کد خبر: 81432

گزارش/

حملات تند جنتی، حسابی به‌مذاق بوقچی‌های اپوزوسیون خوش آمد. آنان با آب‌‌وتاب افاضات حضرت ایشان را پوشش دادند.تخریب روحانیون برای دولت چه‌دستاوردی دارد؟

به گزارش کرمان خبر به نقل از خبرگزاری دانشجو، «در مسأله‌ی حجاب، عده‌ای... فقط ظاهر کوچه و خیابان‌ها را نگاه می‌کنند، بعد هم می‌گویند پس وزارت ارشاد چه کار می‌کند که این وضعیت جامعه است!؟ ما هم باید بپرسیم که این همه نهادهای فرهنگی که در کشور است، چه‌کار می‌کنند؟» علی جنتی روز یکشنبه در هتل انقلاب تهران، عملاً از پذیرش مسؤلیت ناهنجاری‌های مختلف فرهنگی جامعه شانه خالی کرد. اگرچه قبلاً در همان همایش گفته بود: «وزارت ارشاد یک وزارت‌خانه‌ی حاکمیتی است که نظارت و برنامه‌ریزی می‌کند و مجوزهایی را برای فعالیت‌های مختلف صادر می‌کند.» سرآخر وظیفه‌ی آقای وزیر چیست؟ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کلاً چه می‌کند؟

 

 

جنتی از تخریب روحانیون به‌دنبال چیست؟

جنتی در ادامه‌ی دورهمی ارشادی‌ها، توپ را در زمین روحانیون انداخت: «ما فقط۵۰ هزار عالم در قم داریم. در همه‌ی حوزه‌های علمیه شهرهای کشور خانم ها و آقایان تحصیل می‌کنند و در هر مناسبتی که پیش می‌آید، این همه مُبلغ اعزام می‌کنیم، پس چرا وضعیت این‌طوری است؟ بیش از 800 امام جمعه در کشور داریم که هر جمعه در خطبه‌های نمازشان مردم را به تقوا دعوت می‌کنند، یا چند هزار مسجد در کشور داریم که وظیفه هدایت جامعه را به عهده دارند؛ این‌ها چه کار می‌کنند؟!»

 

حملات تند آقای وزیر علیه روحانیون، حسابی به مذاق بوقچی‌های اپوزوسیون خوش آمد. آنان با آب‌ و تاب افاضات حضرت ایشان را با تیترهایی از قبیل «بی سابقه‌ترین حملات علیه حوزه‌های علمیه» پوشش دادند. چرا؟ تخریب روحانیون و حوزه‌های علمیه برای دولت تدبیر چه دستاوردی خواهد داشت؟ به نظر نمی‌رسد دست‌کم شخص آقای رییس‌جمهور به اعتبار لباس هم که شده، از افاضات جنتی خوشنود باشد. آن هم در آستانه‌ی انتخابات! آن هم درست در روزهایی که دولت برای جلب آرای مراجع هر کاری می‌کند. روحانی با گل به‌خودی جنتی چه خواهد کرد؟  

 

ماجراهای جنتی و اتاق‌های بولتن‌ساز

آقای وزیر روز یکشنبه وِل‌کُن معامله نبود! جنتی که به نظر می‌رسید در میان کارمندان زیردستش حسابی سرِ ذوق آمده، ادامه داد: «ائمه‌ی جمعه و دلسوزان جامعه نکاتی را مطرح می‌کنند؛ ما می‌دانیم به‌خاطر علاقه به ارزش‌های انقلاب و اسلام است. ولی دلیل اینکه "نکات غیرواقعی" طرح می‌کنند این است که به اخبار "برخی سایت‌ها" اعتماد می‌کنند.» وی در ادامه تلویحاً حضرات علما را به بی‌خبری متهم کرد و افزود: «اگر تمام اصحاب سایت‌ها و مطبوعات را عادل می‌دانید حداقل تحقیق کنید ببینید خبر درست است یا نه! بعد واکنش نشان دهید.» چرا جنتی خیال می‌کند روحانیون مملکت بی‌اطلاع هستند؟ چرا علمای اَعلام، سخنان دولتی‌ها را نمی‌پذیرند؟ منظور آقای وزیر از "برخی سایت‌ها" چیست؟ شاید خبرگزاری دانشجو!  

