کد خبر: 82707

حدود 15 میلیون از جمعیت ایران در معرض تهدید آلودگی خطرناک هوا در مرکز و غرب کشورند که در صورت سهل انگاری، نسل حاضر و بعد تاوان سنگینی در این خصوص خواهند پرداخت.

به گزارش کرمان خبر/خبری توسط نشریه فردای کرمان به نقل از رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در خصوص حل مشکل زیست محیطی  و آب پتروشیمی فجر و لزوم احداث پتروشیمی در کرمان با مقایسه شهر های غربی کشور منتشر شده است.

لطفاً به گزارش زیر با دقت توجه کنید 

امیدوارم یک دهه بعد کرمان وضعیتی مشابه اراک،کرمانشاه، اهواز،سنندج و... نداشته باشد.

شهرمان کرمان:

⭕️آیا میدانید آلوده ترین هوای شهر جهان بر اساس ذرات معلق زیر 10 میکرون کدام شهر است؟ 

این شهر متعلق به ایران است ولی تهران نیست ‼️

طبق گزارش نشریه انگلیسی تایم به نقل از پایگاه کوارتز اهواز آلوده ترین هوای شهری دارای ذرات معلق کمتر از 10 میکرون را داراست.

سنندج در رتبه سوم، کرمانشاه ششم و یاسوج نهم است.

ارومیه رتبه بعدی را داراست. 

 اراک و تهران رتبه های چهارده وپانزده را. در این رتبه بندی دارند.

یک شهر از مغولستان، 2شهر از هند و 2 شهر از پاکستان در میان 10 رتبه اول هستند.

ایران هشتمین کشور هوای آلوده دنیا از نظر آلودگی آلاینده های زیر 10 میکرون است و مغولستان، بوتسوانا، پاکستان، سنگال، عربستان، مصر و امارات از لحاظ این شاخص از ایران آلودگی هوا بیشتری دارند. 

درست است که وضعیت کنونی ناشی از تساهل و بی توجهی به برخی اصول زیست محیطی در دهه های قبل میباشد لکن سوال اینجاست سازمان محیط زیست ایران چه راهبردهای میان مدت و بلند مدت را برای مهار و کاهش آلودگی هوای شهرهای ایران در دهه های آینده تهیه، تدوین، تصویب و در حال اجرا دارد؟

حدود 15 میلیون از جمعیت ایران در معرض تهدید آلودگی خطرناک هوا در مرکز و غرب کشورند که در صورت سهل انگاری، نسل حاضر و بعد تاوان سنگینی در این خصوص خواهند پرداخت. 

شاید آژیر خطرات زیست محیطی صدای بلندی نداشته باشد ولی آسیب های جدی در پی خواهد داشت.