کد خبر: 81650

رییس کل دادگستری استان کرمان از برگزاری کارگاه آموزشی تبیین مبانی و اصول حقوق بشر اسلامی در کرمان خبر داد و گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران اولین نظامی است که تمام مقررات و قوانین خود را بر اساس اسلام پیاده کرده و می‌کند و مدعی یک نظام عادلانه، همه‌جانبه و کارآمد است

به گزارش کرمان خبر /یدالله موحد امروز در کارگاه آموزشی تبیین مبانی و اصول حقوق بشر اسلامی ضمن عرض خیرمقدم به شرکت‌کنندگان در این کارگاه عنوان کرد: امروز دادگستری استان کرمان مفتخر به میزبانی معاون دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه می‌باشد که قطعا حضور ایشان در استان کرمان موجب خیر و برکت خواهد بود.

وی با اشاره به اهمیت فوق‌العاده‌ مسائل مربوط به حقوق انسان‌ها و عدالت در جامعه خاطرنشان کرد: برای این نظام بسیار مهم است که الگویی صحیح و مطابق با موازین اسلامی را در رابطه با حقوق بشر و با عدالت قضایی به جهان ارائه دهد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان افزود: از ابتدای انقلاب تا کنون گام‌های بلندی در جهت اصلاح قوانین و مقررات کشور با رویکرد حمایت و تثبیت ارزش‌ و کرامت ذاتی انسانی خصوصا در نظام قضایی و رویه‌های قضایی برداشته شده است به ویژه در قوانین مجازات اسلامی و دادرسی کیفری که  هر دو جدیدالتصویب و در مرحله اجرا قرار دارند و پیام اصلی این قوانین ارزش نهادن به کرامت انسانی بر اساس حقوق بشر اسلامی است.

موحد از اهداف برگزاری این نشست را تبیین مبانی و اصول حقوق بشر اسلامی عنوان کرد و بیان داشت: مقام معظم رهبری در دیدار رئیس مسئولان قوه قضاییه در سال جاری و در هفته قوه قضاییه در فرازی از فرمایشاتشان بیان کردند یکی از وظایف قوه قضاییه احیای حقوق بشر اسلامی در سطح جهان است و تاکید کردند: « حقوق بشری که غرب می‌گوید بر مبنای غلطی تنظیم شده است و لازم است حقوق بشر اسلامی با پایه‌های متقتن و عقلانی در افکار عمومی جهان و مجامع حقوقی تبیین و پیگیری شود».

وی یادآور شد: همکاران قضایی و سازمان بسیج حقوقدانان استان بر اساس اوامر مقام معظم رهبری دبیرخانه‌ای تحت عنوان حقوق بشر اسلامی تاسیس و در اجرای منویات مقام معظم رهبری کارهای ارزشمندی را در سطح استان آغاز کردند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان تاکید کرد: لازم است به حقوق شهروندان و کرامت انسانی توجه شود و رویه‌ها عادلانه‌تر و با موازین و ارزش‌های اسلامی و مبانی مورد قبول اسلام انطباق داشته باشد و اجازه ندهیم به علت بی‌توجهی، عدم اطلاع از قوانین اسلامی و عدم توجه به روابط اجتماعی این بخش به گونه‌ای مدیریت شود که نظام سیاسی را زیر سوال برده و اسلام را هدف قراتر دهد.

شایان ذکر است کارگاه آموزشی تبیین مبانی و اصول حقوق بشر اسلامی با حضور خسرو حکیمی، معاون دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه برگزار شد.

 

ادامه اخبار