کد خبر: 80630

به منظور تشریح آینده استان کرمان صورت گرفت؛

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به آنکه، با تحقق نرخ هشت و نیم درصدی اقتصادی در برنامه ششم توسعه، 30 درصد سطح معیشت در استان ارتقا پیدا خواهد کرد، گفت: با توجه به آنکه ما میراث‌گذارن نسل آینده هستیم، باید در برنامه توسعه ششم بتوانیم برای صنایع فرو دستی در سطوح مختلف متناسب با زیر ساخت ها و قابلیت های منطقه ای برنامه‌های مناسبی را تنظیم کنیم.

به گزارش کرمان خبر به نقل از ایسنا دکتر "جعفر رودری"  با بیان این مطلب که متاسفانه درآمد یا تولید سرانه استان کرمان نسبت به سطح ملی در سطح پایین تری قرار دارد، گفت:  سهم استان کرمان از تولید سرانه ملی با لحاظ نفت حدود 80 درصد و اگر نفت را خارج نماییم، کمتر از 90 درصد می باشد.

وی ادامه داد: برای اینکه این عقب ماندگی استان را جبران نماییم، باید نرخ رشدی را برای افزایش تولید و توسعه اقتصادی پیش بینی کنیم که بالاتر از سطح ملی باشد. بر این اساس، طبق قابلیت سنجی و ظرفیت سنجی صورت گرفته، 8.5 درصد نرخ رشد اقتصادی در برنامه ششم توسعه اقتصادی برای استان کرمان در نظر گرفته شده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به 8.5 درصد نرخ رشد کل اقتصاد، از کدام بخش ها محقق خواهد شد، اظهار کرد: پیش بینی شده است که 5.7 واحد درصد نرخ رشد اقتصادی استان کرمان از طریق سرمایه گذاری جدید و 2.8 واحد درصد آن از طریق ارتقای بهره وری تکمیل شود.

وی با بیان آنکه ارتقای بهره وری با تکیه بر روش های دانش بنیان و بهبود روش های تولید صورت خواهد گرفت، تصریح کرد: پیش بینی می شود که بر اساس این نرخ رشد، سالانه 37 هزار فرصت شغلی بتوانیم ایجاد کنیم، بطوریکه نرخ بیکاری در پایان برنامه توسعه ششم به حدود 7 درصد خواهد رسید.   

تفاوت فاحش استان کرمان با کشور

رودری با اشاره به تفاوت فاحش ساختار بخشی استان کرمان با ساختار موجود کشور، اذعان کرد: بطوریکه سهم 31 درصدی ارزش افزوده استان کرمان در بخش کشاورزی نسبت به متوسط کشور که 12 درصد می باشد، در سطح بالایی قرار دارد.

وی با بیان این مطلب که خلاء های فراوانی در بخش صنعت، معدن و خدمات وجود دارد، افزود: این بدان معنی نیست که در برنامه ریزی‌های خود بخش کشاورزی را نادیده بگیریم اما باید مد نظر داشت که بخش کشاورزی یکی از قابلیت‌های مهم استان کرمان می باشد به گونه ای که از قطب های اصلی کشور در بخش کشاورزی است بطوریکه 8 درصد کل ارزش افزوده بخش کشاورزی کشور در استان کرمان رقم می خورد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان اضافه کرد: با توجه به بیلان منفی 800 میلیون متر مکعب آب مصرفی در این بخش و کمبود منابع آبی استان، نیاز به اصلاح ساختار در بخش کشاورزی را داریم. لذا در برنامه ششم توسعه، افزایش سطح زیر کشت نخواهیم داشت اما به دنبال اصلاح الگوی کشت (کشت گیاهانی که آبخواهی کمتر و ارزش افزوده بیشتر دارند)، استفاده از روش های نوین آبیاری و افزایش سطح زیر کشت گلخانه ای خواهیم بود. 

رودری عنوان کرد: اگر طبق پیش بینی صرفه جویی آب در بخش کشاورزی صورت گیرد، حداقل 10 درصد آب در این بخش که حدود 600 تا 700 میلیون متر مکعب نیز خواهد بود، صرفه جویی صورت می گیرد که از این آب در بخش صنعت که اکنون حدود یک سوم این 10 درصد، مصرف می کند، اختصاص داده می شود و در نتیجه آب مورد نیاز بخش صنعت و خدمات تامین، ضمن آنکه به کشاورزی استان نیز آسیب وارد نمی گردد.

