کد خبر: 82170

ششمین روز آلودگی هوا؛

رئیس سبز پوش محیط زیست، این روزها که مردم نفسشان از آلودگی هوا تنگ شده، در کانال تلگرامی خود آورده است پدیده‌ای که این روزها با آن مواجه هستیم «وارونگی دما» است.

امروز ششمین روزی است که مردم تهران به همراه مردم چند کلانشهر دیگر کشورمان از جمله اصفهان در کیفیت بد هوا و در شرایط ناسالم نفس می‌کشند و این داستان هر ساله پاییز و زمستان در کلانشهرها است با اینکه این داستان هر سال تکرار می‌شود اما دریغ از یک راهکار عملیاتی که حداقل میزان آلودگی را کاهش دهد. 
 
همیشه وقتی صحبت از آلودگی هوا در تهران و سایر کلانشهرها مطرح می‌شود عده‌ای صحبت از ساماندهی و خروج صنایع از شهرها را مطرح می‌کنند و عده‌ای نیز شادمان از وارد کردن بنزین‌های وارداتی مدام از تأثیر این بنزین‌ها در کاهش میزان آلودگی می‌گویند اما اگر این بنزین‌های وارداتی چاره مشکل آلودگی هوا بود پس چرا این روزها بازهم همان قصه هر ساله تکرار می‌شود؟ 
 
امسال موضوع جدیدی نیز از سوی رئیس سازمان محیط زیست مطرح شد و آن هم پیشنهاد تعطیلی یک ماهه مدارس در پاییز یا زمستان بود تا به این ترتیب از میزان آلودگی هوا کم کنند، طرحی که از ابتدای پیشنهاد آن با انتقادات زیادی مواجه شد، تعطیلی یک ماهه دانش اموزان در شرایطی که والدین آنها بر سرکار هستند دغدغه‌های زیادی را ایجاد می‌کند و از طرف دیگر در اینصورت کودکان با والدین خود باید بر سر کار حاضر شوند و این یعنی تردد مجدد دانش آموزان در خیابان‌ها! 
 
به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و نمایندگان مجلس اینگونه پیشنهادات و ابتکارات یک دفعه‌ای که سر بزنگاه مطرح می‌شود و آرامش خانواده‌ها و دانش آموزان را از بین می‌برد نمی‌تواند راهکار حل مشکل آلودگی هوا باشد. تا چه زمانی مسئولان می‌خواهند با درمان‌های موقتی مانند طرح زوج و فرد خودروها از در منازل و افزایش ساعت محدودیت طرح ترافیک و تعطیلی مدارس بحران‌ها را از سر بگذرانند و بازهم سال بعد و تکرار دوباره همین داستان! 
 
در این روزها که مردم بسیاری از کلانشهرها کامشان با دود سیاه تلخ شده است و چشمانشان رنگ آبی را نمی‌بیند رئیس سازمان محیط زیست در کانال تلگرامی خود به تشریح پدیده وارونگی دما می‌پردازد در این پست تلگرامی خانم رئیس آمده است: «پدیده ای که با آن اکنون مواجه هستیم اینورژن یا وارونگی دما نام دارد که با شروع فصل سرما، تغییرات جوی و سکون هوا در سطح زمین موجب تجمع آلاینده ها می شود. با شروع روز و آغاز فعالیت ها، دمای هوای سطح زمین زیاد می شود.
 
این هوای گرم هنگام صعود و حرکت به سمت بالا یا هنگام جا به جایی به وسیله باد با لایه ای هم دما از هوا که توسط تابش خورشید در طبقات فوقانی جو تشکیل شده برخورد کرده و این مانع صعود و تبادل هوا می شود.
 
نتیجه آن تشکیل یک سطح پوششی بالای شهر است که با گذشت زمان و افزایش فعالیت های انسانی به دلیل حبس هوا در زیر این لایه، مانع از بالارفتن مواد آلاینده می شود.
 
در به وجود آمدن چنین پدیده ای، آلاینده ها دخیل نیستند و وضعیت جوی تعیین کننده است. در چنین مواقعی باید با اتخاذ تدابیری که تردد وسایل نقلیه و هر گونه منشاء آلایندگی را کاهش می دهد، از تشدید وضعیت جلوگیری کرد تا اینورژن خاتمه یابد.» 
  
و در آخرین پست اینستاگرامی خانم رئیس هم خاطره‌ای از سفر به شیراز و عکس از دریاچه مهارلو آمده است و هیچ اشاره ‌ای به این روزهای آلوده نشده است! 
 
در حالی مردم کلانشهرها هر روز نفسشان تنگ‌تر می‌شود که محمدعلی شاعری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس معتقد است سازمان محیط زیست از چند روز قبل می‌توانست این موضوع را پیش بینی کند و با برنامه ریزی اقدامات پیشگیرانه کاری کند که هم اکنون وضعیت در شرایط قرمز و بحرانی نباشد! 
 
اما انگار خانم رئیس کارهای واجب‌تری مانند ارائه لایحه مقابله با حیوان آزاری دارد و رسیدگی به موضوع آلودگی هوا را در وظایف خود از قلم انداخته است، ای کاش خانم رئیس پاسخ دهد لایحه مقابله با انسان آزاری و آلودگی هوا را چه زمانی می‌خواهد ارائه دهد؟
مشرق نیوز