کد خبر: 83428

شهردار تهران در عین حال، بلافاصله سفر خود به قم را نیمه‌تمام رها کرده و برای مدیریت حادثه پلاسکو به تهران برمی‌گردد که طبیعتاً این رخداد چند ساعتی به طول انجامیده است.

«احمد مسجدجامعی» عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران اخیراً طی اظهاراتی پیرامون حادثه پلاسکو گفته است:«پس از حریق و ریزش پلاسکو من در محل حادثه حضور داشتم اما به غیر از شهردار منطقه ۱۲ و مدیرکل دفتر شهردار، مسئول دیگری از شهرداری ندیدم، به گونه‌ای که احساس کردم حادثه رها شده و بر همین اساس با دولت و استانداری تماس گرفته و از آنها خواستم که به کمک بیایند و در مدیریت بحران مشارکت کنند. آنچه از حضور شهردار در تلویزیون پخش می‌شد مربوط به ساعت‌های بعد بود نه ساعات طلایی حادثه!»

او همچنین در اشاره به گزارشات «کمیته فنی حادثه پلاسکو» و «کمیته ملی پلاسکو» می‌گوید: از نظر من پاسخ‌ها و گزارش‌های ارائه شده در شورا نه تنها به پرسش‌های شهروندان در بسیاری موارد پاسخ نداد بلکه بر ابهامات افزود.

مسجدجامعی افزوده است: بسیاری از بندهای این گزارش (کمیته فنی) جای بحث جدی دارد و با وجود آنکه ساعت‌ها کار پژوهشی انجام شده اما به نظر می‌رسد که تمامی اطلاعات در اختیار کارشناسان قرار نگرفته یا بخش‌هایی از اطلاعاتی که در اختیار آنها قرار گرفته، درست نبوده است و خواسته و ناخواسته تنظیم آن جانبدارانه است.

او می‌افزاید: این گزارش پاسخی به انبوه پرسش‌های شهروندان نداشت![۲]

 

*اظهارات ناجوانمردانه آقای مسجدجامعی پیرامون عدم حضور شهردار تهران در محل حادثه پلاسکو در حالیست که محمدباقر قالیباف در لحظات آغاز حریق ساختمان پلاسکو در سفر استانی قم به سر می‌برده و فقط در صورت «طی‌الارض» می‌توانسته آنی در محل حادثه حضور پیدا کند!

شهردار تهران در عین حال، بلافاصله سفر خود به قم را نیمه‌تمام رها کرده و برای مدیریت حادثه پلاسکو به تهران برمی‌گردد که طبیعتاً این رخداد چند ساعتی به طول انجامیده است.

نکته آنجاست که آقای مسجدجامعی حاضر نیست، بگوید شهردار تهران در جریان آتش‌سوزی و فروریختن پلاسکو نه تنها مانع آسیب‌دیدن شهروندان شد بلکه از فرمول «پیگیری و ناراحتی تلفنی» آقای روحانی در قبال شهدای فاجعه منا هم استفاده نکرد. ضمن اینکه پس از رسیدن به محل حادثه پلاسکو، چندین روز بصورت شبانه روزی در محل حضور داشت و عملیات نجات و آواربرداری را فرماندهی کرد.

درباره اظهارات مسجدجامعی پیرامون ناکافی و اقناعی نبودن ۲ گزارش رسمی درباره فاجعه پلاسکو نیز واضح است که او و ستاد جریان سیاسی خاص تنها به گزارشی قید مطلوب خواهند داد که در آن شهرداری تهران مقصّر شماره یک حادثه پلاسکو باشد و شهردار تهران نیز به «اعدام» محکوم شود!

و گرنه صدور دو گزارش درباره پلاسکو که یکی از آنها نیز با نظارت دولت تهیه شده و شهرداری تهران هم در هر دو گزارش در اقلّ مسئولیت قرار گرفته، خود گویای حقیقت حادثه پلاسکو هست.

لازم به ذکر است که آقای مسجدجامعی با وجود اینکه در اردوگاه اصلاح‌طلبان به آداب‌دانی و رفتارهای باوقار مشهور است اما در جریان فاجعه پلاسکو به ابهام‌گویی‌های فراوانی روی آورده است که این مسئله از حد گذشته و یقیناً در شکل‌گیری قضاوت عمومی نسبت به ایشان تأثیرگذار خواهد بود.