ارزش افزوده بخش صنعت و معدن استان کرمان

این مقام مسئول با اشاره به پتانسیل های بخش صنعت استان، به خبرنگار ایسنا گفت: مهمترین پتانسیل استان کرمان بخش معدنی آن است به گونه ای که 40 درصد کل ارزش افزوده و تولید معادن غیر نفتی در کل کشور، متعلق به استان کرمان است که نشان دهنده جایگاه ویژه استان در کشور می باشد.

وی با بیان این مطلب که بخش معدن از پتانسیل های برنامه ریزی می باشد تا بتوان به وسیله آن حلقه های زنجیره تولید را تکمیل نمود، ادامه داد: استان کرمان یکی از قطب های معدنی در سطح کشور در مقیاس ملی و فرا ملی است که در برنامه ششم توسعه تاکید فراوانی بر توسعه، بهره وری و صادرات ذخایر ارزشمند مس، ذغال سنگ، سنگ آهک، تیتانیوم، کرومیت، سنگ های زینتی و غیره شده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان ابراز کرد: هدف در برنامه توسعه ششم این است که صنایع فرو دست در سطوح مختلف متناسب با زیر ساخت ها و قابلیت های منطقه ای تعریف گردد. بطوریکه یکی از پتانسیل های صنعتی استان بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی است و این بخش به دلیل قابلیت ویژه ای که دارد، می تواند به صورت تاثیر گذار در ارتقا معیشت و جایگاه صنعتی استان نقش آفرین باشد. 

وی با اشاره به دیگر پتانسل ها و ظرفیت های استان کرمان، تصریح کرد: صنایع دستی یکی دیگر از پتانسیل‌های خاص استان کرمان است که مورد توجه می باشد.

رودری در ادامه با بیان اینکه از اهداف مهم دیگر برنامه ششم توسعه ، صنعت گردشگری استان کرمان است، گفت:، کرمان قابلیت های گردشگری کرمان در سطوح مختلف از جمله تاریخی، فرهنگی، چشم اندازهای طبیعی، در کشور شاخص می باشد. همچنین توریست سلامت با توجه به آنکه دانشگاه علوم پزشکی کرمان به عنوان یکی از قطب های بهداشتی و درمانی کشور محسوب می‌شود از دیگر اهداف مدنظر استان کرمان در برنامه ششم توسعه است که می تواند استان کرمان را به عنوان قطب توسعه جنوب شرق کشور معرفی کند. 

کرمان، یک استان استراتژیک

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان در ادامه گفت‌وگو با ایسنا گفت: با توجه به موقعیت جغرافیای استان کرمان به عنوان کریدور ارتباطی «شمال-جنوب» و «شرق-غرب» و وجود 5 فرودگاه و 3 منطقه ویژه اقتصادی در این استان، تکیه بر قابلیت های بازرگانی یکی دیگر از اهداف استان کرمان در برنامه ششم توسعه است و با توجه به برنامه توسعه منطقه مکران در سطح کشور و اینکه استان کرمان به عنوان پس کرانه این منطقه و با توجه به پتانسیل ها و موقعیت استان کرمان، در برنامه توسعه ششم قرار گرفته است، می توان روزهای خوبی را در آینده برای استان کرمان ترسیم کنیم.

خشکی در استان کرمان معنا پیدا کرد

رودری در ادامه به مسئله آب و خشکسالی استان کرمان نیز اشاره کرد و افزود: به مساله آب در برنامه ششم توسعه توجه ویژه ای شده است. بطوریکه تکیه بر منابع آبی که از طریق آبخیزداری، آبخوان داری، احداث سد، مدیریت آب های روان در استان و انتقال آب از حوضه های دیگر مانند انتقال آب از بهشت آباد، دریای عمان و خلیج فارس؛ شده است 

وی با اشاره به آنکه استان کرمان حادثه خیز ترین استان کرمان می باشد، تصریح کرد: متاسفانه حوادث طبیعی از جمله؛ زلزله، طوفان، سیل، سرمازدگی و ... همواره خسارت های فراوانی به استان وارد کرده است، به طوریکه در برخی نقاط خشکسالی به عنوان یک تنگنا در توسعه ابراز وجود می کن، که در برنامه ششم توسعهد برای حل این مشکلات نیز برنامه ریزی‌هایی منظم و جدی صورت گرفته است.

