کد خبر: 80540

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان تشریح کرد:

این بخش از اعتبارات در جدول 10 قانون می باشد که در سال گذشته اعتبارات این بخش 246 میلیارد تومان و در سال جاری؛ 315 میلیارد تومان است که با رشد بیش از 28 درصد، برای این بخش در نظر گرفته شده است.

دکتر "جعفر رودری" ، با تشریح بودجه سال جاری استان کرمان گفت: اعتبارات استانی در چهار بخش کلی تقسیم می شوند، که این اعتبارات ابلاغی و پیشنهادی باید در لایحه بودجه به تصویب نهایی مجلس برسند.

وی با اشاره به اعتباراتی که مستقیم به استان ابلاغ و در شورای برنامه ریزی استان، تعیین تکلیف می‌شوند، افزود: این بخش از اعتبارات در جدول 10 قانون می باشد که در سال گذشته اعتبارات این بخش 246 میلیارد تومان و در سال جاری؛ 315 میلیارد تومان است که با رشد بیش از 28 درصد، برای این بخش در نظر گرفته شده است. 

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به بحث ماده 18 از دیگر اعتبارات ابلاغی به استان کرمان تصریح کرد: این ماده شامل دو بخش ملی (پروژه های ملی که در استان اجرا می شودند) و بخش استانی است که در این بخش نیز در سال گذشته 364 میلیارد تومان و در سال جاری بیش از 549 میلیارد تومان اعتبار جذب شده بود.

وی با اشاره به بخش اعتباراتی که به پروژه های ملی استانی شده از آنها نام می برند اظهار کرد: در سال گذشته نیز 117 میلیارد تومان و در سال جاری 118 میلیارد تومان اعتبار در این بخش به استان کرمان تخصیص داده شده است که در مجموع کل اعتبارات ماده 18، 51 درصد رشد داشته است.

رودری اظهار کرد: بخش چهارم اعتبارات استانی، اعتباراتی است که به شکل ملی و متمرکز هستند و در اختیار وزارت خانه ها قرار دارد که بخشی از آن اعتبار به استان کرمان تعلق خواهد گرفت. این بخش در سال گذشته 294 میلیارد تومان و در سال جاری به حدود 337 میلیارد تومان ارتقا پیدا می کند، که حدود 14.5 درصد رشد داشته است. 

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با بیان اینکه مجموع اعتبارات تسریع شده استان کرمان، 29 درصد رشد داشته است، ادامه داد: بخشی از اعتبارات که تسریع نشده اند و عملا در طول سال با پیگیری ها سهم استان اخذ می گردد، مانند؛ ماده 10 و 12، اعتباراتی است که برای حوادثی همچون سیل و یا سایر حوادثی که به صورت مستقیم به دستگاه ها واریز می گردد که این بخش را در اعداد ذکر نمی کنیم اما در سال گذشته 1022 میلیارد تومان و در سال جاری 1319 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

وی با مقایسه اعتبارات تملک و دارایی سرمایه در سطح کشور، عنوان کرد: در حوزه اعتبارات تملک و دارایی، شاهد رشد 17 درصدی در کشور هستیم که استان کرمان به لحاظ رشد در مقایسه با سایر استان های دیگر جایگاه نسبتا بهتری دارد، به گونه ای که، تقریبا یک درصد سهم استان کرمان نسبت به متوسط رشد استان های دیگر در خصوص اعتبارات تملک و دارایی بیشتر می باشد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به هزینه های جاری استان، اذعان کرد: بخشی از اعتبارات استان صرف حقوق و مزایا و هزینه های جاری می شود، که در این بخش نیز در سال گذشته 269 میلیارد تومان و در سال 95 به 324 میلیارد تومان خواهد رسید که رشد 20.3 درصدی را شاهد هستیم و نسبت به متوسط کشوری 2 درصد بالاتر قرار خواهیم داشت.
 
