کد خبر: 80251

مشاور سابق بانک جهانی با بیان اینکه باید مراقب تعابیرمان از اقتصاد مقاومتی در مفهوم و عمل باشیم گفت: اگر هدف از اقتصاد مقاومتی کاهش آسیب پذیری اقتصاد ایران در مقابل شوک های داخلی و خارجی باشد، این تلاشی است که همه اقتصادهای جهان سعی در انجامش دارند.

به گزارش کرمان خبر به نقل از تسنیم،سال 95 به نام اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل نامگذاری شده و با تبدیل این مفهوم کاربردی به یک دغدغه جدی، به بررسی این مهم از منظر مشاور سابق بانک جهانی می پردازیم.
نادره شاملو 33 سال در بانک جهانی شاغل بوده و در این مدت پستهای کارشناسی، مدیریت و مشاوره‌ای مهمی داشته و چندین کتاب در موارد مختلف توسعه نوشته که به چندین زبان ترجمه شده و در سطح جهان تأثیرگذار بوده است، مخصوصاً در 15 سال اخیر او به‌عنوان مشاور ارشد رئیس اقتصاددانان منطقه خاورمیانه و آفریقای شمالی در مباحث مختلف اقتصادی شرکت کرده است.
او هم اکنون مشاور اقتصادی سازمان‌های پژوهشی و نیز کارآفرینان در کشورهای مختلف است. وی دارای فوق‌لیسانس اقتصاد از دانشگاه جرج تاون آمریکاست. تجربه کاری و بررسی وضعیت اقتصادی کشورهای مختلف از جمله مکزیک، شیلی، برزیل، تایلند، اندونزی، مالزی، لائوس، ویتنام، پاکستان، ترکیه، یوگسلاوی سابق، کانادا، آلمان، هلند، فرانسه از سوریه و لبنان تا یمن و عربستان و تمام کشورهای خاورمیانه از مراکش گرفته تا ایران را دارد.
وی با هشدار نسبت به اینکه باید مراقب تعابیرمان از اقتصاد مقاومتی باشیم چراکه با هر تعبیری در مسیری متفاوت حرکت خواهیم کرد، به تشریح این مفهوم و چگونگی عملیاتی کردن آن می پردازد.
مشروح گفت وگو با وی را در ادامه می خوانید.

• هدف از اقتصاد مقاومتی؛ کاهش آسیب پذیری اقتصاد ایران در مقابل شوک های خارجی و داخلی
تسنیم: اقتصاد مقاومتی از نظر شما به چه معناست؟
شاملو:
 مفهوم «اقتصاد مقاومتی» یک مفهوم معمول و متعارفی در اقتصاد نیست. این بدان معناست، که ترجمه «مقاومت» را در انگلیسی اینگونه می توان ترجمه کرد:
انعطاف پذیر یا کشسانی فرآیند انطباق در مواجهه با ناملایمات، آسیب ها، فجایع، تهدیدات یا منابع قابل توجه فشار بر روی خانواده  و بنگاههای اقتصادی و عوامل استرس زای مالی است. مقاومت به معنای «ترمیم» آسیب ناشی از تجربه های دشوار است و یا اینکه مقاومت یعنی خودداری از پذیرش یا گردن نهادن به چیزی؛ تلاش برای امتناع از چیزی از طریق اقدام یا استدلال.
اگر شما تعاریف اقتصاد انعطاف پذیر را در نظر بگیرید:
آسیب پذیری اقتصادی به معنای قرار گرفتن اقتصاد در معرض شوک های بیرونی، ناشی از فضای باز اقتصادی است. انعطاف پذیری اقتصادی هم توانایی یک اقتصاد از لحاظ خط مشی برای تحمل یا ترمیم تاثیرات چنین شوک هایی است.
بنابراین اگر هدف از اقتصاد مقاومتی کاهش آسیب پذیری اقتصاد ایران در مقابل شوک های خارجی و داخلی باشد، این می تواند امری مثبت باشد و تلاشی است که همه اقتصاد های جهان سعی در انجام آن دارند. . یک کشور ممکن است حتی تلاش کند این فشارها را به فرصت تبدیل کند.

• به یاری اقتصاد مقاومتی اقتصاد به نحوی تجدید ساختار یافته می شود که دارای بهترین ظرفیت ها برای همه و به ویژه بخش خصوصی است

تسنیم: به نظر شما به اقتصاد مقاومتی چگونه می توان جامه عمل پوشاند؟
شاملو: 
راه های دستیابی به این هدف، عبارتند از:  تنوع بخشی بیشتر، ایجاد فرصت هایی برای مردم برای مبتکرانه تر و وفق پذیرتر عمل کردن، گشایش اقتصادی بیشتر در داخل به شکلی که موانعی که ممکن است مردم و بنگاه ها با آن مواجه شوند برطرف شود تا جامعه به سرعت خود را با شرایط نامساعد وفق دهد. اقتصاد مقاومتی همچنین به معنای صرف انرژی  بیشتر برای اطمینان یافتن از این مسئله که در صورت بروز شوک های خارجی یا داخلی (مثل سیل، زلزله، خشکسالی)، شبکه های تامین اجتماعی بهتری وجود دارند  تا از اقشار آسیب پذیر حمایت کند. به بیان دیگر، اقتصاد به نحوی تجدید ساختار یافته که دارای بهترین ظرفیت ها برای همه و به ویژه بخش خصوصی است.
در بعضی موارد اقتصاد مقاومتی را می شود این چنین تعبیر کرد که  راهی برای دور زدن تحریم ها علیه کشور یا منطقه ای است که با تحریم مواجه است. این می تواند در بر دارنده افزایش انعطاف پذیری اقتصاد از طریق نهاده های داخلی در برابر نهاده های وارداتی، قاچاق کالاها و افزایش تجارت تهاتری است.
باید مراقب تعابیرمان از اقتصاد مقاومتی باشیم چراکه با هر تعبیری در مسیری متفاوت حرکت خواهیم کرد. از جمله نقش بیشتر دولت در اقتصاد به طوری که محیط کسب و کار بخش خصوصی کوچکتر و سخت تر شود و نظیر اینها. به این ترتیب، اقتصاد مقاومتی در تعبیری دیگر ممکن است، به معنای محصور بودن، بروکراسی بیشتر و وجود مقررات دست و پاگیر باشد. این مسیر می تواند فرآیندها و نتایج متفاوتی داشته باشد.
این طور سیاستها در طولانی مدت مخرب هستند و خود شوکهای بیشتر به مردم، خانواده، شرکتها و... خواهد رساند.
در این تعبیر اگر به اقتصاد مقاومتی نگاه شود، ایران مدتی است اقتصاد مقاومتی را به اجرا گذاشته است. نقش دولت در اقتصاد در طول زمان افزایش یافته است. مشکل اینجاست که این رویکرد نمی تواند موقعیت های شغلی ضروری ای که اقتصاد ایران نیاز دارد را فراهم نماید. و این مشکلات اجتماعی/ اقتصادی ریسک بی ثبات سازی اقتصاد را به دنبال دارد.
اگر اقتصاد مقاومتی به معنای مثبت آن هدف باشد، آنگاه با اعمال اصلاحاتی  نظیر سالم تر کردن نظام بانکی، فضای کسب و کار بهتر، مقابله با فساد، روابط تجاری مستحکم تر با شرکا، همگی می تواند اقتصاد ایران را پویا تر و در داخل منطبق تر با شرایط بسازد و احتمال شوک های خارجی نامساعد را کاهش دهد.
انتهای پیام/