کد خبر: 81371

کارنامه سیاه منافقین/2

از‌‌ همان سال‌ها با آنکه تحت سرپرستی خواهران بزرگوارش بود؛ اما سعی داشت به خودش متکی باشد، به همین جهت در مغازه‌ای مشغول به کار شد.

به گزارش کرمان خبر /شهید علیجان همتی‌فر در سال ۱۳۲۲ در زرند کرمان متولد شد. در دو سالگی مادر و در پنج سالگی نعمت داشتن پدر را از دست داد. از‌‌ همان سال‌ها با آنکه تحت سرپرستی خواهران بزرگوارش بود؛ اما سعی داشت به خودش متکی باشد، به همین جهت در مغازه‌ای مشغول به کار شد. در کنار کار به علت علاقه وافر به کتاب و مطالعه، مصر بود تا زود‌تر از موعد مقرر ِ مدرسه، خواندن را بیاموزد. به همین جهت روزنامه‌ای را تهیه می‌کرد و هر از چند گاهی از مشتری‌هایی که به مغازه می‌آمدند حروف نوشته شده در روزنامه را می‌پرسید تا کاملا با حروف الفبا آشنا شود. به طوری که تا زمان شهادتش بیش از ۴۰۰۰ جلد کتاب مطالعه کرد. بعد از مدتی در یک کودکستان مشغول به کار شد که سال‌ها بعد به علت پشتکار فروان در کار‌ها، رئیس‌‌ همان کودکستان شد.

 

شهید همتی‌فر خدمت سربازی‌اش را در کرمان گذراند و تحصیلاتش را تا مقطع فوق‌لیسانس در رشته مدیریت دولتی ادامه داد. در سال ۱۳۴۷ ازدواج نمود که صاحب یک فرزند دختر و دو فرزند پسر شد. قبل از پیروزی انقلاب اسلامی همچون دیگر مردم به مبارزه با رژیم منحوس پهلوی پرداخت و لحظه‌ای دست از مبارزه بر نداشت. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و با شروع تعارض‌های رژیم بعث عراق به جنوب کشورمان، به عنوان فرمانده گردان امام علی(ع) لشگر 41 ثارالله و معاون گردان 408 غواص لشگر 41 ثارالله کرمان به کارزار جنگ تحمیلی شتافت. از سوابق کاری‌اش می‌توان به معاون مشاور امور اداری و مالی مخابرات که بعد‌ها رئیس بخش تلگراف و تلفن استان کرمان شد، اشاره کرد؛ اما همه فعالیت‌های شهید همتی‌فر در همین سطح محدود نمی‌شود بلکه ایشان هم‌زمان با کار و امرار معاش و شرکت در جبهه‌های نبرد، با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همکاری وسیعی داشت و همچنین یکی از اعضای موسس تشکیل کمیته انقلاب اسلامی کرمان و مشاور و معتمد دادستان کرمان بود.

 

همین فعالیت‌های شبانه‌روزی و صادقانه شهید باعث شد تا خاری بر چشم منافقین و دشمنان اسلام باشد و بار‌ها مورد تهدید قرار گرفت؛ اما‌‌ همان‌طور که رفتار انسان دوستانه شهید زبان زد دوست و آشنا بود، حتی در برابر توهین‌های بی‌شرمانه و تهدیدهای بی‌شمار منافقین نیز با رویی باز با آنان مواجه می‌شد. تحمل فعالیت‌ها و در کنارش رفتار محترمانه شهید باعث شد تا منافقین پس از چندین بار سوقصد به جانش، سرانجام در ساعت ۰۶:۰۵ صبح ۲۱ آذرماه ۱۳۶۳ نقشه شوم خود را عملی کنند و ایشان را در حالی که هر روز پیاده به سمت محل کار خود می‌رفت، ناجوانمردانه به شهادت برسانند.

 

ادامه اخبار