برنامه های سفر ریاست جمهوری

وی در ادامه با اشاره به سفر قریب الوقوع ریاست جمهوری به استان کرمان گفت: تفاوت سفرهای ریاست جمهور به استان های کشور با سفرهای دولت های قبلی، در این است که عمده مصوبات و پروژه های در این سفرها به تصویب می رسند، که کاملا کارشناسی شده وعمدتا پروژ هایی که دارای ردیف و از پیشرفت فیزیکی مناسب برخوردار باشند، مورد ارزیابی، افتتاح یا تصویب خواهند رسید. ضمن آنکه، اجرای این پروژه‌ها نیز به لحاظ کارشناسی، اولویت های توسعه استان و ضرورت های اجتماعی و در جایگاه خاصی قرار داشته باشند.

رودری تصریح کرد: در سفرهای استانی دولت تدبیر و امید، پروژه هایی مدنظر هستند که در کوتاه مدت و با اختصاص اعتبار ویژه در مدت زمان معین به بهره برداری رسند، که بر این اساس به لحاظ اولویت گذاری، بخصوص در امور زیرساختی و توسعه ای استان مورد توجه قرار می گیرند به گونه ای که مردم در کوتاه مدت بتوانند از مزایای آن برخوردار گردند. 

این مقام مسئول با بیان اینکه 78 پروژه ملی و ملی استانی در لایحه بودجه سال 95 استان کرمان درج شده است، اذعان کرد: اعتباری بالغ بر 454 میلیارد تومان برای این پروژه‌ها پیش بینی شده است که در سفر رییس جمهور به استان کرمان؛ این بخش از پروژه های ملی و ملی استانی که دارای کد اعتباری و بودجه ای هستند، مورد توجه قرار خواهند گرفت.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان ادامه داد: می توانیم با یک برنامه منظم و با تزریق اعتبار در سال 95 و نهایتا در سال 96، این پروژه‌ها به بهره برداری یا حداقل یک فاز از آنها مورد افتتاح قرار گیرد.

وی اظهار کرد: حوزه عمران شهری و عمدتا مباحث مربوط به فاضلاب ها، تامین شبکه های برق و توسعه بخش کشاورزی از قبیل کمک فنی، اعتباری و اجرای عملیاتی آب و خاک و تهیه طرح اجرای مقابله با بیابان زدایی از دیگر برنامه‌هایی است که مورد توجه رییس جمهور در این سفر قرار خواهد گرفت.

رودری با اشاره به مهمترین پارامترهایی که در سفر ریاست جمهوری مورد توجه است، تصریح کرد: بحث منابع آبی از قبیل تکمیل سدها، خطوط انتقال آب، تامین آب شرب شهر کرمان و ارتقای کیفیت آب شهرهای استان از مهمترین پارامترهایی است که در سفر ریاست جمهوری به استان کرمان به آنها پرداخته خواهد شد.

وی با اشاره به بخش علمی و فرهنگی سفر رییس جمهور به استان کرمان نیز افزود: کمک به مصلی ها و مساجد، مجتمع های فرهنگی و هنری و مراکز دانشگاهی، تکمیل فضاهای آموزشی، کتابخانه ها، آمفی تئاتر و ... از جمله پیشنهاداتی است که استان در سفر رییس جمهور خواهد داشت.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به اینکه بعد از آب مهمترین مساله حمل و نقل می باشد، اذعان کرد: حمل و نقل نقش کلیدی در توسعه و به عبارتی رگ های حیاتی توسعه است و بر این اساس نیز در سفر رییس جمهور به استان کرمان، حوزه حمل و نقل ریلی و هوایی نیز در نظر گرفته خواهد شد.

رودری در پایان با تاکید بر اینکه بیشتر توجه استان به پروژه های نیمه تمام و دارای سابقه هستند که بتوان با تزریق اعتبار در سال جاری یا 96 به بهره برداری برسند، می باشد، خاطر نشان کرد: بخش ورزش و جوانان، مشارکت پذیری بخش خصوصی، ارتقای منابع بانکی و کمک به فعال سازی و پویا سازی واحدهای نیمه فعال سطح استان از دیگر برنامه‌های استان کرمان در سفر رییس جمهور و هیات دولت خواهد بود.