کد خبر: 81963

فرمانده نیروی انتظامی استان کرمان /

فرمانده نیروی انتظامی استان کرمان گفت: کار نیروی انتظامی و شهرداری، مکمل یک‌دیگر است و هرچه‌قدر بتوانیم ارتباط و تعامل بین دو دستگاه را بیش‌تر کنیم، موجب خدمت‌رسانی مطلوب‌تر به مردم، ارتقای امنیت اجتماعی و ارایه‌ی خدمات موردنیاز به مردم خواهد شد.

سردار بنی اسدی‌فر در حاشیه‌ی آیین تجلیل شهردار کرمان از فرماندهان و عوامل نیروی انتظامی استان اظهارداشت: فعالیت ما در حوزه‌ی حفظ و ارتقای امنیت اجتماعی است و کار شهرداری هم ارایه‌ی خدمات شهری در بخش‌های مختلف است؛ بنابراین، کار نیروی انتظامی و شهرداری، مکمل یک‌دیگر است و هرچه‌قدر بتوانیم ارتباط و تعامل بین دو دستگاه را بیش‌تر کنیم، موجب خدمت‌رسانی مطلوب‌تر به مردم، ارتقای امنیت اجتماعی و ارایه‌ی خدمات موردنیاز به مردم خواهد شد.
وی با تأکید بر قرار دادن انرژی دو دستگاه نیروی انتظامی و شهرداری در یک‌جهت گفت: سعی کرده‌ایم منطقی و دوستانه با تمام ارگان‌ها، سازمان‌ها، نهادها و به‌ویژه شهرداری کرمان ارتباط و تعامل داشته باشیم؛ ضمن این‌که هم‌کاران ما در حوزه‌ی کلانتری‌ها، پاسگاه‌ها و رده‌های تخصصی، بیش‌ترین ارتباط را با شهرداری دارند و روزانه چند ده مورد ارتباط بین رده‌های انتظامی و نیروهای شهرداری برقرار می‌شود؛ بنابراین، چون جهت‌ها و اهداف یکی است، باید یه سمتی برویم که بتوانیم از ظرفیت هم‌دیگر در جهت خدمت به مردم استفاده کنیم.
سردار بنی‌اسدی‌فر افزود: مردم ولی‌نعمت ما هستند و حق مردم این است که خدمات خوبی بگیرند، امنیت مطلوبی داشته باشند و در یک شرایط خوب زندگی خود را شرافت‌مندانه اداره کنند و خدا را شکر می‌کنیم که این تعامل مثبت، هماهنگی و هم‌پوشانی که منجر به هم‌افزایی قابل قبولی شده، وجود دارد.
وی ادامه داد: البته کم‌وکاستی‌هایی، هم در حوزه‌ی کار ما و هم در حوزه‌ی شهرداری وجود دارد که ناشی از یک‌سری محدودیت‌هاست و به‌دنبال این هستیم تا کم‌وکاستی‌ها را به حداقل برسانیم و با کمک یک‌دیگر، نقاط ضعف را برطرف کنیم و از ظرفیتی که در اختیار یک‌دیگر قرار می‌دهیم، تهدیدهای اجتماعی، جرایم اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی که وجود دارد را به حداقل برسانیم.
فرمانده نیروی انتظامی استان کرمان درباره‌ی مقابله با حاشیه‌نشینی نیز تصریح کرد: متأسفانه در گذشته به‌دلیل بی‌توجهی برخی ادارات متولی، حاشیه‌نشینی‌هایی در شهر کرمان ایجاد شده، اما اکنون، با تعامل بین شهرداری و نیروی انتظامی و هم‌چنین دستگاه قضایی، در تلاش هستیم تا حاشیه‌نشینی را محدود کنیم.
سردار بنی‌اسدی‌فر با بیان این‌که اقدامات ما زمانی مشروعیت پیدا می‌کند که پشتوانه‌ی قضایی داشته باشد، گفت: سعی کرده‌ایم براساس دستوراتی که دستگاه قضایی صادر می‌کند، با اعمال قانون، حاشیه‌نشینی را محدود کنیم؛ چراکه حاشیه‌نشینی‌ای که هیچ‌گونه قوانین و ضوابطی بر آن حاکم نباشد، زمینه‌ی مفاسد متعددی را فراهم می‌کند که به ضرر جامعه است؛ بنابراین، سعی می‌کنیم با محدود کردن حاشیه‌نشینی، آسیب‌های اجتماعی را به حداقل برسانیم.
