کد خبر: 83500

در حالی که پیشتر از پرداخت مطالبات مربوط به حق‌التدریس شاغلان و حق الزحمه امتحانات نهایی در هفته معلم سخن گفته می‌شد اما پرداخت این مطالبات به اواخر اردیبهشت موکول شده است.

به گزارش کرمان خبر/در آخرین روزهای سال 95 بود که مسئولان آموزش‌وپرورش از اختصاص اعتبار از سوی دولت برای پرداخت بخشی از مطالبات معلمان خبر دادند. طبق گفته‌های منصور مجاوری مدیرکل دفتر برنامه و بودجه آموزش‌وپرورش با این تخصیص و ابلاغ اعتبار بخش بسیار زیادی از بدهی و مطالبات پرسنلی و اشخاص حقوقی پرداخت شود.

پرداخت مطالبات مربوط به معلمان حق‌التدریس و نیروهای سرباز معلم که از مهر 95 هیچ حقوقی دریافت نکرده بودند در آخرین روزهای سال گذشته انجام شد.

با این حال هنوز هم بخشی از مطالبات معلمان, پرداخت نشده است.طبق گفته‌های فخرالدین دانش‌آشتیانی با ابلاغ اعتبار از سوی دولت 7 هزار میلیارد تومان از بدهی‌های آموزش و پرورش پرداخت شده است اما این وزارتخانه هنوز 4 هزار میلیارد تومان به فرهنگیان بدهکار است.

حق‌التدریس نیروهای شاغل و حق‌الزحمه امتحانات نهایی سال تحصیلی گذشته از جمله بدهی‌های آموزش و پرورش به فرهنگیان است که برای پرداخت حق‌التدریس شاغلان به 450 میلیارد تومان و حق‌الزحمه امتحانات نهایی به 97 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

پیش از این سخنانی در رابطه با پرداخت باقی مانده مطالبات معلمان در هفته معلم شنیده می‌شد اما آنگونه که مسئولان مربوطه می‌گویند در هفته معلم 50 درصد از پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته سال 95 با تامین اعتبار 1700 میلیارد تومانی پرداخت می‌شود و مطالبات معلمان در بحث حق‌التدریس شاغلان و حق‌الزحمه امتحانات احتمالاً در اواخر اردیبهشت‌ واریز شود.

این در شرایطی است که بسیاری از معلمان نسبت به تأخیرهای طولانی مدت در دریافت مطالباتشان نارضایتی دارند و به گفته برخی از آنها اگر اضافه تدریس نیروهای شاغل نباشد آموزش‌و‌پرورش برای اداره کلاس‌های درس با مشکل کمبود معلم مواجه می‌شود و بازهم در چنین شرایطی اعتبار مورد نیاز برای پرداخت مطالبات معلمان به موقع از سوی خزانه تأمین نمی‌شود.