کد خبر: 83519

رییس سازمان غذا و دارو با تشریح سفر وزیر بهداشت کشورمان به عراق به جزییات دستاوردهای دارویی این سفر پرداخت.

به گزارش کرمان خبر/ با اشاره به اینکه از  زمانی که تلاش جدی وزارت بهداشت ایران برای ثبت داروهای تولیدی کشورمان در عراق شروع شد تقریبا 3 سال می گذرد، اظهار داشت: در این مدت با همکاری خوبی که وزارت بهداشت عراق بخصوص شخص وزیر بهداشت عراق داشته است گام های متعدد و موثری برداشته شده است.

ووی ادامه داد: 38 شرکت داروسازی ایران نزد وزارت بهداشت عراق ثبت شدند و پرونده بیش از 100 قلم داروی تولیدی کشورمان تحویل اداره ثبت داروی عراق شده و در مراحل مختلف ارزیابی و ثبت قرار گرفتند، ولی با همه تلاشهایی که انجام شده است در سال گذشته فقط 6 میلیون دلار دارو از ایران به عراق صادر شده است.

دیناروند تصریح کرد: درست است که این رقم نسبت به 3 سال قبل حدودا 15 برابر رشد داشته است ولی اصلا راضی کننده نیست, زیرا از حدود 170 میلیون دلار صادرات دارویی ایران در سال 95 فقط 4 درصد آن به عراق صادر شده است. از طرف دیگر سهم شرکت های ایرانی از واردات دارو توسط عراق کمتر از یک درصد بوده است. 

وی عنوان کرد: مهمترین دستاورد سفری که وزیر بهداشت کشورمان به عراق داشتند و بنده هم وی را همراهی می کردم، امضای یادداشت تفاهم بین وزرای بهداشت دو کشور در زمینه رفع موانع و مشکلات ثبت داروهای ایران در عراق بود.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: بنابراین دیگر مانده است تا همت شرکت های داروسازی ایران که از فرصت بدست آمده برای حضور جدی‌تر در بازار دارویی عراق استفاده کنند.

انتهای پیام/