کد خبر: 80788

بیش از ۷۰ اندیشمند آمریکایی در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری این کشور از وی خواستند در سفر روز جمعه خود به هیروشیمای ژاپن با بازماندگان بمباران اتمی دیدار و از آنها عذرخواهی کند.

به گزارش کرمان خبربه نقل از پایگاه خبری «تروث اوت»، امضا کنندگان این نامه ضمن حمایت از سفر باراک اوباما به هیروشیما، خواستار اقدام بیشتر وی برای تحقق وعده کاهش تسلیحات هسته‌ای شدند که رئوس آن در سخنرانی او در سال 2009 در پراگ اعلام شد.

در بخشی از این نامه آمده است: دیدار با «هیباکوشا» بازماندگان بمباران اتمی، و شنیدن سرگذشت آنها تأثیری منحصربه‌فرد در فعالیت ما برای صلح و خلع سلاح جهانی دارد و موجب تقویت راه حل هر کسی برای از بین بردن خطر هسته‌ای می‌شود.

امضا کنندگان این نامه، از امضای معاهده «نیو استارت» با روسیه و توافقنامه هسته‌ای با ایران به‌عنوان دستاوردهای مهم در زمینه کاهش ذخایر تسلیحات هسته‌ای در سطح جهان یاد کردند و از اوباما خواستند به وعده‌ای که در پراگ در رابطه با جهان عاری از تسلیحات هسته‌ای داده بود، احترام بگزارد.

در این نامه که «اولیور استون» و «نوام چامسکی» نیز از امضاکنندگان آن هستند همچنین از اوباما خواسته شد تا برنامه‌های آمریکا برای اختصاص یک تریلیون دلار به تولید نسل جدید تسلیحات هسته‌ای و سیستم‌های پرتاب آنها را متوقف کند و با اعلام کاهش یک‌جانبه و نابودی زرادخانه متشکل از یک‌هزار سلاح هسته‌ای آمریکا، به مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای فراتر از نیو استارت، جان تازه‌ای ببخشد.

امضا کنندگان این نامه از اوباما خواستند از روسیه بخواهد برای امحای کامل زرادخانه هسته‌ای جهان، در برگزاری مذاکرات حسن نیت تصریح شده در معاهده منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای به آمریکا بپیوندد و در مورد خودداری از عذرخواهی و یا گفت‌وگو درباره بمباران‌های اتمی (ژاپن) که حتی «آیزنهاور» و ژنرال‌هایی مانند مک‌آرتور، آرنولد و ... آن را برای پایان دادن به جنگ لازم ندانستند، تجدید نظر کند.

انتهای پیام/*