کد خبر: 81234

رضا اسماعیلی از گردآوری و انتشار ۶۰۰ سرود انقلابی حمید سبزواری که تاکنون به صورت پراکنده در آرشیو صدا و سیما و نهاهای فرهنگی بوده است در قالب مجموعه ای مدون خبر داد.

به گزارش کرمان خبر به نقل از تسنیم/رضا اسماعیلی شاعر از جمع‌آوری مجموعه سرودهای انقلابی مرحوم استاد سبزواری برای نخستین‌بار خبر داد و گفت: مرحوم سبزواری بارها در زمان حیات چه به صورت شفاهی و چه به صورت مکتوب در مقدمه برخی آثارش گفته بود که ای کاش این 600 سرود انقلابی‌اش که در آرشیو صدا و سیما به صورت پراکنده موجود است، در قالب مجموعه‌ای مدون منتشر می‌شد که البته در زمان حیاتش این آروز محقق نشد.

وی ادامه داد:  پس از درگذشت استاد، در دیدارهایی با خانواده استاد، این اشتیاق که  آرزوی استاد برآورده شود وجود داشت، بنابراین با صدا و سیما و نهادهای سهیم در تولید این سروده های انقلابی وارد مذاکره شدیم.

اسماعیلی افزود: همچنین جلسات مشورتی با آهنگسازان و خواننده‌هایی چون گلریز، شاهنگیان و ... برای شناسایی سرودها برگزار و سرودها تفکیک شد.

وی ادامه داد: جمع‌آوری این سرودها رو به پایان است و ما در تلاش هستیم تا مجموعه را شهریور ماه همزمان با سالروز شعر و ادب فارسی منتشر کنیم.

اسماعیلی با اشاره به مجموعه کلیات حمید سبزواری که از سوی وی و چند شاعر دیگر در دست آماده سازی برای انتشار است گفت: همچنین به اتفاق حسین اسرافیلی و مصطفی محدثی خراسانی در حال بازخوانی آثار استاد سبزواری هستیم و قرار است تمامی اشعار منتشر شده و منتشر نشده استاد در قالب مجموعه‌ای با عنوان کلیات به چاپ  برسد.

بنا به گفته اسماعیلی مهمترین ویژگی این مجموعه تفکیک اشعار استاد بر اساس قالب های شعری است که برای نخستین‌بار انجام می‌شود و قرار است توسط سازمان بسیج هنرمندان منتشر شود.

اسماعیلی همچنین از احتمال انتشار مجموعه 600 سرود انقلابی حمید سبزواری در قالب مجموعه کلیات  و در کنار سایر اشعار خبر داد و گفت: این احتمال نیز وجود دارد که این سروده‌ها به صورت مستقل منتشر شود.

انتهای پیام/

 

ادامه اخبار