کد خبر: 83234

حسن روحانی در گزارش ۱۰۰ روزه‌اش در آذر ۹۲، قراردادهای مسکن مهر را محترم و دولتش را برای تکمیل این پروژه ها متعهد خوانده بود، ولی در این ۴ سال مسکن مهر با انواع الفاظ نامحترم مواجه شد.

به گزارش کرمان خبر/رییس جمهوری پنجم آذرماه سال 92 در یک برنامه زنده تلویزیونی گزارش عملکرد 100 روزه دولت تدبیر و امید را تشریح کرد.

روحانی در بخشی از سخنانش درباره طرح مسکن مهر گفت:«... نکته دیگری را در بحث نقدینگی و تورم عرض کنم، مسکن مهر برای افراد کم‌درآمد جامعه طراحی شد. همه گفتیم کار خوبی است و هیچ کس نمی‌تواند منکر شود که ساخت مسکن برای مردم کار بسیار بزرگ و ارزشمندی است و هیچ کس منکر این نیست.»

وی در بخشی از این سخنانش تصریح کرد: " به هر حال تعهدی که دولت قبل به مردم داده، این دولت خودش را به اجرای آن متعهد می‌داند. قراردادهایی که دولت قبل با مردم درباره به مسکن مهر داشته، این قراردادها از نظر ما محترم است و این دولت برای مسکن مردم متعهد خواهد بود، طرح خواهد داشت و بعداً این طرح را به مردم عرضه خواهد کرد."

حال ماه های پایانی دولت روحانی را سپری می کنیم و مردم باید بگویند که آیان این دولت قراردادهای مسکن مهر را محترم دانسته و به تعهد خود عمل کرده یا خیر؟ البته بررسی عملکرد چهار ساله دولت و وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن مهر بیانگیر احترام به قراردادهای این طرح و متعهد بودن به مفاد آن نیست و مسئولان این دولت هم با الفاظ نامحترمی همچون "مزخرف" و "سیب گندیده" این طرح را مورد تفقد قرار دادند. به عنوان نمونه وزیر راه و شهرسازی یک هفته بعد از این‌که رای اعتماد بهارستانی‌ها را به دست آورد از پروژه‌های مسکن مهر پردیس بازدید کرد.

آخوندی در این بازدید در واکنش به درخواست پیمانکاران برای افزایش قیمت مسکن مهر گفت: «وزارت راه قراردادهایی با پیمانکاران و مشاوران دارد که باید بر تعهدات خود پایبند باشد و از طرف دیگر نیز مشاوران و پیمانکاران نیز باید بر اساس قرارداد به تعهدات خود وفادار باشند. برای جلب اعتماد بین دو طرف اجرای تعهدات می‌تواند اولین کار باشد که در این مرحله افزایش قیمت‌ها و چانه‌زنی برای این مسئله جایی ندارد. از تمام پیمانکاران می‌خواهم کیفیت را فدای هیچ‌چیز دیگری نکنند و اگر گزارشی در خصوص کیفیت اجرای پروژه‌ها شود، حتماً پیگیری می‌کنم.»

هنوز 4 ماه از این بازدید و بیان قاطع وزیر راه در خصوص عدم افزایش قیمت‌ها نگذشته بود که وزارت راه و شهرسازی دستورالعمل شماره 3 افزایش قیمت مسکن مهر را برای اجرا به زیرمجموعه‌های خود ابلاغ کرد. دستورالعملی که بر اساس آن قیمت هر مترمربع مسکن مهر کمی بیش از 100 هزار تومان گران شد. در ادامه برخلاف متعد بودن به تعهدات در قبال مردم ، روند تزریق منابع مالی به پروژه‌های مسکن مهر به پایین ترین سطح خود رسید (کاهش 60 درصدی در مقایسه با عملکرد دولت دهم) تا به این ترتیب روند تکمیل و تحویل واحدهای این طرح با مانع بزرگی برخورد کند.

مسئله‌ای که حدود چهار سال پس از حضور رییس جمهوری مقابل دوربین‌های تلویزیونی و سخن با مردم همچنان گریبان این طرح را گرفته و متقاضیان آنرا گرفتار کرده است و الان دولت دوازدهم باید پاسخگوی تکمیل پروژه های مسکن مهر باشد.