کد خبر: 81695

افغانستانی‌های مقیم کرمان در گلایه نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب اسلامی اظهارداشتند که مهاجرین توسط مقامات استانی و آموزش و پرورش در تنگنا هستند و این مسئولان خلاف دستور رهبری عمل می‌کنند.

کرمان خبر/ در حالی که چندی قبل رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران دستور ثبت‌نام مهاجرین اعم از دارا و فاقد مدارک شناسایی در مدارس دولتی را صادر کردند؛ شورای وزیران نیز این دستور را بصورت قانون درآورد. 
سپس این قانون طی مراحلی تبدیل به بخشنامه و شیوه‌نامه ثبت‌نام مهاجرین در مدارس دولتی شد و در اختیار ادارات آموزش و پرورش و مدارس دولتی قرار گرفت. 
این در حالی بود که اخباری در مورد بخشنامه اداره آموزش و پرورش استان کرمان مبنی بر دریافت شهریه از مهاجرین توسط مدارس دولتی منتشر شد که با اعتراضات و واکنش‌هایی نیز روبرو شد. 
به همین دلیل، جمعی از مهاجرین افغانستانی مقیم کرمان نامه‌ای از وضعیت تحصیلی فرزندانشان در این استان به رهبر معظم انقلاب اسلامی نوشتند که متن کامل آن را در زیر مطالعه می‌کنید: 
 

محضر مبارک حضرت آیت‌الله خامنه‌ای 
رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران 
با سلام و تحیت و عرض ادب 
سلام گرم ما را از طرف همه فرزندان و برادران و خواهران مهاجر افغانستانی‌تان در ایران، به ویژه استان کرمان، شهر کریمان پذیرا باشید. 
به خاطر داریم که در سال 1384 وقتی به این استان سفر کرده بودید، در مصلای امام علی (ع)، مهاجرین افغانستانی در کنار برادران ایرانی خود به سخنان شما گوش می‌دادند و آرزوی دیدار با شما را داشتند؛ اما توفیق دیدار برایشان میسر نشد و همچنان امیدواریم این دیدار برای مهاجرین در این خطه از ایران اسلامی نیز فراهم شود. 
حضرت آقا، ما جمعی از دانشجویان، فرهنگیان و فعالان مسائل مهاجرین افغانستانی ساکن استان کرمان از حمایت‌های شما از مهاجرین افغانستان بسیار متشکریم. البته این حمایت‌های شما برای ما تازگی ندارد و آن را سال‌ها از شما دیده‌ایم و می‌شناسیم. 
همانا نگاه شما، همان نگاه آرمانی پیر جماران و رهبر کبیر ایران اسلامی، امام خمینی (ره) است. 
بدون شک دستور و امر شما مبنی بر تکریم و آموزش کودکان افغان که فرمودید: «هیچ کودک افغانستانی، حتی مهاجرینی که به صورت غیرقانونی و بی‌مدرک در ایران حضور دارند، نباید از تحصیل باز بمانند و همه آنها باید در مدارس ایرانی ثبت‌نام شوند.» از همان نگاه دوراندیشانه نشأت می‌گیرد. 
این خبر همه ما را بسیار خوشحال کرد و کودکانی را که هیچ‌گاه خواب مدرسه رفتن را نمی‌دیدند، به زندگی امیدوار ساخت. 
پدر مهربان همه مهاجرین افغانستانی، ما شما را نه تنها پرچم‌دار ایران اسلامی، بلکه پرچم‌دار امت و بلاد اسلامی می‌دانیم و به زیستن در فضای جمهوری اسلامی ایران، شکرگزاریم. 
در استان کرمان و دیار کریمان، مهاجرین افغانستانی از سوی مسئولان استانی و آموزش و پرورش در تنگنا قرار دارند. 
شورای آموزش و پرورش استان با تصویب مصوبه‌ای به شماره 3800/20875/1033 در مورخه 1395/05/04 (پیوست) دانش‌آموزان غیرایرانی را ملزم به پرداخت شهریه کرده است و از ثبت‌نام آنها تا پرداخت کامل این وجوه خودداری می‌کند، در حالی که این امر، مخالف دستور شما و مصوبه (ات52163ه) شورای محترم هیأت وزیران است که در آن به برابری دانش‌آموزان افغانستانی و ایرانی تا سطح دیپلم در پرداخت شهریه تاکید شده است. 
ما امیدواریم که با عنایت و توجه حضرتعالی، این مانع برای فرزندان مهاجران برداشته شود. 
با تشکر 
جمعی از دانشجویان، فرهنگیان، طلاب، سربازان مدافع حرم و فعالان جامعه مهاجر افغانستانی در استان کرمان

 

تسنیم