کد خبر: 81715

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان پیگیری و راه اندازی طرح کنترل و ساماندهی اتباع بیگانه را امری مفید و موثر در پیشگیری از ربایش در استان دانست و خواستار همکاری دستگاههای ذیربط در اجرا شدن این طرح شد.

به گزارش کرمان خبر محمد باقر اسلامی صبح امروز در حاشیه دیدار با مسئول اداره اموراتباع بیگانه استان  ضمن تشکر از همکاری اداره کل اتباع بیگانه استان کرمان در ساماندهی ورود و خروج اتباع بیگانه به استان، اظهار داشت: حضور اتباع افغانی غیرمجاز موجب پدیده هایی همچون حاشیه نشینی و تغییر بافت فرهنگی در بعضی مناطق، تغییر فرهنگ کار ، افت ضریب امنیت اجتماعی از طریق جرایم سازمان یافته، جعل، قاچاق انسان شده است.

وی  با اشاره به گزارش های  آدم ربائی و گروگانگیری در سطح استان، انگیزه  اکثر این ربایش ها را اخاذی از اتباع بیگانه علی الخصوص افاغنه در سطح استان دانست.

این مقام قضایی در خصوص موازی کاری دستگاه‌ها و نهاد‌ها در فعالیت‌های فرهنگی اظهار داشت: دستگاهها و نهادهای زیادی در مسایل پیشگیری مشغول هستند ولی به خاطر اینکه به صورت جزیره ای کار صورت می‌گیرد و هر کدام از این دستگاه‌ها و نهاد‌ها به صورت مستقل عمل می کنند بنابراین  اثر قابل توجه و ملموسی به دنبال ندارد.

وی تصریح کرد : امید است در سال جاری با اجرای برنامه انجام اقدامات پیشگیرانه برای ورود و خروج اتباع بیگانه غیر مجاز با اولویت جرم آدم ربایی، با همکاره اداره کل اموراتباع و مهاجرین خارجی بتوان شاهد برداشته شدن گامهای بلندی در راستای پیشگیری و کاهش جرایم و آسیب های اجتماعی در این عرصه شد.

شایان ذکر است با هدف بررسی مشکلات و تبعات ناشی از ترددهای غیر مجاز اتباع و مهاجرین خارجی در استان کرمان جلسه ای با حضور معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری ، مسئول اداره اموراتباع بیگانه استان و جمعی از کارشناسان دو مجموعه در محل اداره اتباع بیگانه استان کرمان برگزار شد.