کد خبر: 81632

نکته جالب هجمه رسانه‌های به‌اصطلاح اصلاح‌طلب؛ سابقه آنها در مسائل مشابه است. کسانی که روزگاری منتقدان برجام را به خاطر نگاه امنیتی مسخره می‌کردند، حالا دلواپس ۴ تا هواپیمای کشور هم‌پیمان شده‌اند.

چند نشست و برخواست پرسر و صدا. بمب‌افکن‌های روس پس از بلند شدن از پایگاه نوژه همدان حلب را بمباران کردند؛ اما ترکش‌هایش واشنگتن را نگران کرد، تل‌آویو را لرزاند و برخی‌ها ایرانی‌ها را هم به حرکت انداخت. عده‌ای دلواپس امنیت کشور شده‌اند و دم از نقض قانون اساسی می‌زنند. آیا واقعا استفاده جنگنده‌های روس از پایگاه هوایی ایران خلاف قانون اساسی است؟ چرا برخی علم دلواپسی بلند کرده‌اند؟ همکاری نزدیک ایران و روسیه در سوریه چه پیامی برای دنیا دارد؟

 

از تأسف آمریکایی تا شیطنت انگلیسی

«تاسف‌بار است» این واکنش آمریکایی‌ها به خبر استفاده روس‌ها از پایگاه شهید نوژه همدان برای بمباران ترویست‌ها در سوریه بود. خبری که به سرعت در به تیتر اول رسانه‌های داخلی و خارجی تبدیل شد و واکنش‌های متفاوتی را به دنبال داشت.

شبکه سلطنتی انگلیس بلافاصله پس از انتشار این خبر با تبلیغات پر حجم تلاش داشت اینگونه القا کند که ایران دست به اقدامی کم نظیر زده و حضور جنگنده‌ها روس در همدان خلاف قانون اساسی است. خطی که در ایران هم روزنامه‌های اصلاح‌طلب «آرمان» و «اعتماد» دنبال کردند. اظهار نگرانی «فلاحت‌پیشه» درباره نقض اصل١٤٦ قانون اساسی دست‌مایه این رسانه‌ها برای مخالفت با این اقدام شد.

فلاحت‌پیشه البته جواب سوالش را از رئیس مجلس گرفت. او در پاسخ شنید: «براساس اصل ١٤٦ قانون اساسی استقرار هرگونه پایگاه نظامی و خارجی در کشور ممنوع است و باید توجه داشت ایران پایگاهی در اختیار کشوری قرار نداده است و اینکه با روسیه به عنوان متحد در مسائل منطقه مانند سوریه همکاری داریم به این معنا نیست که ما پایگاه به روسیه از نظر نظامی داده‌ایم و اگر در رسانه‌ها کسی این را مطرح کرده است موضوع تکذیب می‌شود.»

 

اس 400 به همدان می‌آید؟

حاشیه‌سازی جنگنده‌های روس اما به داخل ایران محدود نبود و رسانه‌های مختلف دنیا به تحلیل حضور بمب‌افکن‌های روس در همدان پرداختند. پایگاه خبری «دبکا فایل» وابسته به وزارت جنگ رژیم صهیونیستی به نقل از منابع اطلاعاتی و نظامی خود مدعی شد روسیه قصد دارد در پایگاه هوایی نوژه واقع در 50 کیلومتری شهر همدان در غرب ایران سامانه دفاعی اس 400 را مستقر کند و این کار را برای دفاع از جنگنده‌های خود انجام می‌دهد که به تازگی از این پایگاه به سمت سوریه برای حمله به مواضع تروریست‌ها پرواز کرده‌اند. این پایگاه هممچنین ادعا کرده که با توجه به تعمیق همکاری‌ای استراتژیک میان تهران و مسکو تنها یک گام برای ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه برای رسیدن به ائتلاف ایرانی روسی و ترکی باقی مانده است و این گام سفر رجب طیب اردوغان به تهران است تا بر سر یک بسته نظامی میان تهران و آنکارا به نتیجه برسند.

خبر استقرار اس-400 در همدان به سرعت تکذیب شد. علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره ادعای «دبکا فایل» گفت: سایت های صهیونیستی مطالب خلاف اعتبار عنوان می کنند، در کل هیچ استقراری توسط روسیه در خاک جمهوری اسلامی صورت نگرفته است.

 

محور شرارت جدید

در ادامه واکنش‌ها به حضور جنگنده‌های روس در ایران، پایگاه اینترنتی تایم در گزارش نوشت: «به نظر می‌رسد آمریکا و متحدانش با «محور شرارت» جدیدی در خاورمیانه مواجه هستند. محوری که از ایران، روسیه و سوریه تشکیل می‌شود. پس از آن که ایران به روسیه اجازه داد از یکی از پایگاه‌هایش برای حمله به اهدافی در سوریه است»

 

پایگاه نوژه، امن‌ترین مکان برای بمب‌‎افکن‌های روس

روزنامه روسی وزگلیاد هم در مطلبی نوشت: برخی افراد هواپیماهای راهبردی روسیه را رهگیری کرده و اطلاعات مربوط به این هواپیماها را در اختیار شبه نظامیان و تروریست ها قرار می دهند. ترجیح می دهیم انگشت اتهام را به سوی کسی نشانه نرویم ولی تروریست ها و مخالفان که به آنها پیوسته‌اند، توانسته‌اند از تیررس جنگنده های روسی مخفی شوند. این یکی از دلایلی بوده است که روسیه تصمیم گرفته تا از پایگاه هوایی همدان به عنوان پایگاهی برای حمله به اهداف گروه های تروریستی در سوریه استفاده کند. این روزنامه روسی درباره دلایل دیگر استفاده روس‌ها از پایگاه هوایی شهید افزود: امتیاز دیگر استفاده از پایگاه هوایی همدان توسط هواپیماهای جنگنده روسی این است که این پایگاه هوایی در منطقه‌ای واقع شده است که در برابر حملات موشک‌های کروز کاملا امن است.

