کد خبر: 83620

پس از آنکه شاخص کل بورس تهران توانسته بود در یک مدت کوتاه تا 4.5درصد افزایش یابد و حتی 2بار از مرز 80هزار واحد عبور کند، دیروز ورق برگشت و قیمت سهام تعداد زیادی از شرکت‌های بورس با کاهش مواجه شدند و شاخص بورس از مرز 80هزار فاصله بیشتری گرفت.

به گزارش کرمان خبر/یک روز بعد از کاهش سنگین قیمت نفت و ابهام ناشی از اثر مناظره‌های انتخاباتی بر نظر افکار عمومی، دیروز شاخص کل بورس تهران با نزولی سنگین مواجه شد و بار دیگر از مرز ۸۰هزار واحد فاصله گرفت.

 پس از آنکه شاخص کل بورس تهران توانسته بود در یک مدت کوتاه تا 4.5درصد افزایش یابد و حتی 2بار از مرز 80هزار واحد عبور کند، دیروز ورق برگشت و قیمت سهام تعداد زیادی از شرکت‌های بورس با کاهش مواجه شدند و شاخص بورس از مرز 80هزار فاصله بیشتری گرفت.

این برای دومین بار است که شاخص کل بورس تهران در سال‌جاری با افت مواجه می‌شود. نخستین دفعه شاخص کل بورس با نزولی اندک مواجه شد اما نزول دیروز بیشترین و جدی‌ترین نزول در سال‌جاری بود.در پایان مبادلات دیروز، شاخص کل بورس تهران با ۲۷۱ واحد کاهش به ۷۹هزارو ۶۹۷ واحد رسید که این مقدار نزول برابر با ۰٫۳۴ درصداست.

ترکیب معاملات دیروز نشان می‌دهد، نزول شاخص تحت‌تأثیر کاهش قیمت سهام شرکت‌های پالایشگاهی و خودرو سازان که متشکل از شرکت‌هایی با ترکیب سهامداران نزدیک به دولت تشکیل شده‌اند، رخ داد. این رویه روزهای قبل هم در مورد سهام شرکت‌های تولید‌کننده پتروشیمی مشاهده شده بود. از زمان آغاز رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری، این صنایع با تلاطم مواجه شده‌ است.

در مبادلات دیروز با وجود اینکه در ابتدای معاملات، سهام گروه خودرو‌سازی‌ با رشد اندکی مواجه شدند اما در پایان مبادلات، این روند برعکس شد و قیمت سهام اغلب شرکت‌های این گروه خودرو‌سازی‌ و همینطور سهام پالایشگاه‌ها که از زمان حضور دولت حسن روحانی با رشد روبه‌رو شده‌اند با کاهش مواجه شد. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که هنوز برخی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری برنامه مشخصی در حوزه اقتصاد ارائه نکرده‌اند و این ابهام، بازار سرمایه را سردرگم کرده است.

حسینعلی زادمهر، کارشناس بازار سرمایه در تحلیل دلیل روند نزولی دیروز بازار سهام گفت: همانطور که در حوزه سیاسی شاهد تلاطم هستیم، بازار سهام هم تحت‌تأثیر فضای انتخابات دچار تلاطم شده است.حسینعلی زادمهر ادامه داد: نمونه بارز تلاطم در گروه‌های بورس، معاملات سهام شرکت‌های تولید‌کننده محصولات پتروشیمی، پالایشگاه‌ها و تولیدکننده‌های فولاد است که در چند هفته اخیر دائما در حال نوسان بوده‌اند. به گفته او تلاطم و حرکت سینوسی در این 3گروه تا زمان انتخاب رئیس‌جمهور ادامه خواهد یافت.

او افزود: این حرکت سینوسی در همه بورس‌های دنیا و حتی بازار سهام آمریکا معمول است زیرا نگاه‌ها و پیش‌بینی‌هایی که برای انتخاب رئیس‌جمهور آینده وجود دارد، تأثیر مستقیمی بر قیمت سهام و شاخص‌های بورس خواهد داشت.

