کد خبر: 81946

این سوگواره همراه با برنامه های متنوع و آموزنده با استفاه از حضور قریب به 150 روحانی و مبلغ و با هدف شناسایی مقام و منزلت امام حسین علیه السلام به منظور بصیرت افزایی برای مردم برگزار می شود.

به گزارش کرمان خبر  حجت الاسلام سیدرضا فاطمی معاون اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان صبح امروز  در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: برنامه های اداره کل اوقاف و امور خیریه در ماه محرم با عنوان "سوگواره بصیرت عاشورایی" در بیش از 90 بقعه و امامزاده سراسر استان کرمان برگزار می شود.


وی افزود:  این سوگواره همراه با برنامه های متنوع و آموزنده با استفاه از حضور قریب به 150 روحانی و مبلغ و با هدف شناسایی مقام و منزلت امام حسین علیه السلام به منظور بصیرت افزایی برای مردم برگزار می شود.

فاطمی با اشاره به اینکه شعار امسال این سوگواره "انی اُحامی ابدا عن دینی" برای تقویت باورهای دینی و پاسداری و جانفشانی در راه آرمان های دینی است، تصریح کرد: یکی از ویژه برنامه های این سوگواره تجمع بزرگ عاشوراییان صبح و عصر امروز در 32 بقعه متبرکه و امامزاده با عنوان "لبیک یا حسین(علیه السلام)" با حضور هیئت های عزاداری و سخنرانی است.

معاون اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان گفت: یکی دیگر از ویژه برنامه ها، همایش شیرخوارگان حسینی است که روز جمعه 16 مهرماه مصادف با پنجم محرم با همکاری هیئت های مذهبی و هیئت امنای بقاع متبرکه در 23 بقعه و امامزاده برگزار خواهد شد.

وی افزود: همایش نوجوانان حسینی نیز با عنوان "احلی من العسل" با همکاری اداره کل آموزش و پرورش در 25 بقعه و امامزاده سراسر استان روز شنبه ششم محرم برگزار می شود.

فاطمی اظهار کرد: در روزهای تاسوعا، عاشورا و شام غریبان در بیش از 90 بقعه و امامزاده و مساجد زیر نظر اداره کل اوقاف برنامه های ویژه ای همراه با عزاداری، سخنرانی و مداحی برگزار خواهد شد.

وی در ادامه تصریح کرد: برخی تلاش کردند نامی از تاسوعا و عاشورا نباشد و منابع مالی زیادی هزینه کردند، اما نشد و تلاش آنها برای کمرنگ کردن این روزها نتیجه نداد.

فاطمی تصریح کرد: تاسوعا و عاشورا مانند بازاری هستند که هرکس به میزان توان توشه یک روز یا یک سال خود را از آن خریداری می کند و تاسوعا و عاشورا مردم را با علاقه به اهل بیت به میدان می آرود که هر کس به اندازه همت خود توشعه معنوی از آن می گیرد.

وی تاکید کرد: این روزها تنها متعلق به شیعیان نیست و حتی غیرمسلمانان به امام حسین علیه السلام ارادت دارند.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان گفت: در روز سوم شهادت سالار شهیدان مصادف با 12 محرم و سالروز شهادت امام سجاد علیه السلام تجمع بزرگ "رهروان زینبی" را با شعار لبیک یا زینب سلام الله علیها در 30 امامزاده و بقعه متبرکه سراسر استان کرمان با حضور بانوان برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از برنامه های امامزادگان در ماه محرم برپایی خیمه های معرفت است، بیان کرد: آسیب های اجتماعی فراوانی در جامعه وجود دارد که بخش عمده این آسیب ها به دلیل عدم تحکیم بنیان خانواده است.

فاطمی افزود: خیمه های معرفت با حضور سه تا چهار روحانی متخصص برگزار می شود که بخشی از کار آنها مربوط به تحکیم بنیان خانواده است و در این خیمه ها غرفه های مشاوره خانواه، پاسخگویی به مسائل شرعی، تبلیغ چند رسانه ای، عفاف و حجاب و "همه واقف باشیم" در برخی از امامزادگان برپا می شود.

وی بیان کرد: همچنین همایش "نهضت بیداری همراه با خطبه های علوی" در 11 آبان ماه همزمان با ورود کاروان اسرای کربلا به شام در 30 بقعه و امامزاده استان کرمان برگزار می شود.

معاون اوقاف کرمان با اشاره به برگزاری مراسم ویژه اربعین حسینی در بقاع متبرکه و امامزادگان استان گفت: اداره کل اوقاف استان عضو ستاد اربعین است که به همراه خراسان جنوبی معین استان سیستان و بلوچستان می باشند.