کد خبر: 83065

ذهنیت غالب دانشجویان و عموم مردم از اردوهای جهادی، فعالیت‌های عمرانی است؛ در حالی که این فقط بخشی از فعالیت دانشجویان در اردوهای جهادی است..

به گزارش کرمان خبر، یکی از فعالیت‌هایی که در سال های اخیر بین دانشجویان برای سپری کردن ایام تعطیلی شهرت پیدا کرده، اردوهای جهادی است؛ اما ماهیت آن با اردوهای دانشجویی زمین تا آسمان تفاوت دارد.

 

دانشجویانی که یک ترم یا بعضا یکسال درس خوانده‌اند و خسته از تحصیل، نیاز به استراحت و تفریح دارند، برای شرکت در اردوهای جهادی سر و دست می‌شکنند؛ این دانشجویان در حالی که می‌توانند تعطیلات نوروز را در کنار خانواده باشند و یا از تعطیلات تابستان به عنوان یک فرصت شغلی و اقتصادی خوب استفاده کنند، به محروم‌ترین مناطق استان که حتی از امکانات اولیه زندگی اعم از آب و برق و گاز محرومند سفر می‌کنند.

 

ذهنیت غالب دانشجویان و عموم مردم از اردوهای جهادی، فعالیت‌های عمرانی است؛ در حالی که این فقط بخشی از فعالیت دانشجویان در اردوهای جهادی است؛ گروه های جهادی در دانشگاه‌های کشور، با هدف‌های متنوعی راهی مناطق محروم می‌شوند.

 

گروه های جهادی در قالب‌های عمرانی، فرهنگی و درمانی به مناطق محروم استان سفر می‌کنند و با ساخت مسجد، مدرسه، درمانگاه، سالن ورزشی و برگزاری کلاس های تربیتی و پرورشی برای کودکان و همچنین ارائه خدامت درمانی به ساکنین منطقه در همان مدت چند روزه اعزام، سهم خود را با هموطن محروم خود قسمت می‌کنند.

 

در آستانه سال نو و در روزهایی که همه در تب و تاب خریدهای نوروزی و تهیه مایحتاج خود هستند، تعداد یاز دانشجویان در سراسر کشور، با لباس‌هایی خاک آلود به دنبال خدمت صادقانه به صاحبان اصلی انقلاب هستند.

 

اما در کنار دید و بازدیدهای نوروزی، سفرها و لذت از تعطیلات شغلی و درسی در ۱۳ روز اول فروردین، نگاهی کوتاه و گذرا به کسانی که این ایام را به شکل متفاوتی می گذرانند، می‌تواند در نوع خودش جذاب باشد.

 

بعد از گذشت نزدیک به چهار دهه از انقلاب پر شور اسلامی، هنوز مناطقی در گوشه و کنار ایران عزیز پیدا می‌شوند که از ابتدایی ترین امکانات حیات یک خانواده، محروم هستند و کاری برای آن‌ها نمی‌شود.

 

انگار بدون دخالت و ورود بی منت و خیرخواهانه دانشجویان جهادگر قرار نیست برای مردم این مناطق، قدمی از قدم برداشته شود؛ هرچند تمام دولت‌های بعد از شکل‌گیری انقلاب اسلامی در حد وسع، تلاش خود را برای گسترش آبادانی کرده‌اند؛ اما هنوز جای کار و البته حمایت از فعالیت‌های جهادگونه‌ای از این دست، بسیار است.