کد خبر: 82629

مدیر کل آموزش پرورش استان کرمان/

مدیر کل آموزش پرورش استان کرمان گفت: ایفای نقش رهبری آموزشی در مدارس، لازمه کیفیت بخشی به فعالیت و برنامه هاست.

به گزارش کرمان خبر/ "محمد محسن بیگی" در همایش استانی برنامه تعالی مدیریت مدرسه در  استان کرمان خاطر نشان کرد: ایفای نقش رهبری آموزشی در مدارس، لازمه کیفیت بخشی به فعالیت و برنامه هاست.

وی اظهار کرد: اگر بخواهیم نگاه جامعی به مدیریت داشته باشیم مدیریت هنوز نتوانسته تعریف جامع و واحدی از خودش ارائه کند، زیرا مدیریت فرایندی  ثابت، راکد و ساکن نیست، بلکه دائما در حال شکوفا شدن، پیشرفت و تعالی است.

محسن بیگی تصریح کرد: مدیریت فرایندی مبتنی بر مطالعه، شناخت، برنامه ریزی، سازماندهی، رهبری، کنترل، نظارت و ارزشیابی است.

مدیر کل آموزش و پرورش استان کرمان با بیان اینکه مدیریت در مدارس سخت ترین و حساس ترین نوع مدیریت است اذعان داشت: مدیران موفق در حوزه های دیگر نمی توانند به خوبی در مدارس مدیریت کنند، زیرا  نیروی انسانی در بعضی از دستگاه ها یک رابط است اما ابزار کار مدارس انسانی است که با فرمان، دستورالعمل و تکلیف نمی توان بر او مدیریت کرد.

محسن بیگی از مدیریت بر اساس «زور و استبداد»  و «تنبیه و تشویق» به عنوان نمونه های از مدیریت نام برد و افزود: این نمونه  از مدیریت ها پایدار  نیستند و در مدارس جواب نمی دهند.

وی با تاکید بر اینکه مدیر مدرسه باید نقش رهبری آموزشی داشته باشد گفت: مدیریت مبتنی بر نفوذ همان رهبری آموزشی است  و یک پله از مدیریت بالاتر می باشد که اگر مدیریت در مدارس به رهبری آموزشی تبدیل شود دستیابی به اهداف آموزشی و پرورشی آسان تر می شود.

محسن بیگی  خاطر نشان کرد: گاهی اوقات مدیریت ها تحت تاثیر حضور افراد قرار می گیرند، اما اگر مدیریت مبتنی بر نفوذ و رهبری باشد افراد خود را در فرایند مدیریت سهیم می دانند و برای موفقیت سیستم با جان و دل فعالیت می کنند.

مدیر کل آموزش و پرورش استان کرمان با بیان اینکه وقتی می گوییم مدیریت فرایند است باید هر روز خود را با مطالعه و پژوهش بروز رسانی کنیم،  در حوزه سازمانی اهداف را بشناسیم، در حوزه برنامه ریزی راههای رسیدن به اهداف را بررسی کنیم و توجه ویژه ای به نیروی انسانی جهت رسیدن به اهداف سازمانی داشته باشیم.

محسن بیگی  با بیان اینکه  معلمان به تنهای  منابع انسانی مدارس نیستند بلکه دانش آموزان رکن اصلی در حوزه مدرسه هستند اظهار کرد: مدیران مدارس حلقه اتصال تمام عوامل انسانی در حوزه تعلیم و تربیت هستند.

وی فرهنگ سازی را  از رسالت های مهم آموزش و پرورش دانست وزبا عنوان این سوال که آیا فرهنگ سازی از بالا به پایین و دستورالعملی انجام می شود: گفت: فرهنگ آنچیزی است که در مدارس می بینیم و باید در راستای اصلاح آن حرکت کنیم.

محسن بیگی مقبولیت را لازمه ایفای نقش رهبری آموزشی دانست و بیان کرد: بخشی از مقبولیت با علم و دانش بوجود می آید اما بخش اصلی ان زمانی ایجاد می شود که علم و دانش را در عمل نشان دهیم.

مدیر کل آموزش و پرورش استان کرمان خاطر نشان کرد: اگر مدیران مدارس واقعا به عنوان مدیران اهل مطالعه، شناخت، برنامه ریزی، هدایت ، رهبری برنامه ریزی، کنترل و ارزشیابی باشند، اهداف تعلیم و تربیت آسان تر محقق می شود.

همایش استانی برنامه  تعالی مدیریت مدرسه با حضور مدیر کل آموزش متوسطه دوره اول وزارت آموزش و پرورش برگزار شد و در این همایش از 64 نفر از مدیران ممتاز و موفق  مجری برنامه تعالی در مدارس استان تجلیل شد.