کد خبر: 80723

"با برگزاری انتخابات ریاست و هیئت رئیسه مجلس دهم مشخص خواهد شد که چه کسی پیروز میدان انتخابات مجلس دهم بوده و کدام جناح، اکثریت مجلس دهم است."

به گزارش کرمان خبر به نقل از تسنیم ،هفتم اسفند ماه سال 94 که انتخابات مجلس دهم برگزار شد، تقریبا قریب به اتفاق اصلاح طلب اعلام کردند که اکثریت مجلس دهم تحت اختیار جناح اصلاح طلب قرار گرفته است. حتی برخی از اصلاح طلبان کلیدواژه 200 کرسی را هم بارها به‌کار بردند، به این معنا که اصلاح طلبان 200 کرسی به دست آورده‌اند.

در روزهای نخست با توجه به اینکه هنوز خیلی ترکیب مجلس دهم مشخص نبود، اصلاح طلبان و اصولگریان هر دو مدعی پیروزی قاطع خود در انتخابات بودند و کاندیداهای پیروز هم در سراسر کشور همچنان در حال و هوای شعارهای تبلیغاتی و پیروزی پس از یک رقابت داغ بودند و به‌طور دقیق نمی‌توانست مشخص باشد که در نهایت کدام جناح پیروز شده است.

روند کش و قوس‌دار تعیین پیروز انتخابات اسفند 94، تا هفته‌ها بعد از برگزاری دور نخست انتخابات مجلس دهم و تا بعد از برگزاری انتخابات دور دوم و اعلام نتایج ادامه داشت، تا اینکه جلسات و وزن‌کشی‌های سیاسی - پارلمانی آغاز شد.

اردیبهشت‌ماه سال جاری اما در تهران چند نشست با حضور منتخبان مجلس دهم از جناح‌های مختلف برگزار شد و در یک سو اصلاح طلبان به دور محمد رضا عارف جمع شده و در سوی دیگر میدان، علی لاریجانی پرچم‌ محوریت اصولگریان مجلس دهم را در دست گرفت.

در نشست‌های سیاسی، آمارها هم قابل توجه بود تا جایی که در همایش منتخبان اصلاح طلب و منتخبان اصولگرای مجلس دهم که 18 اردیبهشت ماه در تهران و به‌طور همزمان برگزار شد، اصولگرایان اعلام کردند که  تعداد منتخابان حاضر در نشست‌شان 154 منتخب بوده و این منتخبان، برگه حضور و غیاب را امضا کرده‌اند و 27 منتخب مجلس دهم نیز اعلام کرده‌اند که قصد حضور در نشست را داشته‌اند اما به دلایل شخصی، امکان حضور در نشست را نیافته‌اند ولی اعلام حضور تلفنی کرده‌اند.

در دیگر سوی پایتخت، همزمان با نشست اصولگرایان، اصلاح‌طلبان هم همزمان اعلام کردند که 150 منتخب مجلس دهم در نشست‌شان حضور یافته‌اند. سر جمع آماری که آن روز اصولگرایان و اصلاح طلبان دادند، نشان می‌دهد که"331 منتخب مجلس دهم" در هر دو نشست حضور یافته بودند، حال اینکه مجلس فقط "290 نماینده" دارد.

مجلس نهم، روز 7 خرداد ماه جاری رسما به کار 4 ساله خود پایان داده و قرار است 8 خرداد ماه، مجلس دهم رسما آغاز به کار کند. طبق برنامه قرار است که 8 خرداد مراسم افتتاحیه مجلس دهم برگزار شده و احتمالا روز 9 خرداد، تکلیف رئیس و هیئت رئیسه مجلس دهم مشخص شود.

93 روز از برگزرای دور نخست انتخابات مجلس و تعیین تکلیف مجلس دهم گذشته است و حالا تکلیف پیروز انتخابات مجلس دهم در کشاکش "اعلام پیروزی‌های متعدد" توسط جناح‌های مختلف، با برگزاری انتخابات ریاست و هیئت رئیسه مجلس دهم مشخص خواهد شد که چه کسی پیروز میدان انتخابات مجلس دهم بوده و کدام جناح، اکثریت مجلس دهم است.

انتهای پیام/