روح‌الله حسینی مقدم‌معاون نظارت بورس تهران هم‌در تحلیل روند بازار سهام در سال 96گفت: نخستین موضوع مؤثر بر روند حرکت بورس، انتخابات است. باید برنامه‌های اقتصادی کاندیداها مشخص شود. روح‌الله حسینی‌مقدم با بیان اینکه برنامه‌های دولتی که انتخاب می‌شود بربخش واقعی اقتصاد تأثیر زیادی دارد گفت:

با بررسی این موضوع و مشخص‌شدن دولت جدید و سیاست‌های اقتصادی‌اش راحت‌تر می‌توان درباره تغییر روند و صعود با ثبات بازارسهام صحبت کرد. به گفته او موضوع دومی که باعث می‌شود صعود بازار سرمایه با تهدید جدی مواجه شود، نرخ پول است. وی افزود:‌ لازم است منابع مالی ارزان قیمت به کشور وارد شود. شبکه بانکی و بازار پول باید بتوانند نرخ‌ها را کاهش دهند تا به بازار سرمایه کمک کنند. او ارزیابی کرد با رفع این مشکل و تعیین‌تکلیف دولت جدید می‌توان به روند صعودی بازار در سال جدید امیدوار بود.

عبدالله رحیم لوی‌بنیس، مدیرعامل کارگزاری بانک انصار گفت: معامله‌گران بازار سهام در انتظار تحقق برنامه‌های دولت برای سال‌جاری از جمله تغییرات در موضوع تورم و رکود هستند. او با اشاره به اینکه باید اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز با سرعت بیشتری در دستور کار دولت قرار گیرد، گفت: هر اتفاق مثبت در بخش اقتصاد رونق بازار را نیز به‌دنبال دارد و سال 96سال رونق تولید و افزایش شاخص‌های بورسی خواهد بود.

او تأکید کرد: از آنجاکه اقتصاد ایران همبستگی بسیار بالایی با درآمدهای نفتی دارد، رشد درآمد نفتی در سال 95 حاصل 2عامل افزایش میزان تولید و صادرات و بهبود قیمت جهانی نفت بوده؛ از طرفی به‌طور تاریخی آثار بهبود در قیمت نفت در سایر بخش‌ها معمولا با تأخیر نشان داده می‌شود، به‌نظر می‌رسد که اقتصاد ایران در سال96 بتواند تحرک نسبی داشته و اثرات مثبت آن در بازار سرمایه نیز نمایان شود.

در عین حال از روز جمعه قیمت نفت با کاهش بیشتری مواجه شد. روند نزولی قیمت نفت که از هفته پیش آغاز شد در مبادلات دیروز هم ادامه یافت. هفته قبل نفت برنت که قیمت پایه بازار بین‌المللی است در معاملات لندن برای تحویل در ژویه 6سنت یا ۰.۱ درصد کاهش یافت و در ۵۱.۴۶ دلار در هر بشکه ایستاد. اما در پایان مبادلات دیروز تحت‌تأثیر نزول قیمت نفت در روز‌های پنجشنبه و جمعه قیمت هر بشکه نفت برنت به سطح 49دلار و یک سنت و قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا به سطح 46دلار و 22سنت رسید. برخی فعالان اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند با روندی که بازار نفت در پیش گرفته، قیمت نفت به زیر ۴۰ دلار نیز برسد.

کاهش قیمت نفت به زیر ۴۶ دلار که روز پنجشنبه اتفاق افتاد، از نوامبر سال گذشته بی‌سابقه بوده است. فعالان اقتصادی احتمال می‌دهند این اتفاق پیش‌بینی نفت ۳۰ دلاری را محتمل‌تر کرده است.ممکن است قیمت نفت در تابستان امسال به ۳۹ دلار و ۳۰ سنت هم برسد. با چنین شرایطی با توجه به وابستگی بازار سهام به قیمت نفت، درصورت کاهش قیمت نفت، بازار سهام نیز با نزول مواجه خواهد شد.