کد خبر: 82220

انگیزه‌ پزشک پرحاشیه‌ اصلاح‌طلبان از این قتل چه بوده، هنوز معلوم نیست. ولی همزمانی نقشه‌ قتل با تاسوعای حسینی و موج تخریبی بعد از آن، شانس تصادفی بودن این اتفاق را کمرنگ می‌کند.

پزشک خوش‌خط تبریزی به قتل نامزد و مادربزرگ نامزدش اعتراف کرد. خبر کوتاه بود اما مثل بمب صدا کرد. پیشتر گفته شده بود اعضای خانواده‌ی علیرضا صلحی شب تاسوعا، در اثر خوردن غذای نذری مسموم شدند. پیدا شدن سیانور اما در نمونه‌های پزشکی قانونی قضیه را مشکوک کرد. پلیس برای تحقیقات بیشتر چاره‌ای جز بازداشت آقای دکتر پرحاشیه نداشت. ماجرا چه بود؟ کدام مدارک علیه پزشک تبریزی هستند؟ نام علیرضا صلحی چرا بر سر زبان‌ها افتاد؟

 

 

پشت‌پرده قتل نامزد پزشک تبریزی چیست؟

حتی وزیر بهداشت هم پیام داد؛ بعد از آن‌که خبر قتل مشکوک نامزد و مادربزرگ نامزد پزشک تبریزی با غذای نذری منتشر شد. گفته می‌شد مردی ناشناس با مراجعه به منزل آقای دکتر و گرفتن آمار تعداد افراد خانواده، برای آنها غذای نذری آورده است. غذایی که البته مسموم بود و موجبات مرگ نامزد و مادربزرگ نامزد و بیماری پدر و برادر علیرضا را فراهم آورد. این‌که چطوری آقای صلحی از مخمصه رهید، مشکوک بود. می‌گفتند اصلاً خانه نبوده تا غذای مسموم بخورد.

 

نذری مسموم، آن هم شب تاسوعا کافی بود تا عناصر مغرض و معلوم‌الحال برای تخریب ارزش‌های دینی و مذهبی خلق‌الله دست به کار شوند. گذشته از آن بسیاری از سران و شخصیت‌های اصلاح‌طلب با پزشک پرحاشیه‌ی تبریزی ابراز همدردی کردند. ماه البته خیلی پشت ابر نماند. گفته می‌شود بررسی تصاویر دوربین‌های مداربسته‌ی یکی از کترینگ‌های سطح شهر، آقای دکتر را در حال خرید شام نشان می‌دهد. سندی که می‌توانست از بیخ و بن ادعای «نذری» بودن غذای مسموم را رد کند.

 

علیرضا بیگی، نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی در این‌باره گفته: «در صحبت‌هایی که با مسئولین قضایی داشتیم، به نظر می‌رسد قتل اعضای خانواده پزشک تبریزی از قبل طراحی شده باشد. دکتر صلحی هم به‌عنوان مظنون اصلی قتل خانواده‌اش در بازداشت به سر می‌برد. گزارش مقامات قضایی حکایت از آن دارد که خود این پزشک طراح قتل بوده است.»

 

اعتراف؛ برخی منابع خبری روز گذشته مدعی شدند علیرضا صلحی در جریان بازجویی‌هایش به قتل نامزد و مادربزرگش اعتراف کرده. این‌که انگیزه‌ی پزشک پرحاشیه‌ی اصلاح‌طلبان از این قتل چه بوده، هنوز معلوم نیست. ولی همزمانی نقشه‌ی قتل با ایام تاسوعای حسینی و موج تخریبی بعد از آن، شانس تصادفی بودن این اتفاق را کمرنگ می‌کند. به نظر نمی‌رسد این طرفدار دوآتشه‌ی شجریان تصادفی، نقشه‌ی قتل نامزدش را شب تاسوعا اجرا کرده باشد.

 

پزشک خوش‌خط یا اصلاح‌طلب دوآتشه؛ علیرضا صلحی چرا بر سر زبان‌ها افتاد؟

«"یاد عشاق" شجریان گوش کن؛ روزی یک‌بار ترجیحاً حین استراحت.» پیچیدن همین نسخه‌ کافی بود تا نام علیرضا صلحی بر سر زبان‌ها بیافتد؛ پزشک جویای نام تبریزی که به جای تجویز مُسکن و قرص، بیمارانش را به استماع آلبوم‌های شجریان تشویق می‌کرد. او که یک بهمن ماهی است، در سال ۱۳۶۳ به دنیا آمده و ساکن تبریز است.

