کد خبر: 80805

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان:

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: متاسفانه قبح دود و به خصوص قلیان در جامعه ریخته شده است.

به گزارش کرمان خبر به نقل از ایسنا / دکتر"نوذر نخعی" شامگاه گذشته هفتم خردادماه در مراسم جشن کمپین مردمی"نفس بِکِش" با شعار "قلیان سَمی برای سلامت خانواده" و اجرای طرح "گلدان به جای قلیان" که به همت انجمن دانش ورزان جوان و همکاری معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان برگزار شد، اظهار کرد: سازمان های مردم نهاد همواره بازوی محکمی برای دولت بوده اند.

وی افزود: با همت سمن ها ومشارکت خود مردم می توان گام های موثری در عرصه های مختلف برای جامعه برداشت و یکی از این قدم ها که امروزشاهد آن هستیم فعالیت در راستای آسیب های اجتماعی و به ویژه دخانیات و قلیان است.

نخعی سپس با بیان اینکه متاسفانه قبح دود و به خصوص قلیان در جامعه ریخته شده است، تصریح کرد: اگر امروز ما جلوی استعمال قلیان در جامعه را بگیریم و بار دیگر مصرف آن به ویژه در بین جوانان امری ناپسند جلوه کند در واقع جلوی مصرف کودکان و نسل آینده جامعه را نیز گرفته ایم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: متاسفانه مراکز عرضه قلیان در سطح شهر و استان کرمان زیاد شده اند در حالیکه بسیاری از این مراکز فاقد مجوزهستند، ازاین رو در صورتیکه گزاشی از فعالیت آنها به ما داده شود و چنانچه مامورین ما مشاهده کنند با آنها برخورد و پلمب خواهند شد.

وی سپس به سیگار اشاره کرد و افزود: به علاوه نمایش دخانیات در سوپرمارکت ها و فروشگاه ها ممنوع است و صاحبان مغازه ها حق در ویترین گذاشتن دخانیات و تبلیغ مارک های مرتبط را ندارند و چنانچه مردم با شماره 190 تماس بگیرند با خاطیان برخورد خواهیم کرد.

نخعی خاطرنشان کرد: امیدوارم همه افراد جامعه در قبال چنین آسیب هایی خود را مسوول بدانند و مصرف کنندگان قلیان نیز به این نتیجه برسند که کارهای زیادی را می توان جایگزین قلیان و درنهایت سلامت خود و همه افراد جامعه را تضمین کرد چراکه عقل سالم در بدن سالم است.

یادآوری می شود: در مراسم جشن کمپین نفس بکش و طرح جایگزینی گلدان به جای قلیان، طوماری توسط مسوولین و مردم به امضا رسید؛ متن این طومار چنین است" ما امضا کنندگان این طومار خواستار زندگی سالم در هوایی بدون دود کشنده قلیان هستیم و از مسئولین می خواهیم با هماهنگی با یکدیگر و جدیت در انجام امور محوله زمینه های شکل گیری جامعه ای سالم و عاری از آلودگی های دخانی را برایمان به ارمغان آورند و همگی با هم تلاش می کنیم تا قلیان ها را به گلدان تبدیل کنیم و فرزندانمان را در مسیر سلامتی و تفریح سالم قرار دهیم."