 

 

جنتی البته پاسخ داد؛ وی در ادامه با اشاره به اتاق‌های فکری که علیه دولت و مشخصاً این وزارت‌خانه، "بولتن‌سازی" و "جریان‌سازی" می‌کنند، گفت: «من آن اتاق‌های فکر را می‌شناسم!»

 

ارشاد دولت روحانی دقیقاً چه‌ می‌کند؟

«کل بودجه فرهنگی کشور ۷۱۰۰ میلیارد تومان است. با اینکه بودجه وزارت ارشاد امسال افزایش پیدا کرده با سازمان‌های تابعه‌اش مجموعاً هزار میلیارد تومان است.» خوب پول هم که ندارند! دیگر چه؟ جنتی افزود: «ارشاد یک وزارت‌خانه حاکمیتی است که نظارت و برنامه‌ریزی می‌کند و مجوزهایی را برای فعالیت‌های مختلف صادر می‌کند.» خبر خوب این‌که بالأخره روز یکشنبه آقای وزیر مسؤلیت چیزی را پذیرفت؛ صدور مجوزهای فرهنگی! اگرچه تا پیش از این معتقد بود ارشاد کُلاً کاره‌ای نیست و مُعضلات و ناهنجاری‌های فرهنگی ناشی از کم‌کاری روحانیون و ائمه‌ی جمعه است؛ پول هم نیست البته.

 

ماجراهای وزیری که می‌خواهد نظارت و برنامه‌ریزی کند/ به‌رنگ آلبالو!

وزیر فرهنگ و ارشاد دولت یازدهم معتقد است تنها مأموریت وزارتخانه‌اش نظارت و برنامه‌ریزی و صدور مجوز است. وی البته درباره‌ی نقش مجوزهای صادره از جانب ارشاد، در به‌وجود آمدن ناهنجاری‌های فرهنگی توضیح نداد. دم غنیمت است البته؛ همین که جنتی صدور مجوزها را هم از چشم روحانیون و ائمه‌ی جمعه ندانست، جای شکر دارد. مسؤلیت پذیری آقای وزیر ستودنی است.

 

 

جنتی البته پیشتر به تحرکات ارشاد برای تخریب نهاد خانواده و فروپاشی آن، اعتراف کرده است. از جمله درباره‌ی فیلم مستهجن «50 کیلو آلبالو»، که وی درباره‌اش گفته بود: «این فیلم، فروپاشی و سقوط خانواده را ترویج می‌کند و با آرایش نامناسبِ بازیگران الگوی نامناسبی ارائه می‌دهد؛ بنابراین من شخصاً مخالف اکران این فیلم هستم.» آلبالو البته روی پرده رفت. روی پرده ماند؛ و سیزده میلیارد هم فروخت. آقای وزیر در این‌باره گفته بود: «کسانی که مجوز آن را داده‌اند و منتخب وزارت ارشاد هستند، مسؤل اکران این فیلم هستند. این از اشتباهات آنان است.»

 

بامزه آنکه چنان‌چه گفته می‌شد، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر به قم و در دیدار با مراجع عظام، بابت ساخت و نمایش این فیلم مستهجن عذرخواهی کرده بود. با این همه روز یکشنبه وی تقریباً تمام کاسه-کوزه‌ها را بر سر همان حضرات مراجع و شاگردانی که تربیت کردند، شکست. سفر آینده‌ی آقای وزیر به قم دیدنی است! او این بار چگونه تحرکات ضدفرهنگی ارشاد روحانی را توجیه خواهد کرد؟ اصلاً آیا مراجع قم وی را بار دیگر به حضور می‌پذیرند؟