 

 

انتشار تصویر نسخه‌ی دیگری که آقای دکتر قبل‌تر برای یکی از بیماران کم‌بضاعتش نوشته هم، خبرساز شده بود. صلحی در آن نسخه خطاب به مسؤل داروخانه نوشته بود: «صاحب این نسخه فردی است که فاقد دفترچه بیمه می‌باشد و بی‌سواد است. بنده به ناچار داروهای ایشان را به شکل آزاد نسخه نمودم. ولی با توجه به اینکه ایشان قطعاً استطاعت مالی جهت داروهایشان را نخواهد داشت، خواهشمندم در صورت امکان بدون آنکه متوجه شوند، تنها مبلغ اندکی از ایشان اخذ نمایید.» بعدتر هم شماره‌ی تلفن همراهش را برای پرداخت هزینه‌ی داروها قید کرده بود.

 

 

گفته می‌شد تصاویر آن نسخه را هم متصدیان داروخانه در شبکه‌های اجتماعی پخش کردند. اگرچه از همان ابتدا قضیه کمی مشکوک به نظر می‌رسید. به‌هرحال اما داستان نسخه‌های متفاوت، صدای شجریان و البته خط خوشی که علیرضا صلحی داشت، خوراک گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی بود. به همه‌ی این‌ها اضافه کنید گرایشات سیاسی آقای دکتر جوان را؛ علیرضا صلحی یک اصلاح‌طلب دوآتشه، دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه آزاد تبریز و البته از اعضای مرکزی حزب اتحاد ملت (همان مشارکت سابق!) شاخه‌ی آذربایجان شرقی هم هست. مطلبی که باعث می‌شد رسانه‌ها و گروه‌های تلگرامی اصلاح‌طلب، برای پزشک خوش‌خط تبریزی سنگ تمام بگذارند.

 

حالا مرغ سحر ناله سر کن!/ مردم چه می‌گویند؟

افشای پشت‌پرده‌های قتل مشکوک خانواده‌ی پزشک پرحاشیه‌ی اصلاح‌طلبان، کلی صدا کرد. شبکه‌های اجتماعی پر بود از واکنش‌های کاربرانی که می‌کوشیدند با زبان طنز، دروغ‌بافی‌ها درباره‌ی نذری اباعبدالله را نقد کنند. یکی از کاربران فضای مجازی نوشته بود: «نذری امام حسین انسان‌ساز است برادر من نه انسان‌کُش! پزشکی که با تجویز شجریان معروف شده بود، به قتل همسر و مادربزرگ زنش اعتراف کرد؛ حالا مرغ سحر ناله سر کن!»

 

«خبرگزاری دولت همچنان نمی‌خواهد دست از سر غذای نذری برداره. آخه عزیز من! وقتی خودت می‌نویسی طرف متهم به قتله چرا باز میزنی غذای نذری؟ یعنی اون پزشک اصلاح‌طلب نذر کرده بود برای قتل همسرش؟!» این‌ها را کاربر دیگری ذیل تصویری از کانال تلگرامی خبرگزاری ایرنا نوشته بود.

 

 

کاربران دیگری اما ریاکاری و بی اخلاقی رسانه‌های اصلاح‌طلب را در زیر سؤال بردن نذری امام حسین(ع)، نقد کردند. در ادامه بعضی از این پیام‌ها را مطالعه می‌کنید: «کانال‌های اصلاح‌طلب تا چند روز پیش می‌گفتن خانواده‌ی پزشک تبریزی با نذری مسموم فوت کردن و اینو کرده بودن بهونه‌ی تمسخر و تخریب؛ حالا طرف اعتراف کرده خودش قاتل بوده!»

 

 

تعلقات پزشک پرحاشیه‌ی تبریزی و ارادتش به شجریان، سوژه‌ی طنز برخی دیگر از کاربران فضای مجازی شد. از جمله کاربری نوشته بود: «پزشکی که برای بیمار خود گوش دادن به "جان عشاق" شجریان را تجویز کرده بود به قتل همسرش اعتراف کرد! زین پس بجای عبارت جان عشاق، بفرمایید "جان اموات"» کاربر دیگری هم نوشته بود: «میگن قراره برای پزشک تبریزی قبل از مجازات، علی‌الحساب روزی ده بار آهنگ‌های شجریان رو برعکس پخش کنن!» دیگری هم نوشته بود: «جا داره شجریان به افتخار پزشک تبریزی یه آهنگ بخونه: "برنج ات را زمین بگذار!"»