جایگاه جازموریان در برنامه ششم توسعه

این مقام مسئول با اشاره به خشکیدگی جازموریان، به خبرگزاری ایسنا گفت: مهمترین کانون گرد و غبار در سطح کشور، جازموریان می باشد به طوریکه طبق اعلام سازمان منابع طبیعی و جنگل‌های کشور، ریشه 25 درصد ریز گردهای کشور در جازموریان می باشد. 

وی اضافه کرد: استاندار به طور جدی این مساله را از دو مسیر در حال پیگیری می باشد، نخست اینکه، در سطح ملی جایگاهی برای آن تعریف و نگاه ملی به آن معطوف نماید، دیگر اینکه، با یکسری برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت بتوان مشکل جازموریان و ریز گردها را تا حدودی کاست. 

 طرح آمایش سرزمین

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان تشریح کرد: همواره در تدوین برنامه ها باید دو رویکرد داشته باشیم. ابتدا در رویکرد بخشی، باید سهم هر یک از بخش ها بر اساس اولویت، جایگاه و پتانسیل برای تحقق نرخ رشد اقتصادی (8.5 درصد) مشخص شده است. 

وی با اشاره به اشکال این برنامه، ابراز کرد: در این نوع رویکرد، پس از مدتی، عمده توسعه روی یکسری نقاط خاص متمرکز می شود، زیرا عمده رشد و توسعه در نقاطی هدفگذاری می گردد که دارای پتانسیل بیشتر یا با سرمایه گذاری کمتر، رشد اقتصادی بیشتری را به دنبال دارند، در این نوع دیدگاه، یکسری نقاط به حاشیه می روند.

رودری با تشریح طرح آمایش سرزمین، اذعان کرد: کار طرح آمایش سرزمین این است که توازن به لحاظ فضایی برقرار کند، ضمن آنکه به پتانسیل های منطقه نیز توجه داشته باشد و بطور خلاصه در طرح آمایش سرزمین، توسعه پایدار و عدالت سرزمینی بسیار مهم می باشد. 

وی با ابراز تاسف، عنوان کرد: برخی تولیداتی که در گذشته در استان رخ داد، متاسفانه توسعه پایدار راد نادیده گرفته بود. به طور مثال تولید پسته به عنوان کالای مهم و استراتژیک استان مطرح است، اگر با دیدگاه توسعه این برنامه دنبال می شد، حتما مساله کیفیت خاک و منابع آبی نیز در آن مورد توجه واقع می گردید. یعنی علاوه بر اینکه باید به تولید فکر می کردیم، باید به این موارد که خاک را آلوده ننمایم، منابع آب را نابود نکیم، نیز اندیشه می شد.

این مقام مسئول با بیان آنکه نگاه، منافع بین نسلی است، اضافه کرد: ما وارثان عملکرد گذشتگان می باشیم ضمن آنکه ما نیز یک محیط، شرایط و امکانات را برای نسل آینده خود به ارث خواهیم گذاشت. لذا به گونه ای نمی توانیم حرکت کنیم که نسل بعد، از آب و خاک محروم باشند. مساله خام فروشی نفت و معادن در سطح کشور، با این نگاه می باشد. حق نداریم آنچه که خدا در حقیقت در زمین قرار داده است، همه آن را بیرون آورده و به صورت خام بفروش برسانیم. 

علت وقفه طرح آمایش سرزمین

وی با اشاره اینگه در گذشته در برخی نقاط بیش از ظرفیت برداشت و در عین حال پتانسیل برخی مناطق را شناسایی نکرده بودیم، تصریح کرد:باید نگاه آمایشی به برنامه ششم توسعه داشته ایم.