وی در عین حال درباره‌ی حاشیه‌نشینی به‌وجود آمده، بیان کرد: در حال حاضر، کاری که می‌توانیم انجام دهیم، حداقل اشراف اطلاعاتی و رصد مسایل اجتماعیِ حاشیه‌نشینیِ موجود است.
فرمانده نیروی انتظامی استان کرمان با بیان این‌که حاشیه‌نشینی یک‌شبه ایجاد نشده است، تصریح کرد: توصیه‌ی ما این است که دستگاه‌های متولی بیش‌تر مراقبت و دقت کنند؛ این ادارات شرح وظایف و اختیاراتی دارند و متناسب با آن باید ورود کنند و اجازه ندهند ساخت‌وساز غیرمجاز انجام گیرد.
سردار بنی‌اسدی‌فر افزود: در نقاطی که در حوزه‌ی شهرداری نیست، مسئولیت به نهادهای دیگر واگذار شده که باید به‌موقع ورود و جلوگیری کنند تا حاشیه‌نشینی ایجاد نشود.
وی ادامه داد: متأسفانه حاشیه‌نشینی، به‌دلیل سهل‌انگاری‌ها و البته مسایل دیگری هم که شاید به صلاح نباشد، مطرح کنیم، ایجاد شده و اگر قرار است این وضعیت سامان‌دهی شود، باید طرح جامعی داشته باشیم.
سردار بنی‌اسدی‌فر بیان کرد: باید افرادی که وضعیت معیشتی مناسبی ندارند، شناسایی شوند و طی یک طرح جامع و مشخصی که زیرساخت‌های لازم را داشته باشد، به‌گونه‌ای اسکان پیدا کنند که هم زمینه‌ی اشراف مناسب وجود داشته باشد و هم بشود حداقل خدمت‌رسانی شهری و بهداشتی را ارایه کرد.
فرمانده نیروی انتظامی استان کرمان با بیان این‌که اکنون مناطق حاشیه‌نشینی مرکز استان، از بدترین روستاهای دورافتاده‌ی استان وضعیت بدتری دارند، گفت: این موضوع نشان‌دهنده‌ی این است که دستگاه‌ها وظیفه‌ی خود را به خوبی انجام نداده‌اند.
بنی‌اسدی‌فر افزود: بخشی از این وظایف به عهده نیروی انتظامی و بخشی به عهده شهرداری است، اما بخش دیگر هم به عهده‌ی سایر دستگاهاست که باید کمک کنند تا بتوانیم وظیفه‌ی خود را به نحو بهتری به انجام برسانیم تا این مشکلات در حاشیه‌ی شهر وجود نداشته باشد.
وی ادامه داد: با وضعیت کنونی، مفاسد زیادی در حاشیه‌ی شهر شکل می‌گیرد که ممکن است ما نیز نتوانیم هیچ اشرافی داشته باشیم؛ بنابراین، فعالیت‌هایی که بعدأ در جهت کشف مفاسد انجام می‌گیرد، هزینه‌بر خواهد بود، اما اگر بر مبنای سیاست‌گذاری مناسب، برنامه‌ریزی و اعمام قانون شود، مشکلات ما هم کم‌تر خواهد بود.
فرمانده نیروی انتظامی استان کرمان در عین حال خاطرنشان کرد: البته براساس برآوردی که مطرح شده، وضعیت کرمان بهتر از بقیه‌ی استان‌هاست و هماهنگی و تعامل بین‌بخشی بین دستگاه‌ها وجود دارد تا هرجا که به صلاح و مصلحت مردم باشد، یک‌صدا وارد شویم و مشکلات را پی‌گیری کنیم.
بنی‌اسدی‌فر در ادامه، با تشکر از شهردار کرمان و سایر مدیران و نیروهای شهرداری که در هفته‌ی نیروی انتظامی هم‌کاری و تعامل خوبی با نیروی انتظامی داشتند، گفت: از شهردار محترم کرمان، معاونان شهردار و شهرداران مناطق که خدمات شهری را به مردم ارایه می‌کنند و با تلاش در جهت ارتقای فرهنگ شهروندی، به نوعی در جهت تولید امنیت به نیروی انتظامی کمک می‌کنند، تشکر می‌کنم. 
وی افزود: از مردم خوب کرمان هم استدعا می‌کنم قانونمند باشند و هم‌چنین به شهرداری و رده‌های خدماتی کمک کنند؛ چراکه اگر هم‌کاری باشد، ما توفیقاتی خواهیم داشت، اما اگر هم‌کاری مردم نباشد، مطمئنأ هیچ توفیقی حاصل نخواهد شد.