کد خبر: 83429

امروز رخدادها و خشونت‌ها در جهان اسلام به دلیل فاصله گرفتن از معیار اعتدال است و سعدی معیار اعتدال است و ما از این منظر وامدار سعدی شیرازی هستیم

به گزارش کرمان خبر/سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت یازدهم به تازگی طی اظهاراتی در آیین بزرگداشت سعدی گفته است: اگر هم‌اینک سخن از اعتدال و میانه‌روی، سازگاری و همدلی و همنوایی و همگرایی است همه وامدار سعدی است و امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند پرهیز از افراط و تفریط هستیم.
 

وی افزود: امروز رخدادها و خشونت‌ها در جهان اسلام به دلیل فاصله گرفتن از معیار اعتدال است و سعدی معیار اعتدال است و ما از این منظر وامدار سعدی شیرازی هستیم.

در همین حال، حمیدرضا جلایی‌پور، از فعالان اصلاح‌طلب نیز به تازگی طی سخنانی در یک میتینگ دانشجویی که روزنامه اعتماد آنرا منتشر کرده، تصریح می‌کند: «آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در انقلاب میانه‌روی را شکل داد و اعتدالگرا بود و اعتدالگرایی از زمان او شکل گرفت.»

 

*اصلاح‌طلبان طی روزهای پس از درگذشت مرحوم هاشمی، تقریباً هرچیزی که توانسته‌اند را به آن مرحوم ربط داده و یا به زعم خود از سابقه او حذف کرده‌اند.

آشکار است که این تاریخ‌سازی به تناقضات مختلفی نیز منجر خواهد شد و علاقه و اشتهای پژوهشگران و مردم را برای خوانش پرونده جریان خاص و برخی اشتباهات مرحوم هاشمی بیشتر می‌کند...

گفتنیست، چهره‌های جریان خاص علاقه زیادی به تغییر تاریخ به نفع خود دارند که جملاتی مثل «امیرکبیر اصلاح‌طلب بود»، «رضاخان قصد خدمتگزاری داشت»، «امام راحل با شعار مرگ بر آمریکا مخالف بود»، «اسلام شهید شیخ فضل الله نوری مانع پیشرفت است» و «عملکرد ائمه اطهار(س) پس از حادثه عاشورا عقلانی‌تر شد» که تماما از سوی معاریف اصلاح‌طلب و طی سال‌های اخیر بیان شده‌اند، شاهدی بر این مدعا هستند.

در ادامه نام بردن از سعدی شیرازی بعنوان یکی از مروّجین اعتدال، به تازگی یکی از اصلاح‌طلبان نیز ادعا کرده است که مراجع بزرگ قم و بدنه حوزه حامی انتخاباتی روحانی‌اند!