رودری ادامه داد: طرح امایش سرزمین به لحاظ اجرایی باید در سال 86 فاز اول اجرایی و بالافاصله مرحله بعد آن آغاز می‌شد که متاسفانه به دلیل تغییر و تحولی که در سال 84 در سازمان مدیریت برنامه و بودجه اتفاق افتاد، از این سال  در طرح آمایش سرزمین وقفه افتاد و پس از احیای این سازمان؛ فاز دوم مطالعات آمایش را با همکاری جهاددانشگاهی آغاز بکار کردیم

وی ادامه داد: عمده کسانیکه در استان کرمان در طرح آمایش کار می کنند، از اساتید مطرح دانشگاه، سطوح مختلف کارشناسی، بخش های خصوصی و توانمندی اتاق بازرگانی استفاده شده است. اگر چه خروجی کار به طور رسمی منتشر نشده است، اما در تنظیم برنامه ششم توسعه، نگاه توسعه‌ای پایدار و عدالت سرزمینی را لحاظ خواهیم کرد.

رودری در خصوص سند توسعه استان کرمان نیز به ایسنا گفت: سند توسعه استان تقریبا در مرحله نهایی می باشد. قبل از سند توسعه، چشم انداز توسعه استان که در سطح ملی دنبال می گردد، تعریف شده است. چشم انداز استان در دو مقطع 1384 تا 1394 و با بازنگری مجدد از سال 1394 تا 1404 می باشد که به تصویب شورای برنامه ریزی و توسعه استان رسیده است. 

برنامه ششم توسعه، ظرف اقتصاد مقاومتی

وی ادامه داد: در تعیین تکلیفی که مقام معظم رهبری انجام دادند، مشخص شد که برنامه ششم توسعه و اقتصاد مقاومتی دو موضوع جدا از یکدیگر نمی باشند، بلکه برنامه ششم توسعه یک ظرف و قالبی برای اجرایی شدن سیاستهای اقتصاد مقاومتی است.
 
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به آنکه استان کرمان یکسال از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه جلوتر می باشد، اظهار کرد: حدود 90 درصد برنامه های دستگاه ها بسته شده است و مسایل، مشکلات و قابلیت‌های بخش‌ها مشخص شده است. ضمن آنکه می دانیم در کجاها باید سرمایه گذاری انجام گردد و محورهای توسعه استان، چه چیز می باشد؟ 

وی با بیان اینکه، با توجه به طرح مثلث توسعه اقتصادی، استان کرمان پیشرو در تدوین اسناد توسعه‌ای می باشد، تصریح کرد: در بحث توسعه عناصر خاصی دخیل می باشند، از جمله، قوه مجریه، قضاییه و مقننه. ضمن آنکه نهادهای اجتماعی، مدنی، مردمی، سرمایه گذار و کار آفرین نیز تاثیر گذار می باشند. 

رودری تاکید کرد: توسعه از نظر علمی و تئوریک زمانی شکل می گیرد که این عناصر با یکدیگر همراستا و هم افزا باشند ضمن آنکه باید مدنظر داشت که سرمایه اجتماعی نقش اصلی در این همدلی و هم افزایی ایفا می کند. 

وی ابراز کرد: یکی از اهداف اصلی در ایده مثلث توسعه اقتصادی؛ حرکت رو به جلو همه عناصر دخیل در توسعه با یک هم افزایی و همگرایی، است که خوشبختانه در سطح استان همگرایی بسیار خوبی در آحاد مختلف ایجاد گردیده است. 

این مقام مسئول با بیان این مطلب که مساله توسعه در استان کرمان به یک وفاق ملی تبدیل شده است، اذعان کرد: استان کرمان از لحاظ ایجاد اشتغال و فضای کسب و کار در سال 91 در رده سی‌ام کشور بود که اکنون و در آخرین گزارشی که مجلس شورای اسلامی در این راستا اعلام نموده است، استان کرمان جزء 5 استان اول کشور در راستای بهبود فضای کسب و کار می باشد.

وی در پایان با ابراز امیدواری از اینکه، با تحقق نرخ 8.5 درصدی اقتصادی، 30 درصد سطح معیشت در استان ارتقا پیدا خواهد کرد، خاطر نشان کرد: سیاست های اقتصاد مقاومتی یک فرصت بی نظیر برای استان و کشور می باشند که باید با یک وفاق، همگرایی و یک اصل عمومی، همه مردم و مسئولین به سمت توسعه اقتصادی حرکت کنند.