کد خبر: 81323

پیشگیری سطح یک این است که افراد آسیب اجتماعی ندیده و معلول نشوند و برای این اتفاق باید فرد، جامعه و خانواده در این زمینه کار کنند.

به گزارش کرمان خبر  فریبا بریمانی مدیرکل دفتر توانمندسازی خانواده و زنان بهزیستی صبح امروز در مراسم افتتاحیه مرکز حمایتی - آموزشی کودک و خانواده موسسه خیریه بچه‌های آفتاب کرمان اظهار داشت: پیشگیری سطح یک این است که افراد آسیب اجتماعی ندیده و معلول نشوند و برای این اتفاق باید فرد، جامعه و خانواده در این زمینه کار کنند.

وی افزود: اگر فردی آسیب اجتماعی دید، باید در مرحله پیشگیری ثانویه کار کرده و مشکل را برطرف کنیم تا به وضعیت نرمال برگردد و کار در این زمینه بسته به هر شرایط و اقلیم متفاوت است.

بریمانی تصریح کرد: وظیفه داریم، برای واکسینه کردن فرزندان در مقابل آسیب‌های اجتماعی، مهارت‌های زندگی را به آنها آموزش بدهیم و این آموزش‌ها باید از کودکی آغاز شود.

وی بیان داشت: برای کمک به خانواده‌های آسیب دیده نیاز به همکاری همه سازمان‌های مردم نهاد و گروه‌ها داریم و در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد به بازتوانی خانواده کمک کنیم.

مدیرکل دفتر توانمندسازی خانواده و زنان بهزیستی با اشاره به اینکه اعتیاد، مشکلات زیادی را به دنبال دارد، اظهار کرد: یکی از دلایل اصلی طلاق اعتیاد همسر است و به دنبال آن بچه‌های طلاق و مشکلات بعدی را داریم.

وی افزود: بی‌توجه رد شدن از کنار این مسائل، ضربه‌ای است که به تک‌تک ما خواهد خورد و نمی‌توانیم بگوییم دولت کاری بکند، باید همه دست به دست هم دهیم تا از آلام همه افراد کم کنیم.

بریمانی تصریح کرد: خوشحال هستیم که دستگاه‌های اجرایی، سازمان‌های مردم نهاد، خیران، دانشگاه‌ها به سازمان بهزیستی کمک می‌کنند و کار جمعی نتیجه خیلی بهتری دارد.

وی تصریح کرد: مراکز آموزشی - حمایتی از مراکز مورد نیاز در کشور هستند تا بچه‌های کار بتوانند ساعتی را آسوده در این مراکز گذرانده و از آموزش و غذای گرم برخوردار شوند.

مدیرکل دفتر توانمندسازی خانواده و زنان بهزیستی کشور گفت: وظیفه داریم هم به افراد آسیب دیده کمک کرده و هم آنها را رها نکنیم، این افراد با برنامه‌های تخصصی به راحتی بازتوانی می‌شوند.

وی افزود: در هر شرایطی سعی بر این است که فرزندان با خانواده زندگی کنند و اصلاً قصد نداریم که بچه‌ها را از خانواده جدا کنیم و در مراکز روزانه این شرایط فراهم است و بچه‌ها شب را در کنار خانواده باشند