژوهشگر حوزه خیر کشور در ادامه با بررسی موارد مطرح‌شده در برنامه‌های توسعه کشور در بعد از انقلاب اسلامی بیان داشت: شاکله اصلی برنامه اول سیاست‌گذاری کلان و تلاش در جهت محرومیت‌زدایی از مناطق محروم بوده است که با استفاده از منابع دولتی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی بوده است.

وی افزود: قانون‌گذار در برنامه دوم با تکید بر اصل تقویت خودیاری مردم و همچنین اصرار بر عدالت اجتماعی و تمرکززدایی بر لزوم مشارکت همگانی را مورد تأکید قرار می‌دهد، همچنین قانون‌گذار در برنامه سوم سازمان‌دهی کمک‌ها و توسعه مشارکت مردمی در اقدامات عمرانی و فعالیت‌های عام‌المنفعه را مورد تأکید قرار می‌دهد.

ریاحی بیان داشت: در مفادی از برنامه چهارم بر تقویت تعاونی‌های تولید مسکن و سازمان‌های خیریه غیردولتی فعال در بخش مسکن، پیش‌بینی تسهیلات... حمایتی از خیرین مدرسه‌ساز، مشارکت روستاییان در حفظ منابع طبیعی، خدمات‌رسانی ... با مشارکت سازمان‌های غیردولتی و همچنین تهیه طرح جامع با گسترش فرهنگ وقف و امور خیریه تأکید می‌شود.

وی بابیان این‌که قانون‌گذار در برنامه پنجم تدوین و اصلاح قوانین حوزه وقف، مشارکت‌های مردمی و برخی از حوزه‌های خیر کشور را در دستور کار خود قرار می‌دهد.

ریاحی در ادامه بابیان این‌که با توجه به تدوین قوانین جزئی در کشور همچنان قانون جامع و کاملی در خصوص خیریه‌های کشور تدوین‌نشده است، گفت: در حال حاضر قانون مدون خیریه‌های کشور در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است لذا باید فعالان امر خیر کشور با ارائه نظرات و پیشنهادهای خود به تکمیل شدن این قانون کمک کنند.

وی در ادامه با اشاره به رویکرد برنامه ششم توسعه کشور در بحث خیریه‌های کشور افزود: به دلیل ناکافی بودن آگاهی دولتمردان و مسئولان تدوین برنامه ششم از موضوعات مرتبط با امور خیر و خیریه‌های کشور برنامه ششم توسعه کشور کمترین توجه را در بین برنامه‌های توسعه در این موضوع دارد.

ریاحی افزود: به نظر می‌رسد برگزاری این نشست بتواند ضمن آگاه‌سازی فعالان خیر کشور به مباحث مرتبط با امر خیر کشور در برنامه ششم توسعه زمینه سیاست‌گذاری صحیح دولت را در این بخش فراهم کند.

وی تأکید کرد: نقش دولت در موضوعات مرتبط با امر خیر تنها منوط به تدوین قوانین و مقررات امور خیر کشور است و دولت‌مردان باید با ریل‌گذاری صحیح زمینه رشد و بالندگی هر چه بیشتر خیرین و خیریه‌ها را فراهم کنند.

وی در پایان با ارائه برخی از پیشنهاد‌های در این حوزه افزود: برجسته‌سازی مؤلفه امور خیر در برنامه ششم به‌عنوان بخشی از قابلیت‌های اقتصادی کشور، توجه ویژه به بحث اوراق صکوک که ازجمله ابزارهای مالی اسلامی است، ایجاد بسترهای فعالیتی خیرین و سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه کارآفرینی و اشتغال، تأسیس بانک و کسب‌وکارهای کوچک و همچنین ایجاد ستاد عالی توانمندسازی سازمان‌های مردم‌نهاد با حضور نماینده سازمان‌های مردم‌نهاد ازجمله پیشنهاد‌هایی است که قانون‌گذار می‌تواند در برنامه ششم به آن توجه داشته باشد.

انتهای پیام/