کد خبر: 83412

کارگردان مستند جنجالی پشت صحنه این بار به سراغ پشت صحنه فساد سیستماتیک در ساختار اقتصاد ایران رفت.

به گزارش کرمان خبر/مستند «خفه خون» که به بررسی ابعاد مختلف فساد انجام شده در واگذاری مجتمع آلومینیوم المهدی می‌پردازد، در روزهای آینده رونمایی می‌شود.

تورج کلانتری کارگردان این مستند، اظهار داشت: بعد از بررسی‌های یک ساله‌ای که در اقتصاد ایران داشتیم به این نتیجه رسیدیم که یکی از عوامل اصلی عقب ماندگی اقتصاد ایران فساد سیستماتیک در سیستم اقتصاد کشور است.

وی افزود: همین مشاهدات انگیزه‌ای شد برای اینکه به طور خاص این مسأله را به سوژه مستند تبدیل کنیم و با بررسی‌های میدانی که انجام شد کارخانه آلومینیوم المهدی به عنوان سوژه مستند در نظر گرفته شد.

کلانتری یکی از عوامل فساد در واگذاری آلومینیوم المهدی را قدرت خریدار در ایجاد لابی‌های سنگین با مسئولان استان دانست و گفت: در بررسی‌های ما مشخص شد که حتی ناظران و بازرسان دستگاه‌های حکومتی که می‌بایستی بر این پروژه نظارت داشته باشند، توسط خریدار جذب شده‌اند.

کارگردان این مستند همچنین اشاره کرد: در این مستند به غیر از کشف حقیقت و مشخص شدن ابعاد فساد، تبعات انسانی و اجتماعی این واگذاری و آوارگی کارگران هم به شدت مورد نظر و توجه ما بود و شاید نگاه ما بیشتر به تبعاتی بود که فساد میتواند بر زندگی انسان‌های بی‌گناه مرتبط با این فساد داشته باشد.

کارگردان در بخشی از صحبتهای خود به رعایت قواعد هنری در این اثر اشاره کرد و گفت: مهم بودن سوژه هرگز باعث نشد تا از ابعاد هنری و ایجاد قصه و درام برای اثر غافل شویم.

این کارگردان مستند اظهار امیدواری کرد: تلاش می‌کنیم تا چند روز آینده مستند «خفه خون» را در یکی از دانشگاه های تهران رونمایی کنیم و پس از آن اکران‌های دانشجویی آن در سایر دانشگاه‌ها آغاز می‌شود.

مستند «خفه خون» به کارگردانی تورج کلانتری و تهیه کنندگی سید جمال عود سیمین محصول موسسه فرهنگی نجوای زلال هنر است.