 

بازی خرس‌ها در زمین مقاومت

در داخل کشور هم برخی رسانه‌ها و شخصیت‌ها از حضور جنگنده‌های روس در ایران استقبال کردند. «حسین شمسیان» عضو شورای سردبیری روزنامه کیهان در کانال تلگرامش نوشت: «به خدمت گرفتن توان روسیه علیه داعش و النصره در جنگ راهبردی سوریه،یک هنر است ونقطه مقابل آن، بازی در پروژه آمریکا علیه محور مقاومت است.این درس ظریف سلیمانی،درجنگ نامتقارن برجام است.»

«مهدی محمدی» کارشناس مسائل سیاسی هم در یادداشتی کنایه‌آمیز نوشت: «استفاده روسیه از پایگاه هوایی همدان برای عملیات در سوریه، برای آنها که تحولات راهبردی را از دیدگاهی تاریخی تعقیب می کنند، درس های بی نظیری دارد. مهم ترین درس این است که شاید برای نخستین بار در تاریخ یکصد سال گذشته این منطقه، یک ابرقدرت نظامی، به هزینه خودش، در نبردی درگیر شده که متعلق به ماست؛ آن هم پس از آنکه یک سردار ایرانی، رهبر کهنه کار آن را فقط در یک جلسه، به یک جمع بندی دوران ساز رسانده، آن هم در حالی که شاید، پیش تر، خلاف آن می اندیشیده است. گاهی ذکاوت این است که آدمی بداند به چه چیز باید افتخار کند و به چه چیز نباید!»

 

بی‌خیال‌ها دلواپس می‌شوند

در آن سوی میدان اما منتقدان هم فعال بودند. برخی دلواپس زیر سوال رفتن قانون اساسی جمهوری اسلامی شده‌اند برخی هم می‌گویند نکند روس‌ها از فعالیت‌های نظامی ایران جاسوسی کنند. آش آنقدر شور شده که «فرهمند علیپور» خبرنگار فراری و همکار «بی بی سی فارسی» در کانال تلگرامش نوشت: « شعار "نه شرقی، نه غربی " حکومت ایران هم زمانی زنده شد و یک دفعه حامیان سینه چاکی پیدا کرد،  (حتی کسری ناجی در بی بی سی، جالب اینکه تا دیروز همه این شعار را لعن میکردند، آنهم شعاری که متعلق به دوران دو قطبی جنگ سرد بود) که ایران به کمک روسیه آمد، تا روسیه به کمک ایران بیاید ، تا با افراطی های گردهم آمده در سوریه علیه دولت متحد ایران و روسیه در دمشق مقابله کنند و اِلا زمانی که حکومت ایران به کمک آمریکا آمد تا به حمایت از دولت ربانی بیایند و افراطی های طالبان را در کابل و افغانستان سرنگون کنند و ایران نقشی غیر قابل إنکار در این زمینه بازی کرد ( رجوع کنید به مستند ایران و غرب ساخته شده توسط سرویس جهانی بی بی سی ) کسی از "نه شرقی، و نه غربی" حکومت ایران هیچ یادی نکرد!! »

نکته جالب هجمه رسانه‌های به‌اصطلاح اصلاح‌طلب؛ سابقه آنها در مسائل مشابه است. کسانی که روزگاری منتقدان برجام را به خاطر نگاه امنیتی مسخره می‌کردند، حالا دلواپس ۴ تا هواپیمای کشور هم‌پیمان شده‌اند. آن هم هواپیماهایی که باید در دالان‌های هوایی مشخصی پرواز کنند. دم خروس حمایت آقایان از بازرسی بدون ضابطه آزانس در نقاط حساس کشور و  پیوستن ایران به معاهده‌هایی مانند گروه ویژه اقدام مالی(FATF) را باور کنیم یا سروصدای این دلواپسی امروزشان برای امنیت کشور!

حضور جنگنده‌های روس در ایران در درجه اول نشان‌دهنده بازگشت دوباره روس‌ها به عرصه میدانی سوریه است. آنها که اسفند سال گذشته با دل بستن به آتش‌بس حضور کم‌رنگی در عرصه میدانی سوریه داشته‌اند با شکست مذاکرات صلح آمده‌اند تا در میدان جنگ کار را تمام کنند. به نظر می‌رسد رسانه‌ای شدن این ماجرا هم یک تاکتیک رسانه‌ای برای افزایش نیروهای محور مقاومت باشد از یک‌سو و اعلام عمومی افزایش مناسبت تهران-مسکو از سوی دیگر باشد.

خبرگزاری دانشجو